Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Privatizācija: noslēguma akords!

Freepik.com

Ko jaunais likums nozīmē tieši jums un jūsu maciņam? Sakiet godīgi, vai esat pabeidzis sava dzīvokļa privatizāciju? Un vai jūsu īpašums ir reģistrēts Zemesgrāmatā? Ja šaubāties – šis raksts ir domāts jums!

No 2025. gada 1. maija Latvijā stājas spēkā Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas pabeigšanas likums, kas pieliek treknu punktu dzīvojamo māju privatizācijas epopejai, kas ilgst jau kopš 1990. gadiem. Un, jā, tas var nozīmēt jaunus sarežģījumus, izdevumus un pienākumus, no kuriem daudzi no mums gadiem ilgi veiksmīgi izvairījušies. Skaidrosim, kam jāgatavojas dzīvokļu īpašniekiem un īrniekiem.

Gan jau kaut kā vairs nestrādā  kas notika līdz 2025. gada 1. maijam?

Būsim godīgi, līdz šim daudzi dzīvokļu īpašnieki dzīvoja mierīgi, īpaši neraizējoties par papīriem. Vēl vairāk, simtiem māju tā arī netika nodotas privatizācijai – vai nu to stāvoklis nebija „spīdošs”, vai iedzīvotājiem nebija laika vai intereses. Īpaši tas attiecas uz laukiem, kur mājas vai nu pārtapa par sociālajiem mājokļiem, vai vispār palika tukšas.

Bet stiprākās galvassāpes rada fakts, ka tūkstošiem dzīvokļu it kā ir privatizēti, bet Zemesgrāmatā par tiem nav ne vārda. Pazīstama situācija? Īpaši tiem, kas privatizēja mājokli „uz ātro”, paātrinātā kārtībā (īpašumā līdz dzīvojamās mājas privatizācijai PPDz), un nenopūlējās ar pirkuma un pārdevuma līgumiem.

Arī zeme zem mājas – tas ir atsevišķs stāsts, bieži vien tā palikusi valsts vai pašvaldības īpašumā. Un mājas pārvaldīšana? Lai ar to nodarbojas pašvaldības namu pārvalde, vai ne? Lūk, ar šādu „mantojumu” mēs sagaidām jauno likumu.

Laiks rīkoties. Kas mainās no 2025. gada 1. maija? Stingri, bet taisnīgi!

Jaunais likums nav tikai kārtējais papīrs. Tas nosaka skaidrus termiņus un, diemžēl, jaunus pienākumus dzīvokļu īpašniekiem. Piesprādzējieties!

  • Finiša taisne – trīs gadi. Privatizācijas pabeigšanai tiek atvēlēti trīs gadi. Šajā laikā privatizācijas epopejai ir jānoslēdzas.
  • Mājas nodošana privatizācijai – līdz 2026. gada 30. aprīlim jāsāk privatizēt visas mājas, kuras vēl var privatizēt.
  • Privatizācijas sākums – līdz 2027. gada 31. augustam par šīm mājām jāpieņem galīgais lēmums.
  • Tukšie dzīvokļi – pārdošanai. Ja dzīvoklis nav privatizēts, tajā neviens nedzīvo un nav noslēgts īres līgums, to pārdos izsolē saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likumu.
  • Galvenais – Zemesgrāmata. Visiem īpašniekiem (dzīvokļu, darbnīcu, nedzīvojamo telpu) ir obligāti jāreģistrē savas īpašumtiesības.
  • Zeme zem mājas – jūsu (bet ne gluži par velti). Ja nav ierobežojumu, zeme zem jūsu mājas kļūs par jūsu īpašumu. Izklausās lieliski, bet par mērīšanu un reģistrāciju kopā ar kaimiņiem nāksies maksāt no savas kabatas.
  • Mājas pārvaldīšana – jūsu rokās! Līdz 2025. gada 31. decembrim jums kopā ar kaimiņiem jāizlemj, kā pārvaldīsiet savu māju. Palikt malā vairs neizdosies!

