Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Latvija – vistīrākā vieta pasaulē?

Tuvojas Lielās talkas diena, kad tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju dosies kopt savu māju apkārtni, mežus, upju un ezeru krastus. Mūsu mērķis ir padarīt Latviju par vistīrāko valsti pasaulē! Šogad talka notiks 24. aprīlī. Gatavojieties labi pastrādāt un arī atpūsties.

Talka, kad vienkopus sanāk radi, draugi, kaimiņi, tuvi un tāli apkārtnes ļaudis, lai īsākā laikā kopā paveiktu lielos un smagos darbus, ir ļoti sena tradīcija. Arī Lielā talka Latvijā nu jau kļuvusi par tradīciju. 2009. gadā, piemēram, Lielajā talkā piedalījās 374 pašvaldības, 12 augstskolas, 147 organizācijas un uzņēmumi, 265 Latvijas skolas, kā arī 1800 karavīru un zemessargu kopā ar ģimenēm. Pēc tam tika sarēķināts, ka brīvprātīgie paveikuši darbu, ko valsts un pašvaldības nav spējušas veikt ilgu gadu gaitā. Talcinieki savāca desmitiem tūkstošu maisu ar atkritumiem un patiešām padarīja savu apkārtni tīrāku.

Lūk, ko saka Vita Jaunzeme, projekta Pēdas vadītāja, kas kūrē jauno kustību: „Mēs nekad nebūsim lielākā valsts, nekad – bagātākā, bet mēs varam būt tīrākā zeme pasaulē. Tā varētu būt mūsu lielākā bagātība laikā, kad piesārņojums katastrofāli pieaug visā pasaulē. Un lielākā vērtība būs tā, ka paši šajā tīrībā dzīvosim”.

Lielās talkas idejas autore ir rakstniece Anna Žīgure, bet pati ideja aizgūta no igauņiem, kas vides sakopšanu visas valsts mērogā pirmoreiz rīkoja 2008. gada 3. maijā.

Projekta mērķis ir 10 gadu laikā padarīt Latviju un Baltijas jūras reģionu par tīrāko vietu pasaules kartē – dot iespēju dabai atveseļoties, to attīrot no plastmasas pudelēm, gumijas riepām, indīgām krāsu bundžām un citiem atkritumiem. Izklausās neiespējami? Pamēģināsim! – saka kustības organizatori. Viss notiekošais ir mūsu pašu rokās, un tieši mēs esam tie, kas veidosim labāku nākotni...

Šogad notiks jau trešā Lielā talka. Nepalaidiet garām: šogad tiksimies 24. aprīlī. Kā jau ierasts, pašvaldības šajās dienās paziņos talkošanas vietas, kur būs vajadzīgas darba rokas, sagādās darbarīkus un transportu atkritumu izvešanai. Sīkāku informāciju jau visdrīzākajā laikā meklējiet laikrakstos!

Fakti

  • Pirmā Lielā Talka notika 2008. gada 13. septembrī Latvijas 90 dzimšanas dienas pasākumu ietvaros. Tajā piedalījās vairāk nekā 110 000 brīvprātīgo.
  • 2008. gada 13. septembrī tika sakoptas 512 vietas, 364 pašvaldības teritorijas un talkas laikā tika savākti 260 000 maisu ar atkritumiem.
  • 2009. gadā Latvijas aicinājumam organizēt talku atsaucās arī mūsu kaimiņvalstis – Lietuva, Igaunija, Polija un Ļeņingradas apgabals. Iedzīvotāju atsaucība bija pārsteidzoši liela.
  • Lielās talkas patrons ir Valsts prezidents Valdis Zatlers. Viņš pagaidām ir vienīgais pasaulē zināmais Valsts prezidents, kurš kopā ar savu tautu piedalās vides sakopšanā.
  • 2010. gada Lielās talkas akcents ir talkošanas daudzveidība. Šogad Lielajā talkā aicina ne tikai vākt atkritumus, bet darīt arī citus labus darbus – stādīt kokus, radīt brīnišķīgas puķu dobes, izgatavot putnu būrīšus, atjaunot žogus, soliņus, tiltiņus...
  • Aptaujā, kurā piedalījās 40 000 portāla draugiem.lv lietotāju, 57% aptaujāto atzina, ka Lielā talka ir kļuvusi par nozīmīgu mūsu valsts tradīciju. No visiem aptaujas dalībniekiem trešā daļa uzskata, ka Lielā talka ir tikpat nozīmīgs pasākums kā Dziesmu svētki, 27% to pielīdzina Jāņu svinēšanas tradīcijai, 22% aptaujāto Lielo talku salīdzina ar hokeja čempionātu.

Ārzemēs

  • 2003. gada 19. aprīlī Maskavā talkoja 250 tūkstoši iedzīvotāju, talkas laikā tika iestādīti 200 tūkstoši koku.
  • 2008. gada 3. maijā vides sakopšanas talkā Igaunijā piedalījās 50 tūkstoši brīvprātīgo, kas savāca 10 tūkstošus tonnu nelegāli izgāztu atkritumu. Talcinieki piecās stundās veica darbu, kas valsts iestādēm prasītu trīs gadus un 22,5 miljonus eiro.
  • 2009. gada 4. aprīlī vides sakopšanas talkā Krievijā piedalījās 2,5 miljoni iedzīvotāju. Talkas laikā pašvaldības iestādes notīrīja fasādes 30 tūkstošiem māju.

Numuru arhīvs: spied un lasi!