Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Konflikts siltā vietā

Pārdesmit māju iemītnieki Salaspilī ir ārkārtīgi satraukti. Šajās dienās viņu kāpņu telpās parādījās paziņojums, kurā pārvaldnieks – uzņēmums Salaspils celtnieks vēsta, ka vietējais siltumapgādes uzņēmums, vienojoties ar Salaspils domi, nolēmis iedzīvotājiem nolaupīt 26 tūkstošus latu. „Jums liek apmaksāt par 50% vairāk siltumenerģijas, nekā patērēts februārī,” klientiem vēstīja pārvaldniece Ārija More, aicinot cilvēkus vākt parakstus pret tādu patvaļu.

Īpašnieki pret pārmaksu

Iedzīvotāji vērsās pie mums ar jautājumu, ar kādām tiesībām pašvaldība un Salaspils siltums palielina maksu par pakalpojumu. Februārī patērētā siltuma daudzumu taču ir fiksējuši viņu mājās uzstādītie kopējie skaitītāji.

– Maksāsim tikai atbilstoši šiem rādījumiem, – saka dzīvokļu īpašnieki. – Mums saka, ka jāmaksā vairāk, jo kaimiņmājās pieaudzis siltuma patēriņš. Kāda mums daļa par kaimiņiem? Varbūt viņiem pārvaldnieks nav tik izveicīga kā mūsu Ārija More, tāpēc arī rēķini lielāki!

Ļaužu sašutums ir gluži labi saprotams. Jau vairākus gadus dzīvokļu īpašnieki SIA Salaspils celtnieks pārvaldītajās mājās lepojas ar to, ka par siltumu maksā daudz mazāk nekā viņu draugi un paziņas citviet Salaspilī. Viņi ir pārliecināti, ka pārvaldniecei Ārijai Morei zināms siltumenerģijas taupīšanas noslēpums.

– Tagad mūs grib pielīdzināt citām mājām, kuras gluži vienkārši neprot saimniekot, – saka uzņēmuma Salaspils celtnieks klienti un vāc parakstus zem nikna vēstījuma pašvaldībai.

Apbrīnojami!

Pēc AS Rīgas siltums aprēķiniem, februārī sala dēļ siltumenerģijas patēriņš pieauga par 16%. Uzņēmuma Salaspils celtnieks mājās, gluži pretēji, siltuma patēriņš februārī saruka par 23%. Siltumenerģijas patēriņš samazinājās 15 mājās no uzņēmuma apsaimniekošanā esošajām 18.

Skaitītāji atteicās skaitīt

Nestandarta situācija! Pilnīgi skaidrs, ka SIA Salaspils celtnieks apsaimniekoto māju iemītniekiem, kuri par siltumu maksāja pēc likmes 1,08 lati par kvadrātmetru, kamēr pārējā Salaspils maksāja 1,60–1,85 latus, ir jāaizstāv sava pārvaldniece.

Bet kā gan Salaspils siltums iedrošinājās namu pārvaldei izrakstīt rēķinu, saskaņā ar kuru jāapmaksā uz pusi vairāk megavatu, nekā fiksējuši māju mēraparāti? Taču jau uzņēmuma vadība pavisam kaunu zaudējusi, mēs nolēmām un vērsāmies pēc paskaidrojumiem pie Salaspils siltumapgādes uzņēmuma vadītājas Inas Bērziņas-Veitas. Pirmais jautājums bija šāds:

– Kāpēc ekonomiskās mājas sodāt ar papildu rēķiniem?

Inas Bērziņas-Veitas stāstītais pilnībā izskaidroja uzņēmuma rīcību.

– Salaspils siltums cīnās par zemāku siltuma tarifu. Šai nolūkā nolēmām rūpīgāk kontrolēt, kā darbojas māju kopējie siltumenerģijas patēriņa skaitītāji. Agrāk rādījumus nodeva pārvaldnieki, tagad reizi desmit dienās mūsu darbinieki apstaigā visus pagrabus un fiksē skaitītāju mērījumus. Katra māja tiek pārbaudīta vismaz trīs reizes mēnesī.

