Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Maģiskā „korekcija” – ilgāk necietīsim!

S. Čerņika, Latvijas ūdens un gāzes lietotāju asociācijas atbildīgais sekretārs

Gandrīz visi daudzdzīvokļu māju iemītnieki, kas par ūdens patēriņu norēķinās pēc dzīvoklī uzstādītā skaitītāja rādījumiem, gaužas par namu pārvaldes rēķiniem ar kaut kādu korekciju. Daudziem apnicis meklēt taisnību, viņi jau sen visam atmetuši ar roku un maksā rēķinus, viens otrs vēl nepadodas, raksta iesniegumus namu pārvaldei, bet vezums tāpat nekust ne no vietas.

Ūdens korekcijas dēļ dzīvokļu īpašniekiem šobrīd faktiski nav iespējams norēķināties par pakalpojumu, vadoties pēc individuālo skaitītāju rādījumiem. Tas pilnībā diskreditē izvirzīto mērķi – maksāt par saņemto ūdeni godīgi, atbilstoši patēriņam. Beigu beigās tas nozīmē, ka netiek ievērotas patērētāja tiesības.

Latvijas ūdens un gāzes lietotāju asociācijas eksperti apsekoja ap 200 māju Rīgā un citās Latvijas pilsētās, lai noskaidrotu galvenos iemeslus, kāpēc rodas starpība starp mājas kopējā skaitītāja rādījumiem un dzīvokļos uzstādīto ūdens patēriņa mērītāju rādījumu summu.

Mājas ievada skaitītājs

Aptuveni 15–20% gadījumu starpība rodas tāpēc, ka nepareizi darbojas mājas ievada skaitītājs. Šim skaitītājam tāpat kā individuālajiem ūdens patēriņa mērītājiem pārbaude jāveic ik pēc četriem gadiem, taču atšķirībā no dzīvokļu mēraparātiem ievada skaitītājs smagā režīmā darbojas visas 24 stundas diennaktī, un pat parastas piesērēšanas gadījumā tā rādījumi sāk palielināties.

Piedevām vēl eksperti atklāja gadījumus, kad mājas skaitītājs samontēts nepareizi, piemēram, nav uzstādīts pretvārsts. Bet par šo problēmu pie mums vispār nav pieņemts runāt.

Nepietiekama aizsardzība

Nākamais iemesls, kas pieļauj starpības rašanos skaitītāju rādījumos, ir tas, ka, ieviešot šos mēraparātus, tiem netika noteiktas precīzas tehniskās prasības. Pirms 15 gadiem neviens nedomāja par skaitītāju mehānisko un magnētisko aizsardzību. Ar likumu netika noteikta arī atbildība par dzīvokļa skaitītāja montāžu un ekspluatāciju.

Jau 1998. gadā četru vadošo ūdens patēriņa uzskaites ierīču ražotāju oficiālie pārstāvji nosūtīja Reģionālās attīstības ministrijai un pilsētu pašvaldībām vēstuli, kurā skaidroja, ka ar tādu attieksmi pret lietu ticamu ūdens patēriņa uzskaiti dzīvokļos nav iespējams nodrošināt, kas faktiski arī ir noticis.

Novecojušie skaitītāji

Šobrīd dzīvokļos lieto dažādu ražotāju (daudzi no tiem tagad skaitītājus vairs neražo) vairāk nekā desmit marku ūdens patēriņa mērītājus. Skaitītāji ekspluatācijā atrodas vairāk nekā sešpadsmit gadus – četrus periodus starp pārbaudēm, un metroloģiskie raksturojumi tiem ar katru gadu pasliktinās. Līdz ar to saasinās rādījumu starpības problēma. 1995. gadā uzstādītie mēraparāti pēc konstrukcijas ir novecojuši un pēc aizsardzības līmeņa neatbilst mūsdienu prasībām. Bez tam vecās paaudzes (A un B klases) skaitītājiem ir zems jutīguma slieksnis – attiecīgi 60 litru stundā un 30 litru stundā.

Ja vēl neievēro vienas vai otras klases skaitītāju uzstādīšanas noteikumus, veidojas šāda situācija: vertikāli uzstādīts B klases skaitītājs pārvēršas par A klases skaitītāju, bet A klases skaitītājam vertikālā stāvoklī jutīguma slieksnis vispār netiek ievērots.

Savukārt mājas ievada skaitītājs skaita visu to, ko nefiksē dzīvokļu skaitītāji, un atkal rodas starpība rādījumos – bez dzīvokļu iemītnieku tiešas līdzdalības. Tā kā kādam ir jāmaksā par mājai piegādāto ūdeni, apsaimniekotājs starpību sadala „uz galviņām”...

Negodīgums un haotiskums

Pēc konstrukcijas skaitītājam nevajadzētu reaģēt uz ārēju iedarbību, bet uz vecās paaudzes skaitītājiem viegli var iedarboties ar magnētiem un spīlēm.

Tādējādi negodīgi patērētāji sev samazina faktisko patēriņu un samaksu pārliek uz kaimiņu pleciem. Jāpiemin arī tas, ka rādījumi tiek nolasīti visai haotiski: viens dzīvokļa īpašnieks precīzi noraksta ciparus, otrs uzrāda kaut kādu izlīdzinātu rādījumu, vēl kādam fiksētais patēriņš ievērojami atpaliek no faktiskā...

Diemžēl par šādām neprecizitātēm maksā apzinīgie mājas iedzīvotāji. Šeit derētu pieminēt, ka katrā mājā būtu vajadzīgs ūdens pārvaldnieks, tieši no šā cilvēka varētu būt atkarīgi pareizi soļi ūdens patēriņa uzskaites sakārtošanā.

