Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Būs jauns likums!

Tieslietu ministrija vēsta, ka līdz 2012. gada septembrim tiks izstrādāts likums par dalītu īpašumu. Iespējams, ka tas samierinās zemes īpašniekus un uz viņu zemes atrodošos daudzdzīvokļu māju iemītniekus.

Ministrijas eksperti skaidro, ka ar laiku likums vispār varētu svītrot dalīta īpašuma jēdzienu, tas ir, dzīvokļu īpašniekiem varētu tikt dota iespēja izpirkt zemi zem mājām. Tiek spriests arī par strikto nomas maksas griestu – 6% no zemes gabala kadastrālās vērtības – atcelšanu.

– Tieši to mēs cenšamies panākt, – saka sabiedriskās organizācijas – Dzīvokļu īpašnieku savienības koordinācijas padomes vadītājs Genādijs Limars. – Šobrīd likumā teikts, ka dzīvokļu un zemes īpašniekiem jāvienojas par nomas maksu. Ja tas nenotiek, piespiedu kārtā tā tiek noteikta 6% apmērā no zemes kadastrālās vērtības.

Ja pēc Dzīvokļu īpašnieku savienības ierosinājuma likumā tiktu ierakstīts, ka piespiedu nomas maksa tiek noteikta „līdz 6% apmērā no zemes kadastrālās vērtības”, tiesas varētu pieņemt elastīgākus lēmumus. Ne jau katrs zemes gabals ir tik labiekārtots, ka par to var prasīt maksimālo nomas maksu.

Genādijs Limars pavēstīja, ka viņa vadītā padome iesaka dzīvokļu īpašniekiem paņēmienu, kā izvairīties no maksimālas maksas par zemi, esot spēkā pašreizējiem likumiem.

– Mājās, kam noteikta pārāk augsta noma, steidzami jāsarīko kopsapulces un ar balsu vairākumu jāatsauc tiesības pārvaldniekam iedzīvotāju vārdā slēgt līgumu ar zemes īpašnieku, – teic Limars. – Tas jādara ātri, kamēr vēl pārvaldnieki nav noslēguši līgumus 2012. gadam.

Tad, pēc sabiedriskās organizācijas pārstāvju domām, iedzīvotāji varētu pieprasīt, lai zemes īpašnieks slēdz līgumu ar katru dzīvokļa īpašnieku atsevišķi. Ja viņu nobiedēs noņemšanās ar rēķiniem, tad varētu arī slēgt koplīgumu ar namu pārvaldes starpniecību, bet paredzot ievērojamu nomas maksas atlaidi.

Savukārt Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Igors Trubko šo priekšlikumu uzskata par kļūdainu:

– Rīgā lielāko daļu māju īpašnieki nav pārņēmuši no pašvaldības bilances, tātad uz tām attiecas tikai privatizācijas likums. Kamēr māju nav pārņēmuši iedzīvotāji, par visiem obligātajiem pārvaldīšanas darbiem atbildīgs ir pašvaldības vai valsts iecelts pārvaldnieks. Iedzīvotājiem pat ar kopsapulces lēmumu nav tiesību atteikties no kādas šo darbu daļas, tai skaitā arī no zemes nomas līguma obligātas noslēgšanas.

Pēc Igora Trubko teiktā, atsaukt pārvaldnieka pilnvarojumu tāda līguma slēgšanai var tikai iedzīvotāju pārņemtas mājas īpašnieki.

Numuru arhīvs: spied un lasi!