Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Ūdens skaitītājus rosina pārbaudīt retāk

Patlaban dzīvokļa vai mājas īpašniekam ūdens patēriņa skaitītāju verifikācija ir jānodrošina ne retāk kā reizi četros gados. Saeimas deputāti rosinājuši vērtēt izmaiņas ūdens patēriņa skaitītāju regulējumā, paredzot, ka verifikāciju varētu veikt vismaz reizi sešos gados un skaitītājus mainītu ūdens piegādātājs par saviem līdzekļiem, raksta lvportals.lv.

Pērnā gada izskaņā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas (Tautsaimniecības) komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš sociālajos tīklos pauda uzskatu, ka ūdens skaitītāju verifikācijas termiņš varētu būt ilgāks – nevis četri gadi kā pašlaik, bet astoņi, pieļaujot, ka „kāds to ir lobējis valsts līmenī un tagad berzē rokas, ka ik pēc četriem gadiem visa valsts maina skaitītājus. Manuprāt, ja skaitītājs pilda savas funkcijas, termiņš varētu būt vismaz astoņi gadi vai vairāk”.

Februāra nogalē iniciatīvu par termiņa pagarināšanu izskatīja Tautsaimniecības komisijā, kur par šādu iespēju deputāti diskutēja ar atbildīgo – Ekonomikas ministriju. R. Naudiņa viedoklim piekrita gan deputāts Anrijs Matīss, gan Inesis Boiķis, kā piemēru minot, ka sadzīvē lietotos gāzes skaitītājus verificē un to apmaksā privāts gāzes uzņēmums.

„Ja viens zog gāzi, pārējiem mājas iedzīvotājiem nav par to jāmaksā. Bet, ja tas notiek ar ūdeni, pārējiem „uz galviņām” tas jāsamaksā kā zudumi. Vai tiešām šo jautājumu nevar vienreiz atrisināt? Risinājumu, lūdzu!” ministriju mudināja A. Matīss.

Verifikācija jāpamato ar faktiem

„Ekonomikas ministrija (EM) uzskata, ka svarīgi skaitītāju verifikācijas termiņa noteikšanā pamatoties nevis uz pieņēmumiem, bet gan zinātniskiem, tehniskiem un praktiskiem faktiem un argumentiem, jo šis jautājums skar tieši patērētāju intereses, proti, visus ūdens skaitītāju lietotājus. Nevar pieļaut situāciju, ka norēķini par patērēto ūdeni būtu pamatoti ar nekorektiem mērījumiem,” deputātiem skaidroja EM Iekšējā tirgus departamenta Atbilstības novērtēšanas nodaļas vadītāja vietnieks Valdis Lipskis.

Ministrija patlaban turpina vākt nepieciešamo informāciju, lai identificētu iespējas pārskatīt ūdens skaitītāju verifikācijas periodiskumu. Pēc nepieciešamās informācijas iegūšanas un izpētes tiks vērtētas šādas izmaiņas ūdens skaitītāju verifikācijas jautājumā:

■ periodiskums atkarībā no skaitītāja caurplūduma diapazona (lielāka caurplūde – lielāks periodiskums);

■ diferencēta periodiskuma noteikšana ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju komercuzskaites mēraparātiem;

■ periodiskuma pagarināšana elektromagnētiskajiem un ultraskaņas skaitītājiem.

V. Lipskis pieļāva, ka verifikācijas periodiskumu varētu pagarināt jauno tehnoloģiju ūdens patēriņa skaitītājiem, piemēram, ultraskaņas un elektromagnētiskajiem. A. Matīss minēja, ka jaunā veida skaitītāji ir piecreiz dārgāki nekā pašreizējie. „Jūs gribat, lai tantiņa par verifikāciju maksā krietni dārgāk – nevis 20, bet 100 eiro?” neizpratnē bija deputāts.

Komisijā aktualizējās jautājums, kāpēc nevarētu ieviest attālināto ūdens patēriņa rādījumu nolasīšanu, kā tas ir ar elektrības skaitītājiem. V. Lipskis deputātiem skaidroja, ka šāds priekšlikums pirms kāda laika tika iesniegts Ūdenssaimniecības pakalpojumu likuma izskatīšanas gaitā, taču neguva atbalstu.

Vēstule valdībai

Kad deputāti bija uzklausījuši Ekonomikas ministrijas viedokli un pauduši par to neapmierinātību, norādot, ka tā, viņuprāt, nav spējīga piedāvāt konkrētus risinājumus, lai cilvēkiem nebūtu tik bieži un par saviem līdzekļiem jāmaina (jāverificē) ūdens skaitītāji, deputāti nolēma nosūtīt vēstuli Ministru kabinetam. Tajā tiek lūgts ūdens patēriņa skaitītāja verificēšanas termiņu noteikt ne biežāk kā reizi sešos gados.

Numuru arhīvs: spied un lasi!