Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Vai atcels nekustamā īpašuma nodokli?

„Vēlos uzzināt, ar kādu rezultātu beigušās visas iniciatīvas attiecībā uz īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim Latvijā?”

Parakstu vākšana par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim ir sākta jau 2017. gada aprīlī, taču rezultāti izskatās diezgan švaki.

Tā kā iniciatīva varētu skart ļoti daudz iedzīvotāju, izskaidrojums nepārliecinošajam rezultātam varētu būt informācijas vai izpratnes trūkums.

Situācija tik tiešām ir diezgan sarežģīta – iedzīvotājiem ir iespēja parakstīties zem divām iniciatīvām. Par jautājumu Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam var parakstīties portālā ManaBalss.lv. Iniciatīvas autore ir skolotāja no Rīgas Liāna Hiršsone, un viņa kopš 2016. gada 16. marta aicina parakstīties pret nekustamā īpašuma nodokļu piemērošanu vienīgajam īpašumam, kurš ir arī tā īpašnieka deklarētā dzīvesvieta. Līdz 2018. gada 6. aprīlim zem šīs iniciatīvas ir parakstījušies 36 892 atbalstītāji. Diemžēl nepilsoņiem nav tiesību parakstīties portālā ManaBalss.lv, jo viņi nepiedalās Saeimas vēlēšanās.

Otra parakstu vākšanas kampaņa kopš 2017. gada aprīļa tiek īstenota valsts portālā www.latvija.lv. Šīs aktivitātes iniciatore ir Ingunas Sudrabas vadītā partija No sirds Latvijai.

Iniciatīvas būtība ir grozījumu veikšana likumā Par nekustamā īpašuma nodokli ar mērķi no nodokļa atbrīvot vienīgo fiziskai personai piederošo īpašumu, kurā īpašnieks ir deklarējis savu dzīvesvietu, kā arī tam piederošo zemi līdz 1500 kv.m. pilsētu vai ciematu teritorijās vai arī viensētās – līdz 2 hektāriem.

Parakstu vākšana ir svarīga tādēļ, ka pēc 2019. gada nekustamā īpašuma nodoklis var strauji pieaugt, rezultātā – daudzām ģimenēm tā nomaksa var kļūt ļoti sarežģīta vai pat neiespējama. Tas var draudēt ar vienīgā īpašuma zaudēšanu. Aizdomāties liek šādi fakti: laikā no 2013. līdz 2015. gadam Latvijas iedzīvotāji nesamaksāta nekustamā īpašuma nodokļa dēļ zaudēja 182 000 neklustamo īpašumu.

Šo tendenci var apturēt tikai nodokļa atcelšana vienīgajam mājoklim, tāpēc piedalīšanās parakstu vākšanā var būt izšķirīga. Diemžēl Ingunas Sudrabas iniciētajai kustībai ir graujoši rezultāti un prognozes – patlaban parakstījušies nedaudz vairāk par 21 000, parakstu vākšanas beigu termiņš ir 2018. gada 21. aprīlis; parakstu skaits, kas jāsasniedz – 150 000.

Atgādināsim, ka mūsu pašu ievēlētie tautas pārstāvji jau 2018. gada 11. janvārī noraidīja portāla ManaBalss.lv iniciatīvu (jautājuma skatīšanai bija nepieciešami 10 000 Latvijas pilsoņu paraksti, kas bija savākti, bet deputātiem pietrūka politiskās gribas, drosmes vai kā cita).

NĪN aprēķins nākotnē var mainīties

Iespējams, ka tuvākajā nākotnē pašvaldības nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam par pamatu vairs neizmantos zemes vai nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību, bet speciāli noteiktu īpašuma vērtību. Par to jau ir rakstīts avīzēs Latvijas Avīze un Dienas Bizness.

Kā pastāstīja Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa, šādā veidā Latvija pārņems citu Eiropas valstu pieredzi, kurās pastāv šāda sistēma. Piemēram, Zviedrijā nekustamā īpašuma nodoklis tiek aprēķināts no īpašuma vērtības, kas vienlīdzīga ar 75% no tā tirgus vērtības, savukārt Norvēģijā šis procents ir zemāks pirmajam un vienīgajam mājoklim.

Kāds procents tiks piemērots Latvijā, vēl tiks spriests. Pagaidām īpašumu kadastrālās vērtības ir iesaldētas līdz 2020. gadam, tā kā laiks variantu apspriešanai vēl ir. Iespējams, jaunā pieeja palīdzēs izvairīties no pašreizējām nepilnībām vērtību noteikšanas sistēmā, kur īpašuma kadastrālā vērtība bija atkarīga no pārdošanas darījumu skaita un reizēm pieauga līdz robežai, kas dažiem īpašniekiem kļuva nesamaksājama.

Numuru arhīvs: spied un lasi!