Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Latviju smacē kredīti

Latvijas iedzīvotājus smacē ar hipotekāro kredītu atmaksāšanu saistītas problēmas. Riska zonā, pēc kompānijas Latio ekspertu domām, jau ir aptuveni 40 tūkstoši ģimeņu, kas iegādājās dzīvokļus tai laikā, kad mājokļu cenas neprātīgi cēlās. Ko tagad darīt? Latio vadītājs Edgars Šīns apgalvo, ka viņš nesaredz ne mazākā iegansta optimismam. „Ja jums ir problēma ar kredītu, vismaz nesēdiet ar klēpī saliktām rokām,” saka Šīns.

Kompānija Latio sākusi tirgū piedāvāt jaunu pakalpojumu – palīdzību finanšu grūtībās nonākušajiem. Nekustamā īpašuma speciālisti, kuriem īsta darba Latvijā faktiski vairs nav, ir gatavi no jauna novērtēt jūsu dzīvokli un izstrādāt plānu glābiņam no parāda. Vienai ģimenei šāds glābiņš var būt mājokļa pārdošana vai izīrēšana, citai – maksātnespējas atzīšana. Pēc Edgara Šīna domām, lai orientētos juridiskajās niansēs un neatgriezeniski nezaudētu dzīvokli, Latvijas iedzīvotājiem ir nepieciešama profesionāļu palīdzība.

Tiekoties ar žurnālistiem, Edgars Šīns ne tikai reklamēja savu kantori, bet arī izteica vairākas prognozes (diemžēl parasti viņa pareģojumi ir ļoti drūmi, toties izceļas ar precizitāti).

– Cilvēkiem laiks saprast, ka spēle uz pieaugumu bija kļūda, mūsu dzīve ir ļoti mainījusies, – sacīja Šīns. – Ekonomikā, ja tā var sacīt, ir notikusi avārija, pēc kuras viss būs citādi. Ikvienam, kam ir problēmas ar kredītiem, jāizanalizē savas iespējas. Varbūt viņš jau sen nespēj normāli norēķināties ar banku un ir spiests pārdot mantas? Taču tam ne vienmēr ir jēga. Vajag godīgi atzīt, ka „pīķa cenu” laikā pirktajam īpašumam iepriekšējā vērtība nekad neatgriezīsies. Saprotat? Nekad!

Edgars Šīns prognozē, ka dzīvokļu cenas Latvijā zemāko punktu var sasniegt jau šogad, pēc tam nav izslēgta cenu stagnācija. Cenu atgriešanās pie dzīvokļu reālās vērtības varētu notikt tikai pēc aptuveni desmit gadiem. Tātad nekustamā īpašuma saimniekus gaida vairāki ļoti grūti gadi.

Viens otrs Latvijā droši vien centīsies izmantot krīzes momentu, lai nopirktu lētu nekustamo īpašumu. Tādiem kompānijas Latio tirgus analītiķis Māris Grīnbergs iesaka negaidīt, kad cenas sasniegs viszemāko punktu, un pirkt dzīvokli jau tagad.

– Šis ir iespēju laiks, – sacīja Grīnbergs. – Pircējs jūtas kā karalis un uzskata, ka prātīgāk ir nogaidīt, jo rīt cena var nokristies vēl zemāk. Taču līdz ar cenu krišanos var sašaurināties dzīvokļu izvēle. Tad investoram vajadzēs ņemt nevis to, kas viņam patīk, bet gan to, ko piedāvā. Tāpēc pircējiem labāk būtu pasteigties.

Arī tiem, kam nepieciešams īpašumu pārdot gada laikā, Latio eksperti iesaka nevilcināties. Pirmkārt, rīt dzīvokļi patiešām maksās lētāk nekā šodien, tāpēc jūs paātrināsiet darījumu, ja sludinājumā uzreiz norādīsiet rītdienas cenu. Otrkārt, pat ar tādiem nosacījumiem jūs būsiet ieguvējs, jo ar saņemto naudu pēc kāda laika varēsiet iegādāties par iepriekšējo labāku mājokli.

Numuru arhīvs: spied un lasi!