Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Aizsargātāji sūta patērētājus uz tiesu

Jūnijā Latvijas Namu pārvaldnieku ģilde rīkoja kārtējo tikšanos ar ekspertiem. Viesos bija uzaicināti Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) speciālisti. Tika gaidīta plaša diskusija, jo šā gada pirmajos piecos mēnešos PTAC saņēmis vairāk nekā 60 sūdzību par namu pārvaldēm. Iedzīvotāji rakstīja, gāja un lūdza palīdzību, saistot ar centru savas pēdējās cerības.

Diemžēl izrādās, ka PTAC reti spēj sniegt dzīvokļu īpašniekiem konkrētu palīdzību. Parasti klientus konsultē, izskaidrojot viņiem likumus, un iesaka vērsties ar sūdzību tiesā. PTAC nepalīdz arī pārvaldniekiem, kuri centrā vēršas iedzīvotāju vārdā. Pagaidām tur nav tikuši skaidrībā, kā strādāt ar tik neparastiem sūdzētājiem.

Sūdzas par līgumiem un sankcijām

Tikšanās (starp citu, jubilejas – Pārvaldnieku ģildei jūnijā apritēja gads) sākās klusi un mierīgi. PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta vadītāja Ieva Baltiņa-Brūklīte un Patērētāju konsultāciju un sūdzību departamenta juriskonsulte Edīte Drozda pavēstīja, ka iedzīvotāji aizvien biežāk sūdzas par namu pārvaldītājiem un apsaimniekotājiem.

– Pagājušajā gadā mēs no privātpersonām saņēmām 70 iesniegumu, bet šā gada piecos mēnešos – jau vairāk nekā 60, – pastāstīja E. Drozda.

Dzīvokļu īpašnieku un īrnieku stāstīto PTAC speciālistiem var iedalīt vairākās grupās. Pirmkārt, iedzīvotāji bieži pauž neapmierinātību ar namu pārvaldes uzspiestajiem netaisnīgajiem līgumiem. Otrkārt, viņi PTAC apstrīd pārvaldnieka uzliktās soda sankcijas.

– Cilvēkiem bieži vien liekas, ka namu pārvaldes aprēķinātie naudas sodi par aizkavētiem komunālajiem maksājumiem ir nesamērīgi lieli, – sacīja Edīte Drozda. – Parakstot apsaimniekošanas līgumu, cilvēkiem likās, ka 0,5% no parāda summas dienā tāds nieks viena ir, bet faktiski no šā pusprocenta dažos mēnešos var salasīties vairāki simti latu.

Kas palīdzēs aizvainotajiem?

Ko var darīt cilvēks, kurš jūtas aizskarts par lielo kavējuma naudu? Viņam ir tiesības vērsties tiesā ar prasību samazināt soda procentus. Diemžēl tas neko lielu nelīdzēs – ja namu pārvalde pierādīs, ka kavējuma nauda ir samērojama ar zaudējumiem, ko uzņēmumam nodarījis parādnieks, tiesa lems par labu pārvaldniekam, skaidro PTAC speciālistes.

– Tā kā iedzīvotājiem ir ļoti grūti vienoties par soda sankciju samazināšanu, mēs atkal un atkal aicinām cilvēkus uzmanīgi izlasīt namu pārvaldes piedāvāto līgumu un jau laikus apsvērt iespējamās sekas, – komentē E. Drozda.

Savukārt namu pārvaldēm PTAC speciālistes iesaka kavējuma naudu noteikt 0,1–0,2% apmērā no aizkavētā maksājuma dienā un ne vairāk, jo kavējuma nauda nedrīkst kļūt pārvaldniekam par papildu ienākuma avotu.

Klusuma sezona

– Daudzām iedzīvotāju sūdzībām par apsaimniekotāju ir sezonāls raksturs, – saka PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta vadītāja Ieva Baltiņa-Brūklīte. – Piemēram, ziemā cilvēki apstrīd maksu par siltumenerģiju, vasarā sūdzas par pārmērīgi lielu ūdens „korekciju”, lūdz izskaidrot atsevišķas komunālo rēķinu pozīcijas.

Bet viena veida sūdzības PTAC eksperti vienlīdz bieži saņem gan ziemā, gan vasarā. Iedzīvotāji ziņo, ka namu pārvaldes nereaģē uz viņu vēstulēm, neatbild uz iesniegumiem, ignorē mutiskus paziņojumus. „Vai tiešām pārvaldniekam mēs esam tukša vieta?” brīnās dzīvokļu īpašnieki.

Kā speciāli mūsu lasītāju zināšanai precizēja Ieva Baltiņa-Brūklīte, diemžēl Latvijā nav tāda likuma, kas uzliktu pārvaldniekam pienākumu atbildēt uz iedzīvotāju vēstulēm. Tas ir liels trūkums normatīvajā bāzē, kas ļauj neizdarīgiem namu pārvaldniekiem augstprātīgi izturēties pret klientiem.

