Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Kas var pārvaldīt māju?

„Mūsu māja grib atteikties no pašreizējā pārvaldnieka. Līgumu ar viņu parakstījusi tikai daļa iedzīvotāju. Tagad mēs vēlamies paši pārvaldīt māju. Sakiet, lūdzu, kā mums vajadzētu rīkoties šajā situācijā. Agrāk cilvēkiem palīdzēja aģentūra Rīgas mājoklis. Kas tagad ar to nodarbojas, kur mums vērsties?

Ja vairāk nekā 51% dzīvokļu īpašnieku nobalsos par to, lai mēs paši patstāvīgi pārvaldītu māju, vai par pārvaldnieku var kļūt jebkurš īpašnieku kopības izraudzīts cilvēks, vai arī pirms tam mūsu pilnvarotajai personai jābeidz speciāli kursi?

Gribētos zināt, kā soli pa solim rīkoties šādā situācijā.

Ar cieņu, Oksana”

Jums, godājamā Oksana, galvenais dokuments, pēc kā vadīties, būs likums „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”. Likuma 50. un 51. pantā aprakstīta kārtība, kādā mājas pārvaldīšanas tiesības tiek nodotas dzīvokļu īpašniekiem.

Kopš aģentūras Rīgas mājoklis likvidēšanas rīdzinieki konsultācijas par dzīvokļu īpašnieku tiesībām piedalīties ar mājas pārvaldīšanu saistīto jautājumu risināšanā var saņemt pašvaldības Mājokļu un vides departamentā. Šai nolūkā jāvēršas departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes apsaimniekošanas uzraudzības nodaļā Brīvības ielā 49/53, 512., 513. kabinetā, vai arī jāzvana pa tālruni 67012583, 67037221. Departaments neatteiks informatīvo atbalstu arī citu Latvijas pilsētu iedzīvotājiem.

Atsevišķi gribētos aplūkot kādu Oksanas vēstulē uzdotu interesantu jautājumu – par pārvaldnieka kvalifikāciju. Tagad daudzi cilvēki vēlētos paši pārvaldīt savas mājas, bet ne vienmēr tas iespējams banāla iemesla dēļ – trūkst vajadzīgās izglītības.

Pārvaldnieka amata kandidātiem izvirzāmās prasības sīki aprakstītas Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 13. pantā. Ja daudzdzīvokļu mājas kopējā platība pārsniedz 1500 kvadrātmetrus, pārvaldniekam būs nepieciešama profesionālā izglītība un vismaz trešo profesionālās kvalifikācijas līmeni apliecinošs dokuments. Izglītība un attiecīgs dokuments vajadzīgs pat mājas vai mājā esoša dzīvokļa īpašniekam, kuru kopsapulce pilnvarojusi veikt pārvaldīšanas darbības individuāli vai kā pārvaldīšanas sabiedrības vai biedrības vadītājam. Tā ka lielas mājas kopīpašniekiem nāksies vai nu savu pilnvaroto sūtīt mācīties, vai arī uzticēties citam pārvaldniekam, saglabājot viņa darbības kontroles funkciju.

Tomēr ir arī daži izņēmumi. Profesionālo kvalifikāciju apliecinošs dokuments nav nepieciešams viendzīvokļa mājas pārvaldītājam, kā arī gadījumos, kad daudzdzīvokļu mājas kopējā platība ir mazāka par 1500 kvadrātmetriem un to pārvalda:

■ pats dzīvojamās mājas īpašnieks;

■ dzīvojamās mājas īpašnieks, kuru pilnvarojuši citi dzīvojamās mājas īpašnieki uz savstarpēji noslēgta līguma pamata;

■ dzīvojamās mājas īpašnieku veidota mājas pārvaldīšanas sabiedrība vai biedrība.

Numuru arhīvs: spied un lasi!