Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Latvijas gāze soda pat godīgos

Redakcijā vērsies rīdzinieks Anatolijs Tkačuks. Viņš uzskata, ka AS Latvijas gāze netaisnīgi uzrēķina patērētājiem soda naudu par jau samaksātiem rēķiniem.

– 2010. gadā mēs no uzņēmuma saņēmām gāzes vidējā patēriņa aprēķinu. Iznāca, ka mēnesī sadedzinām gāzi par 4,92 latiem. Bez liekas prātošanas veicu ikmēneša maksājumus atbilstoši norādītajai summai, – stāsta Anatolijs.

Taču šā 2012. gada otrajā pusē ģimene no uzņēmuma saņēma pārrēķinu. Izrādījās, ka aizvadītās sezonas vidū AS Latvijas gāze ir paaugstinājusi gāzes cenu, un Anatolijs, pats to nezinādams, ir palicis parādā aptuveni 12 latus.

Anatolijam vajadzēja samaksāt starpību, un viņš iebildumus necēla: neko darīt, jāmaksā, ja reiz tarifs paaugstināts. Bet aprēķinātā kavējuma nauda gan viņu sarūgtināja.

AS Latvijas gāze informēja, ka naudas sods par maksājumu kavējumu ir 20 santīmu. Summa niecīga, bet runa ir par principu, – saka Anatolijs.

Viņš uzskata, ka uzņēmumam laikus vajadzētu brīdināt iedzīvotājus par tarifa celšanu, pretējā gadījumā cilvēki, maksājot atbilstoši gada vidējam aprēķinam, ilgi var neapjaust, ka ir palikuši parādā.

– Mūsu ģimene nekad nav bijusi starp parādniekiem, – stāsta lasītājs, – visas Latvijas gāzes kvītis vienmēr ir laikus apmaksātas. Kāpēc uzņēmums neņem to vērā?

Anatolija sieva, kas savulaik strādājusi par grāmatvedi, ir aprēķinājusi: pierakstot 20 santīmu lielu kavējuma naudu kaut pusei patērētāju, AS Latvijas gāze var gūt daudzu tūkstošu latu ienākumu.

Palūdzām uzņēmuma pārstāvi Vinsentu Makari komentēt minēto situāciju. Lūk, ko viņš pastāstīja:

AS Latvijas gāze par tarifu celšanu ziņo savā interneta mājas lapā un laikrakstos. Diemžēl dažiem klientiem šī informācija iet secen, tāpēc arī rodas tādi pārpratumi kā Anatolija gadījumā.

Makaris iesaka patērētājiem reģistrēties AS Latvijas gāze elektronisko pakalpojumu portālā (https://e-pakalpojumi.dabasgaze.lv), tad viņi informāciju par tarifa izmaiņām saņems automātiski. Ja pieejas internetam nav, pastāv otra iespēja:

– Ja maksājumi par gāzi nav lieli un ģimenei ir brīvi līdzekļi, vislabāk ir maksāt avansā. Pat ja tarifs celsies, patērētājam tādā gadījumā kavējuma nauda nedraud, jo viņš par gāzi būs samaksājis uz priekšu.

Bet Anatoliju un citus patērētājus, kas nebūs pamanījuši tarifa celšanos, AS Latvijas gāze sodīs arī turpmāk. Uzņēmums atsaucas uz Ministru kabineta apstiprinātajiem Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumiem. Šajā normatīvajā aktā teikts:

„65. Par katru veicamā maksājuma kavējuma dienu lietotājs maksā sistēmas operatoram nokavējuma procentus – 0,15% dienā no nesamaksātās summas”.

Numuru arhīvs: spied un lasi!