Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Var ietaupīt!

Pexels.com / Teona Swift

Kā izvēlēties dabasgāzes piegādātāju un nepārmaksāt par pakalpojumu? Regulatora instrukcija

Lai arī dabasgāzes tirgus Latvijā tika atvērts jau šā gada 1. maijā un tagad ikviena Latvijas mājsaimniecība var izvēlēties savam patēriņam piemērotāko dabasgāzes tirgotāju un piedāvājumu, līdz jūnija beigām šo iespēju bija izmantojuši vien nepilni 4% mājsaimniecību.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atgādina, ka vairs neregulē dabasgāzes tarifu mājsaimniecībām. Tāpēc katrai mājsaimniecībai, lai mazinātu izmaksas, ir svarīgi novērtēt savu dabasgāzes patēriņu un iedziļināties dabasgāzes piegādātāju piedāvājumos. Tas ir īpaši būtiski, tuvojoties apkures sezonai.

Saskaņā ar SPRK apkopotajiem datiem šā gada pirmajā pusgadā (līdz jūnija beigām) 3,82% jeb 14 107 no visām mājsaimniecībām bija mainījušas dabasgāzes tirgotāju. Salīdzinājumam – pērn pirmajā pusgadā tie bija tikai 0,34% jeb 1289 no visām mājsaimniecībām.

Tajā pašā laikā arī redzams, ka dabasgāzes mājsaimniecību pieslēgumu skaits valstī ir nedaudz samazinājies. Ja 2022. gada jūnija sākumā to kopējais skaits bija 378 980, tad šā gada jūnija sākumā to skaits samazinājies līdz 369 418 (–2,52%).

„Dabasgāzes cenas TTF biržā joprojām saglabājas salīdzinoši zemā līmenī (2023. gada oktobrī 36,395 EUR/MWh). Līdz ar to mājsaimniecībām, kas dod priekšroku cenas fiksēšanai un izmaksu prognozējamībai, joprojām ir vērts slēgt vai pārslēgt līgumu par dabasgāzes tirdzniecības pakalpojumu. To var darīt līdz katra mēneša 15. datumam. Jo īpaši būtiski tas ir iedzīvotājiem, kuru mājokļos dabasgāze tiek izmantota apkurei, ņemot vērā, ka patēriņš ir salīdzinoši lielāks. Līgumus der pārskatīt arī tiem lietotājiem, kas dabasgāzi saņēma no AS Latvijas Gāze par regulētu tarifu un līdz šā gada 15. aprīlim neizdarīja izvēli par labu citam produktam vai tirgotājam. Attiecīgi šie lietotāji maksā universālā pakalpojuma (UP) cenu, kas ir augstāka par tirgus cenu. Mājsaimniecībām, kas noslēgušas UP līgumu ar kādu citu tirgotāju, šādus līgumus iespējams lauzt jebkurā brīdī,” atgādina SPRK padomes priekšsēdētāja Alda Ozola.

Latvijā ar dabasgāzes mazumtirdzniecību var nodarboties SPRK reģistrēti dabasgāzes tirgotāji – 2023. gada septembrī Latvijā reģistrēti 32 dabasgāzes tirgotāji.

No tiem par aktīviem juridisko lietotāju segmentā uzskatāmi deviņi, savukārt mājsaimniecību segmentā iesaistījušies pieci tirgotāji, no kuriem plašāku darbību izvērsuši trīs – AS Latvijas Gāze, AS Latvenergo ar tirdzniecības zīmolu Elektrum un SIA Elenger.

Juridiskām personām un mājsaimniecībām tiek piedāvāti divu veidu tirdzniecības produkti – mainīgas jeb biržas cenas produkts (mainās pa mēnešiem atbilstīgi cenai biržā) un fiksētas cenas produkts (cena nemainīga noteiktam periodam).

Tirgotāji Latvijā dabasgāzi iegādājas pēc Nīderlandes TTF (Title Transfer Facility) biržas izcenojuma, šī birža ir lielākā Eiropā. Katram lietotājam ieteicams izpētīt tirgotāju piedāvājumus un pārdomāt, kurš no piedāvātajiem produktiem ir izdevīgākais. Pirms slēgt jaunu līgumu, jāvērtē esošā līguma izbeigšanas nosacījumi, tai skaitā iespējamās soda sankcijas par līguma pirmstermiņa izbeigšanu.

Numuru arhīvs: spied un lasi!