Saskaņā ar siltuma piegādes līgumu uzņēmumam Salaspils siltums ir tiesības bez šķēršļiem apmeklēt pagrabus. Pirmās pārbaudes notika janvāra sākumā, tieši pirms bargajiem saliem. Lielākā daļa pārvaldnieku bez ierunām laida pārbaudītājus pagrabtelpās – viņiem nebija ko slēpt! Turpretī SIA Salaspils celtnieks māju pagrabos, pēc Inas Bērziņas teiktā, uzņēmuma darbinieki iekļuva ar grūtībām:

– 30. janvārī fiksējām skaitītāju rādījumus. Nākamreiz Mores kundzes mājās iegriezāmies pēc desmit dienām, kad Latviju bija pārņēmis īsts spelgonis. Kāds bija mūsu pārsteigums, kad ieraudzījām, ka skaitītāji faktiski nav fiksējuši nekādu siltumenerģijas patēriņu!

Varētu vēl saprast, ja saniķojies būtu viens mēraparāts, bet no Salaspils celtnieka 18 skaitītājiem aizdomīgi maz megavatu rādīja 15. „Notikuma” vietā siltumuzņēmuma darbinieki atklāja neizprotamas šļūtenes, kuras noteikti varēja kalpot siltumnesēja ievadīšanai, apejot mājas skaitītāju.

– Nē, nē, mēs atturamies apgalvot, ka pārvaldniece zaga siltumu, to var noteikt tikai tiesa, – saka Ina Bērziņa. – Taču mēs turpinām apgalvot, ka skaitītāji SIA Salaspils celtnieks pārvaldītajās mājās bija pārstājuši darboties korekti.

Nākamajās pārbaudēs februāra vidū un beigās nācās konstatēt, ka mēraparāti atkal skaita vairāk vai mazāk pareizi, taču to neizskaidrojamā apstāšanās saltā mēneša sākumā atstāja milzu iespaidu uz gala rādījumiem. Tikai viens piemērs: februārī (gaisa vidējā temperatūra -9,8 grādi) siltumenerģijas patēriņš citām Salaspils namu pārvaldēm pieauga par 20–25%, bet Salaspils celtnieka mājās, gluži pretēji, tas salīdzinājumā ar janvāri (vidējā temperatūra -3,8 grādi) kritās par 23%.

No kurienes 26 tūkstoši?

Kā radās papildu rēķins, ko pilsētas siltumapgādes uzņēmums izrakstīja Ārijai Morei? Skaitītāju rādījumu korekcija naudas izteiksmē sanāca iespaidīga – 26 tūkstoši latu.

– Neuzticoties Salaspils celtnieka skaitītājiem, mūsu valde nolēma izrakstīt rēķinu, pamatojoties uz vidējo patēriņu, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi Nr. 876, – skaidro Ina Bērziņa. – Šajos noteikumos teikts, ka gadījumā, ja siltumenerģijas skaitītāji ir bojāti vai izslēgti, izlietotās siltumenerģijas daudzumu nosaka, pamatojoties uz vidējo patēriņu laikposmā, kad siltumenerģijas skaitītājs darbojās.

Ministru kabineta apstiprinātā aprēķina formula, kurā tiek ņemtas vērā arī āra temperatūras svārstības, kļuva par pamatu 50 procentu pielikumam Salaspils celtnieka klientiem.

Termogramma noslēpumu neatklāja

– Sarunā ar mums Ārija More apgalvoja, ka ekonomija panākta, pateicoties prasmīgai siltummezgla un siltumtīklu noregulēšanai, – turpina Ina Bērziņa. – Ja tā, tad kāpēc namu pārvalde iekārtu nenoregulēja jau janvārī, kad temperatūra noslīdēja zem nulles?

Janvārī Salaspils celtnieka apsaimniekotās mājas patērēja 920 megavatu siltumenerģijas, bet februārī, kad pilsētu piemeklēja bargs sals, tikai 702 megavatus.

Jā, ietaupījumu tiešām var panākt, pazeminot temperatūru apkurināmajās telpās. Uzņēmuma Rīgas siltums aprēķini liecina, ka temperatūras pazemināšana par vienu grādu dod siltuma piecu procentu ekonomiju. Ārijas Mores māju ietaupījums salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem un citām namu pārvaldēm bija 40–45%. Lai sasniegtu tādu rezultātu, temperatūra dzīvokļos no normā paredzētajiem 18 grādiem jāpazemina līdz 9–10 grādiem. Jūs piekritīsit, ka tas ir neiespējami – iedzīvotāji nekavējoties sāktu dumpoties!

– Katram gadījumam tomēr sarīkojām aptauju, – saka Ina Bērziņa, – un noskaidrojām, ka februāra sākumā nekādas temperatūras režīma izmaiņas Salaspils celtnieka māju iemītnieki nav izjutuši.