Meistara atbildība

Pētījuma gaitā tika arī konstatēts, ka ir negodīgi meistari, kas, nomainot dzīvoklī skaitītāju kārtējās verifikācijas reizē, par nelielu piemaksu aktā norāda nepareizus datus. Ūdens ir nozagts, bet to nekādi nav iespējams pierādīt!

Tāpēc skaitītāju uzstādīšana jāuztic profesionāļiem, sertificētiem meistariem, kuri ir speciāli apmācīti un skaitītāja uzstādīšanas gaitā nepieļaus mahinācijas, jo par rezultātu atbild ar savu sertifikātu.

Mēs iesakām izmantot vienreizējās plombas. Turklāt viena no Eiropas direktīvas prasībām ir meistara identifikācija. Asociācija plāno jau no nākamā gada janvāra sākt meistaru apmācību un sertifikāciju atbilstoši mūsdienu prasībām. Visi meistari iegūs zināšanas par rādījumu attālinātas nolasīšanas sistēmām.

Jaunās paaudzes skaitītāju priekšrocības

■ Dzīvokļiem domātie jaunās paaudzes skaitītāji izceļas ar augstu jutīgumu (ūdens uzskaite – sākot no 16 litriem stundā).

■ Konstrukcija nepieļauj ārēju iedarbību uz skaitītāju, jo tam nav magnētiskā sajūga, tas izgatavots no metāla un stikla, ir aizsargāts pret mehānisko un magnētisko iedarbību atbilstoši ES direktīvai par mērījumiem, saskaņā ar kuru tas tiek ražots. Tādus mēraparātus Latvijā uzstāda jau no 2005. gada.

■ Jaunās paaudzes skaitītāja trešā priekšrocība ir impulsa izeja, kas ļaus turpmāk skaitītāju aprīkot ar nolasīšanas ierīci. Šī ierīce nodrošinās ūdens patēriņa precīzāku uzskaiti bez dzīvokļu apmeklēšanas kontroles nolūkā.

Tādējādi ievērojami vienkāršosies ūdens patēriņa deklarēšanas sistēma: iedzīvotājiem nevajadzēs pašiem katru mēnesi nolasīt skaitītāju rādījumus, jo sistēma to veiks automātiski.

Pierādītais efekts

Pēdējo septiņu gadu laikā uzkrātā darba pieredze liecina, ka, uzstādot dzīvokļos jutīgus un aizsargātus mēraparātus, starpību rādījumos iespējams samazināt līdz tehniski pamatotam minimumam, tas ir, līdz 10 un mazāk procentiem. To jau izdarījuši daudzu Rīgas māju iemītnieki. Piemēram, dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība Pavadonis jaunās paaudzes skaitītājus uzstādījusi visos 34 DZĪK aprūpētajos daudzstāvu namos. Precīzi mēraparāti uzstādīti mājās Maltas ielā 21 un Ieriķu ielā 39 Rīgā, Skolas ielā 10/2 Salaspilī, kā arī Ventspilī, Saldū un citās Latvijas pilsētās.

Jaunās paaudzes skaitītāji maksā gandrīz tikpat cik vecās paaudzes skaitītāji, kuri radījuši veselu gūzmu problēmu ūdens patēriņa komerciālajā uzskaitē. Par cenu puses vienojas ilgtermiņa līgumos, paredzot arī uzskaites ierīču apkalpošanu līdz astoņiem gadiem.

Ticamas uzskaites nodrošināšanas projekta ietvaros asociācijai izveidojusies veiksmīga sadarbība ar uzņēmumiem SANREMS, Ūdens patērētāju centrs, Metclub, Torrent, AquaHeat un citiem.

Pēc mūsu datiem, līdz gada beigām Latvijā tiks uzstādīts jau simttūkstošais jaunās paaudzes skaitītājs.

Padomi

■ Ieteicams izraudzīt mājas ūdens pārvaldnieku, lai organizētu iedzīvotājus un skaidrotu iespējamo rīcību ūdens uzskaites sakārtošanā.

■ Vēlams sasaukt dzīvokļu īpašnieku kopsapulci un apspriest jautājumu par pašreizējo skaitītāju nomaiņu ar jaunās paaudzes mēraparātiem, kuri ļaus novērst rādījumu nepamatotas starpības rašanos un pašiem kontrolēt šo procesu.

■ Noslēgt trīspusēju līgumu starp apsaimniekotāju, mājas īpašniekiem un uzņēmumu, kas uzstāda skaitītājus. Samaksai iesakām izmantot mājas uzkrājumus.

Māju adreses, kur ūdens patēriņa uzskaites ierīces pilnībā nomainītas pret augsta jutīguma C klases skaitītājiem bez magnētiskā sajūga, un attiecīgo dzīvokļu īpašnieku biedrību un kooperatīvo sabiedrību vadītāju tālruņa numuri. Pavaicājiet māju pārstāvjiem, kas viņu dzīvē mainījies pēc ūdens mērītāju nomaiņas.

Skolas 10/2, Salaspils (darbus veica uzņēmums SANREMS)

M. Čudars

28232654

DzĪKS Pavadonis, Rīga (darbus 31 daudzdzīvokļu mājā veica SISTEMSERVISS)

J. Maļinovska

67570549

Lemešu 17, Rīga (darbus veica SIA Ūdens patērētāju centrs)

V. Kuzins

27147467

Maltas 21, Rīga, (darbus veica SISTEMSERVISS)

L. Ragovska

28378480

Numuru arhīvs: spied un lasi!