Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Jaunākās paaudzes ūdensskaitītāju verifikācija turpmāk būs retāk!

Ekonomikas ministrija ir ierosinājusi pagarināt tādu ūdens patēriņa skaitītāju atkārtotās verifikācijas periodiskumu, kuru darbībā tiek izmantots elektromagnētiskais lauks vai ultraskaņa patērētā ūdens daudzuma uzskaitei.

Ministrijas sagatavotie priekšlikumi paredz pagarināt verificēšanas periodu elektromagnētiskajiem un ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītājiem no 4 gadiem uz 6 gadiem. Savukārt mehāniskajiem ūdens patēriņa skaitītājiem plānots saglabāt līdzšinējo verificēšanas periodiskumu – reizi 4 gados.

Elektromagnētiskajiem un ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītājiem nav kustīgu detaļu, un ūdens radītais piesārņojums (ūdens pievades sistēmā nonākušās sīkās daļiņas un nogulsnes) to darbību un rādījumu precizitāti ietekmē daudz mazākā mērā. Savukārt mehāniskajiem ūdens patēriņa skaitītājiem ar laiku no ūdens piesārņojošo vielu uzkrāšanās uz kustīgajām sastāvdaļām palēninās riteņa rotācija, tādējādi saīsinot mērītāja ekspluatācijas laiku un precizitāti. Arī inspicējošo institūciju dati apliecina, ka vidēji 13% līdz pat 70% mehānisko skaitītāju neiztur atkārtoto verifikāciju un neatbilst noteiktajām prasībām.

Vienlaikus biedrības Latvijas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija un vairāku pašvaldību sniegtā informācija liecina, ka ūdens kvalitāte ievērojami mazāk ietekmē jaunās paaudzes skaitītāju darbību. Arī ultraskaņas un elektromagnētisko skaitītāju ražotāji nosaka to paredzamo kalpošanas ilgumu (bez starppārbaudes) līdz pat 12 gadiem. Ņemot vērā, ka ārējo faktoru ietekme uz elektromagnētiskajiem un ultraskaņas ūdens patēriņa skaitītājiem ir mazāka salīdzinājumā ar mehāniskajiem skaitītājiem, to atkārtoto verifikāciju var veikt retāk nekā reizi 4 gados.

Pēc Ekonomikas ministrijas speciālistu secinātā, atkārtotās verifikācijas termiņa pagarinājums elektromagnētiskajiem un ultraskaņas skaitītājiem veicinās to straujāku izmantošanu, kā arī samazinās neprecizitātes patērētā ūdens daudzuma uzskaitē.

Ar Ekonomikas ministrijas sagatavotajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.40 Noteikumi par valsts metroloģiskajai kontrolei pakļauto mērīšanas līdzekļu sarakstu var iepazīties https://em.gov.lv/lv/par_ministriju/sabiedribas_lidzdaliba/diskusiju_dokumenti/atbilstibas_novertesana__standartizacija_un_metrologija. Vienlaikus Ekonomikas ministrija aicina sabiedrību paust savu viedokli par sagatavotajiem priekšlikumiem, izmaiņām, nosūtot viedokli uz e-pasta adresi: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Numuru arhīvs: spied un lasi!