Lai pilnībā izslēgtu kļūdas varbūtību, tika uzaicināti pat termogrāfijas speciālisti – ar viņu rīcībā esošajiem aparātiem var redzēt mājas siltuma izstarojumu. Ja māja ir auksta vai tai ir augsta energoefektivitāte, termogramma rāda mazu siltuma noplūdi. Varbūt tieši tāda ir situācija Salaspils celtnieka apsaimniekotajās mājās? Nē, Ārijas Mores māja, kas februārī bija patērējusi tikai 48 megavatus siltumenerģijas, izstaroja tieši tikpat daudz siltuma, cik cita apsaimniekotāja daudzdzīvokļu māja, kas bija patērējusi 90 megavatu.

– Mums ir visi pierādījumi tam, ka Salaspils celtnieka mājas saņēma ne mazāk siltuma kā citas, bet skaitītāji tajās neizskaidrojama iemesla dēļ vienkārši pārstāja darboties, – atkārto Ina Bērziņa.

Agrāk par to maksāja visa Salaspils

Salaspils siltums nedomā piekāpties. Uzņēmums gaida no Ārijas Mores 26000 latu lielā papildu rēķina samaksu. Līdz šim rēķins vēl nav likumīgā kārtībā apstrīdēts.

– Ja rēķins netiks samaksāts un Mores kundze īstenos savus draudus nelaist mūsu darbiniekus pie kopējiem skaitītājiem, rudenī mājām būs problēmas ar apkures pieslēgšanu, – saka Ina Bērziņa. – Ļoti negribas darīt pāri cilvēkiem, viņi taču ne pie kā nav vainīgi! Taču turpmāku siltuma noplūdi par lielām summām mūsu uzņēmums nepieļaus.

Problēmai ir vēl viens aspekts: par SIA Salaspils celtnieks mēraparātu nefiksēto siltumenerģiju kādam vienalga būs jāmaksā. Līdz šim to uzskatīja par transportēšanas gaitā zudušu, un tā vērtība tika iekļauta pilsētas tarifā, tas ir, Salaspils celtnieka vietā par šiem megavatiem maksāja visa Salaspils.

– Mēs cīnāmies par tarifu pazemināšanu un siltuma zudumu samazināšanu, tāpēc arī turpmāk stingri kontrolēsim siltuma patēriņu Salaspils mājās, – sacīja siltumapgādes uzņēmuma vadītāja. – Godīgajiem iedzīvotājiem nav jāmaksā par kaimiņiem!

Mores kundzi aicina uz sarunu

Par situāciju namu pārvaldē Salaspils celtnieks zina arī citi pārvaldnieki. Viņi saka, ka gadiem esot uzklausījuši klientu pārmetumus – sak’, kāpēc Ārijas Mores māju iemītnieki par siltumu maksā daudz mazāk nekā mēs? Ja atklāsies iemesli, kuru dēļ pārstāja darboties Mores skaitītāji, apsaimniekošanas uzņēmuma Dzīvoklis S valdes priekšsēdētājs Jevgeņijs Šeļeņins ir gatavs pats vērsties tiesā:

– Ja ne vairāk, tad tā vismaz ir negodīga konkurence no Salaspils celtnieka puses! Jebkuram tāda veida pārkāpumam, ja tas tiek pierādīts, ir jādara gals. Šajā situācijā siltumapgādes uzņēmumam un pilsētas domei ir jārīkojas noteikti un enerģiski, un mēs gaidām viņu reakciju.

Dome pauž atbalstu vietējam siltuma piegādātājam. Domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Olga Pāvulīte ir sašutusi par Ārijas Mores rīcību:

– Namu pārvaldes vadītāja savā vārdā izlīmēja māju kāpņu telpās paziņojumu, ka Salaspils dome grasoties iedzīvotājus aplaupīt, un aicināja parakstīt protestu. Informācija par pašvaldības īstenoto „laupīšanu” ir apmelošana! Ārijai Morei vispirmām kārtām vajadzētu ierasties uz sarunu pie SIA Salaspils siltums kapitāla turētāja – pilsētas mēra un censties rast risinājumu nejēdzīgajai situācijai ar „bojātajiem” skaitītājiem.

Dome pieņēmusi lēmumu neizsaukt Mores kundzi uz atsevišķu sarunu, bet uzaicināt uz pilsētas namu pārvaldnieku kopsapulci 16. maijā un tur uzklausīt. 

Numuru arhīvs: spied un lasi!