Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Tarifi joprojām lēkā

Pēc uzņēmuma Rīgas siltums informācijas, šomēnes rīdzinieki par siltumu maksās aptuveni par 20% vairāk nekā decembrī, bet nākamajā mēnesī, pēc uzņēmuma valdes locekļa Normunda Talča prognozēm, piedzīvotā sala un pievienotās vērtības nodokļa krasā palielinājuma dēļ rēķini pieaugs vēl par 20–25%.

Siltuma tarifi nekādi nepārstāj pārsteigt rīdziniekus. To izmaiņas nav prognozējamas un ārēji nav atkarīgas no energonesēju cenām pasaules tirgū. Rīgas vicemērs Jānis Dinevičs decembrī šai sakarā pat uzrakstīja vēstuli Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram, vaicājot, vai nebūtu iespējams pazemināt siltuma tarifus, ņemot vērā, ka gāzes un naftas cenas tai brīdī bija nolaidušās zemāk par zemu.

Taču monopolisti, pirmkārt, nevēlas palaist garām iespēju nopelnīt, otrkārt, baidās no degvielas cenu jaunas augšupejas. Tāpēc arī tarifi ne tikai nesamazinājās, bet nodokļa kāpuma dēļ vēl vairāk piebrieda. Vai tiešām tie augs bezgalīgi? Nē. Rīgas siltums ir parādījis, ka reizēm spēj arī nedaudz piekāpties. Uzņēmums bija plānojis no 2009. gada 1. janvāra maksu par siltumapgādes sistēmas apkopi palielināt līdz 0,045 Ls/m². Kopā ar 18% PVN tas būtu 0,0531 Ls/m².

– Tā kā valdība PVN paaugstināja līdz 21 procentam, maksai par siltumtīklu apkopi vajadzētu pieaugt vēl par trim procentiem. Namu pārvaldēm nāktos vai nu kārtējo reizi paaugstināt savu apkopes cenu, lai kompensētu izdevumus, vai arī meklēt iekšējā rezerves, kuru mums faktiski nemaz nav, – saka Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas priekšsēdētājs Igors Trubko.

Jau tagad maksa par pakalpojumiem Rīgā ir ievērojami kāpusi, un kāda runa var būt par rezervēm, ja lielākā daļa namu pārvalžu aizvien ir parādā uzņēmumam Rīgas siltums. Pilnībā samaksāt par siltumu spējušas tikai tādas organizācijas kā Zemgale, Juglas nami, vēl divas trīs. Namu pārvalde Kurzemes namu apsaimniekotājs nav samaksājis aptuveni 30% no rēķina par piegādāto siltumu, Valdemāra nami – aptuveni pusi. Līdzīgā situācijā ir arī daudzi citi apsaimniekotāji. Iemesls tam ir iedzīvotāju prāvie parādi.

– Mēs centāmies iejusties rīdzinieku stāvoklī un nolēmām, ka, neraugoties uz PVN kāpumu, maksu par siltumapgādes sistēmas apkopi 2009. gadā nepaaugstināsim, – paziņoja uzņēmuma Rīgas siltums komercdirektors Voldemārs Ilguns.

Reizē Ilguna kungs atzina, ka uzņēmumam lielas raizes dara augošie iedzīvotāju parādi.

– Namu pārvalžu klienti norēķinās daudz sliktāk nekā citi siltuma patērētāji, – viņš sacīja. – Nesaprotu, kāds tam varētu būt iemesls.

Pagaidām vēl lieta nav nonākusi līdz namu atslēgšanai no centrālās apkures, taču šķiet, ka agrāk vai vēlāk uzņēmums to sāks darīt. Tiesa gan, Rīgas namu apsaimniekotāji sarunās ar Rīgas siltumu ieteica vispirms parādniekiem noslēgt karstā ūdens padevi. Bet apkalpojošās organizācijas ir gatavas atkal pie namu ieejas durvīm izlikt parādnieku sarakstus. Varbūt nokaunēsies...

Diemžēl nekas labs no šādiem soda pasākumiem nav gaidāms. Ja parādniekiem atslēgs siltumu vai karsto ūdeni, kopā ar viņiem cietīs kaimiņi – godīgie maksātāji. Turklāt deviņdesmito gadu pieredze liecina, ka nekāda atslēgšana un kaunināšana nevar cilvēkus glābt no bezdarba un trūkuma, kas liedz viņiem laikus samaksāt namu pārvaldes rēķinus.

Numuru arhīvs: spied un lasi!