Izdzīvošanas instrukcija

Dzīvokļu īpašnieki, uzmanību! No jums tiek PRASĪTS turpmāk minētais

  • Steidzami reģistrēt Zemesgrāmatā privatizētā dzīvokļa īpašumtiesības. Tas jāizdara tuvākajā laikā.
  • Ir privatizācijas (pirkuma) līgums, bet nav reģistrācijas Zemesgrāmatā? Jums ir pusgads (līdz 2025. gada 31. oktobrim), lai visu nokārtotu. Nokavēsiet – Privatizācijas komisija to izdarīs jūsu vietā, bet atsūtīs rēķinu. Un tas būs jāapmaksā triju mēnešu laikā.
  • Dzīvoklis privatizēts paātrinātā kārtībā bez līguma? Līdz 2025. gada 31. augustam gaidiet vēstuli no Privatizācijas komisijas. Ja pēc vēstules saņemšanas nepasteigsieties ar īpašumtiesību reģistrāciju Zemesgrāmatā, tad, sākot ar 2025. gada 1. septembri, Privatizācijas komisija var noformēt reģistrāciju pati (pamatojoties uz Valsts zemes dienesta apliecību un komisijas izziņu par kopīpašuma domājamo daļu) – un atkal par jūsu naudu). Un galvenais – pēc 2025. gada 31. augusta pārdot, dāvināt vai ieķīlāt Zemesgrāmatā nereģistrētu dzīvokli šādā gadījumā NEDRĪKSTĒS.
  • Mājas saimnieki tagad esat JŪS. Aizmirstiet par „gan jau namu pārvalde tiks galā”. Līdz 2025. gada beigām ir jāsasauc dzīvokļu īpašnieku kopsapulce vai jāveic aptauja un jāizlemj, kā pārvaldīsiet māju. Jā, jā, nāksies vienoties ar kaimiņiem!
  • Gatavojieties atvērt maciņus! Tiesību reģistrācija, zemes mērīšana, mājas pārvaldīšana – tas viss prasīs naudu. Paātrinātās privatizācijas dalībniekiem daļu izdevumu par privatizācijas tehnisko izpildi un ar to saistītajiem pakalpojumiem varētu segt Privatizācijas komisija, bet, ja jūs savu darba daļu ignorējāt un komisija ierosina reģistrāciju jūsu vietā – jūs par to maksāsiet pilnā apmērā.
  • Termiņi ir svēti. Nokavēsiet termiņu – būs problēmas un lieki tēriņi.

Kas LABS gaida dzīvokļu īpašniekus?

  • Zeme – dāvanā (gandrīz). Zemes gabals zem mājas var kļūt par jūsu īpašumu bez maksas, ja līdz šim tas piederēja valstij vai pašvaldībai un ir atcelti privatizācijas ierobežojumi.
  • Pilnīga skaidrība. Beidzot jūsu īpašums būs juridiski "tīrs". To varēs pārdot un mantot bez problēmām.
  • Paši sev saimnieki. Jūs paši lemsiet, kas un kā pārvaldīs jūsu māju.
  • Jūs brīdinās. Privatizācijas komisijām ir pienākums sūtīt paziņojumus par nepieciešamajiem soļiem.

Ko gaidīt īrniekiem?

Likums vairāk attiecas uz dzīvokļu īpašniekiem. Ja jūs dzīvojat neprivatizētā dzīvoklī saskaņā ar spēkā esošu īres līgumu, jūsu tiesības, visticamāk, tiks ņemtas vērā atsevišķi (šajā likumā tās netiek detalizēti aprakstītas, bet ir citi normatīvie akti). Tukšie, neprivatizētie dzīvokļi tiks pārdoti izsolē. Sociālās mājas, iespējams, paliks pilsētas īpašumā.

Konflikti un zemūdens akmeņi kam izdevīgi un kas cietīs?

Jebkurš likums skar kāda intereses. Paskatīsimies, kurš šajā gadījumā ir ieguvējs, bet kuram klāsies grūtāk.

No Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas pabeigšanas likuma iegūs gan valsts, gan pašvaldība. Beidzot noslēgsies šis bezgalīgais stāsts, varēs sakārtot papīrus, iekasēt nodokļus un vairs neuzņemties atbildību par neprivatizētām mājām.