– Pašvaldībām piederošajām namu pārvaldēm ir pienākums mēneša laikā pēc jebkura rakstiska iesnieguma reģistrēšanas sniegt uz to atbildi, – skaidro Baltiņa-Brūklīte, – taču šis noteikums neattiecas uz privātajiem un komerciālajiem uzņēmumiem, individuālajiem pārvaldniekiem. Savs regulējums ir arī kooperatīvajām sabiedrībām un dzīvokļu īpašnieku biedrībām.

Ar vārdu sakot, sarakste ar namu pārvaldi dažkārt var būt vienpusēja tikai tāpēc, ka likums nenosaka citu kārtību. Bet PTAC iesaka dzīvokļu īpašniekiem visai saprātīgu paņēmienu, kā piespiest apsaimniekotāju operatīvi atbildēt uz iedzīvotāju pieprasījumiem.

– Mēs iesakām ierakstīt attiecīgu punktu mājas apsaimniekošanas līgumā, tas ir, ierakstīt tajā, ka pārvaldnieka pienākums ir sniegt iedzīvotājiem atbildi mēneša vai pat divu nedēļu laikā, – saka Ieva Baltiņa-Brūklīte. – Tad attiecībā uz namu pārvaldi šim punktam būs likuma spēks.

Vispār PTAC enerģiski mudina māju pārvaldniekus un apsaimniekotājus uzlabot komunikāciju ar iedzīvotājiem, jo puse visu nelaimju, sūdzību un pārpratumu rodas tikai tāpēc, ka dzīvokļu īpašniekiem trūkst informācijas par savas mājas apsaimniekošanu.

Bet kas aizstāvēs pārvaldnieka tiesības?

Pārvaldnieki uzmanīgi uzklausīja Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāvju stāstījumu par iedzīvotāju tiesībām, bet tikšanās otrajā daļā runa jau bija par pašu pārvaldnieku tiesībām, jo viņi, godīgi cenzdamies aizstāvēt savu klientu intereses, tāpat var iekulties nepatikšanās.

– Mēs, pārvaldnieki, savu klientu interesēs parasti cenšamies noslēgt iespējami izdevīgus līgumus ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem, – stāstīja tikšanās dalībnieki, – bet tie, būdami monopolisti, reti uzklausa mūsu prasības. Viņi liek mums parakstīt nesaprātīgus līgumus, draudot pretējā gadījumā mājai nekavējoties atslēgt siltumu, gaismu vai ūdeni.

Tikšanās dalībnieki Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāvēm uzdeva jautājumu: vai pārvaldnieki kā iedzīvotāju interešu likumīgi pārstāvētāji var tādos gadījumos vērsties PTAC pēc palīdzības, uz ko saņēma striktu atbildi: „Nē, PTAC pieņem sūdzības tikai no privātpersonām!” Taču pārvaldniekiem izdevās pierādīt, ka konfliktsituācijās viņi prasa centra palīdzību nevis savā, bet gan desmitu un simtu klientu vārdā, tāpēc formāli nav nekādu šķēršļu tam, lai PTAC iejauktos strīdā starp namu pārvaldi un komunālo pakalpojumu sniedzēju, kurš uzstiepj mājai savus nosacījumus. Centra ekspertes uzklausīja pārvaldnieku teikto un apsolīja turpmāk tamlīdzīgas sūdzības neignorēt.

Taču pašā tikšanās nobeigumā atklājās, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centrs nespēj iedzīvotājiem un pārvaldniekiem sniegt ātru un efektīvu palīdzību. Retos gadījumos tas var izdot administratīvus aktus, kas patērētāju tiesību pārkāpējam obligāti jāpilda, taču lielākoties PTAC sniedz cietušajiem īsu konsultāciju un iesaka pāri darītājus sūdzēt tiesā. Kādā kategorijā iekļūtu jūsu lieta, to nesūdzoties neuzzināsiet...

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs:

Rīga, K. Valdemāra iela 157, LV-1013, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.; konsultāciju tālrunis (starppilsētu tarifs) 65452554 (no pirmdienas līdz ceturtdienai – no 8.15 līdz 17.00; piektdienās no 8.15 līdz 15.45).

Patērētāju pieņemšanas laiks (213. kab.):

  • pirmdienās: 13.00–16.30
  • otrdienās: 13.00–16.30
  • trešdienās: 9.00–12.30
  • ceturtdienās: 13.00–16.30
  • piektdienās: 9.00–12.30

Iesniegumu pieņemšana (317. kab.):

  • no pirmdienas līdz ceturtdienai – no plkst. 8.15 līdz 17.00,
  • piektdienās – no plkst. 8.15 līdz 15.45.

Numuru arhīvs: spied un lasi!