Labi klāsies arī aktīvajiem dzīvokļu īpašniekiem – tiem, kas gatavi rīkoties, likums ļaus iegūt pilnīgu kontroli pār māju un precizēs tiesības.

Bet pasīvie un mazturīgie īpašnieki riskē: privatizācijas pabeigšanas procesā nāksies tērēties un būt aktīviem. Citādi – piespiedu reģistrācija par jūsu naudu un problēmas ar darījumiem.

Atsevišķs jautājums – vai mūs piespiedīs pārvaldīt savas mājas? Tos, kas gadiem no tā izvairījās? Izskatās, ka jā! Likums neatstāj izvēli. Līdz 2025. gada beigām katras mājas dzīvokļu īpašniekiem ir jāpieņem kopīgs lēmums par mājas pārvaldīšanu, jāņem lieta savās rokās vai jāizvēlas apkalpojošā organizācija. Valsts viņiem saka: pietiek likt risināt savas problēmas citiem!

Ja līdz 2025. gada beigām jūs ar kaimiņiem nevienosieties, darbu turpinās iepriekšējais pārvaldnieks (bieži – pašvaldības uzņēmums), bet tikai uz laiku līdz pieciem gadiem. Pēc tam lēmumus tik un tā nāksies pieņemt pašiem. Šis piecu gadu „labvēlības periods” ir pēdējā iespēja tiem, kam patīk visus darbus atlikt uz vēlāku laiku.

Pašvaldību namu pārvaldes iziet no aprites

Izskatās, ka pašvaldību namu pārvalžu loma stipri samazināsies. Jo vairāk māju pāries īpašnieku vai privāto pārvaldnieku rokās, jo mazāk darba paliks pašvaldībām. Iespējams, tām nāksies kļūt elastīgākām, konkurēt vai pat pārtraukt savu darbību šajā jomā. Likums mudina namu pārvaldīšanā piedalīties pašiem iedzīvotājiem, neuzticot to pilsētas dienestiem.

Jūsu personīgais kontrolsaraksts  12 aktuāli jautājumi (un godīgas atbildes!)

■ Esmu sen privatizējis un Zemesgrāmatā reģistrējis savu dzīvokli. Vai konkrētais likums un tā pieņemšanas sekas attiecas uz mani?

Attiecībā uz tiesību reģistrāciju nē, nekas nav jādara. Bet! Līdz 2025. gada beigām jums ar kaimiņiem tik un tā būs jāizlemj, kā pārvaldīt māju. Palikt malā neizdosies!

■ Dzīvoklis privatizēts (līgums ir!), bet Zemesgrāmatā nav reģistrēts. Ko darīt?

Jums ir reģistrācijai pusgads laikā no 2025. gada 1. maija līdz 31. oktobrim. Ja nepaspēsiet – Privatizācijas komisija palīdzēs dzīvokli reģistrēt, bet par jūsu naudu.

■ Mans dzīvoklis privatizēts paātrinātā kārtībā, līguma ar Privatizācijas komisiju nav. Vai jākrīt panikā?

Pagaidām nav. Gaidiet vēstuli no komisijas (jāpienāk līdz 2025. gada 31. augustam). Tajā tiks iekļauta visa vajadzīgā informācija. Bet, ja paši nerīkosieties, pēc 2025. gada 1. septembra dzīvokli var reģistrēt Zemesgrāmatā bez jums (pamatojoties uz VZD apliecību un komisijas izsniegtu izziņu), bet rēķinu saņemsiet jūs.

■ Un ja es aizmirsīšu par reģistrāciju?

Slikta ideja. Pēc 2025. gada 31. augusta nekādi darījumi ar dzīvokli (kas privatizēts paātrinātā kārtībā un pēc paziņojuma saņemšanas nav reģistrēts) nebūs iespējami. Turklāt Privatizācijas komisija tik un tā var reģistrēt dzīvokli Zemesgrāmatā uz jūsu vārda un pieprasīt naudu.

■ Dzīvoju kooperatīvajā/paju mājā. Vai likums attiecas arī uz mums?

Jā! Pašvaldība līdz 2026. gada beigām var pati sākt šādu māju mērīšanu un reģistrāciju, sadalīšanu dzīvokļos. Bet izdevumi – uz jūsu pleciem, dārgie īpašnieki. Un tam jābūt izdarītam līdz 2028. gada 30. aprīlim.

■ Kas notiks ar zemi zem mājas? Vai tā kļūs mana?

Ja nav aizliegumu – jā, turklāt bez maksas! Bet par mērīšanu un ierakstīšanu Zemesgrāmatā maksāsiet jūs kopā ar visiem mājas iedzīvotājiem.

■ Un ja mūsu māja vispār netika nodota privatizācijai?

Tādas mājas jānodod privatizācijai līdz 2026. gada 30. aprīlim. Ja tā nenotiek (un par māju nav tiesvedības) un mājā neviens saskaņā ar līgumu nedzīvo – māju var pārdot.

■ Kas notiks ar tukšiem, neprivatizētiem dzīvokļiem?

Tos pārdos pēc 2025. gada 1. maija (vai ātrāk, ja lēmums ir pieņemts). Tas attiecas arī uz tukšām darbnīcām, nedzīvojamām telpām.

■ Kā tagad pārvaldīt māju? Tikai rīkojot sapulces?

Līdz 2025. gada beigām jāizlemj – vai nu veidot savu īpašnieku biedrību, vai… māju turpinās vadīt pašreizējais pārvaldnieks (bet ne ilgāk par pieciem gadiem saskaņā ar tipveida līgumu). Starp citu, jūs varat šo līgumu lauzt, brīdinot mājas pārvaldītāju mēnesi iepriekš. Pārvaldniekam ir pienākums jums pastāstīt, ka varat izvēlēties citu vai dibināt savu biedrību. Tātad aktivitāte ir apsveicama!

■ Kas par to visu maksā? Atkal mēs?

Pārsvarā – jā. Reģistrācija, mērīšana, kadastrs – uz īpašnieku rēķina. Paātrinātās privatizācijas dalībniekiem daļu izdevumu par privatizācijas tehnisko izpildi var segt komisija, bet, ja jūs paši neko nedarījāt, bet komisija reģistrēja īpašumtiesības jūsu vietā – rēķins par šo reģistrāciju (ieskaitot iespējamās nodevas un VZD pakalpojumus) būs jāmaksā jums.

■ Pazaudēju visus privatizācijas dokumentus! Ko darīt?

Nekrītiet panikā! Dodieties uz Privatizācijas komisiju vai Zemes dienestu. Tur palīdzēs dokumentus atjaunot vai izsniegs nepieciešamās izziņas. Likums pat ļauj komisijai pašai pieprasīt datus reģistrācijai.

■ Man nav dzīvokļa, bet ir darbnīca/birojs. Vai tas attiecas arī uz mani?

Jā, ja šīs telpas ir privatizētas. Reģistrējiet tiesības Zemesgrāmatā, tāpat kā dzīvokļu īpašnieki. 

Epiloga vietā: ardievu, pasivitāte, sveika, atbildība!

Nu ko, izskatās, ka „mana māja – mana pils, bet pārējais mani neskar” ēra Latvijas mājokļu īpašniekiem tuvojas beigām. Jaunais likums nav sods, bet gan mēģinājums ieviest kārtību un pamudināt mūs visus kļūt par atbildīgākiem saimniekiem. Jā, tie ir jauni izdevumi un rūpes. Jā, nāksies mācīties vienoties ar kaimiņiem un iedziļināties mājas pārvaldīšanā.

Bet ir arī plusi: juridiski „tīrs” īpašums, zeme zem mājas dāvanā un iespēja reāli ietekmēt, kā izskatās un tiek uzturēta jūsu māja. Galvenais – neslēpt galvu smiltīs.

Ja jūsu dzīvoklim vēl ir „neskaidrs statuss” – tagad ir īstais laiks rīkoties.

Numuru arhīvs: spied un lasi!