Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Lietā tiek likta artilērija

Redakcijā vērsās satraukti rīdzinieki, kuru mājas apsaimnieko pašvaldības namu pārvalde Sarkandaugava. Pēc viņu teiktā, nesen pie dažu māju durvīm parādījušās lapiņas ar biedējošu tekstu: „Sakarā ar to, ka jūsu mājas parāds par siltumu ir (seko summa no diviem līdz pieciem tūkstošiem latu), brīdinām, ka AS Rīgas siltums 2010.–2011. gada sezonā mājai nepieslēgs apkuri”. Tālāk pārvaldnieks laipni aicina iedzīvotājus ierasties, lai apspriestu šo komunālo katastrofu.

Uz namu pārvaldes draudīgo vēstījumu pirmie, protams, atsaucās aktīvie un godprātīgie iedzīvotāji. Viņi bija sarūgtināti: kā tas var būt, ka mājai nepieslēgs apkuri? Uzaicinājums uz sarunu arī noskaņojumu neuzlaboja: diez vai uz namu pārvaldi steigsies trūcīgie nemaksātāji – kad naudas nav, nekādas sarunas nevar palīdzēt. Tātad problēmas atkal gāžas pār godīgo un rēķinus akurāti kārtojošo iedzīvotāju galvām.

Ko īsti nozīmē šī namu pārvaldes informācija un kas cilvēkus sagaida turpmāk? Šo mūsu lasītājus tik ļoti interesējošo jautājumu uzdevām namu pārvaldes Sarkandaugava valdes priekšsēdētājam Dmitrijam Geraskinam.

– Iniciatīva sākt darbu ar parādniekiem ir nākusi no pašiem iedzīvotājiem, – paziņoja namu pārvaldnieks, – bet mēs pret tādiem no tautas nākušiem ierosinājumiem izturamies nopietni, jo iedzīvotājiem viss labāk redzams... Lapiņas ar informāciju par katras konkrētās mājas parādu ir devušas rezultātu: no tiem 484 tūkstošiem latu, ko mūsu klienti ir palikuši parādā Rīgas siltumam, dažās dienās kasē atgriezās 22 tūkstoši, un process turpinās.

Ne jau visām mājām draud ziema bez apkures, saka pārvaldnieks, bet nonākt līdz galējai robežai neiesaka. Tāpēc arī iedzīvotāji tiek aicināti uz sarunām.

– Sarunu gaitā iesakām klientiem ieviest siltuma daļējas priekšapmaksas sistēmu, – saka Geraskins. – Bet tas ir tikai ieteikums! Dalība projektā ir pilnīgi brīvprātīga. Tāda ir gan mana, gan Rīgas izpilddirektora Jura Radzeviča nostāja.

Priekšapmaksa, pēc Dmitrija Geraskina teiktā, nav ne drošības nauda, ne kaimiņu parādu dzēšana, tā gluži vienkārši ir iespēja daļu ziemas maksājumu samaksāt vasarā, kad dzīvokļa kopējais rēķins nav tik liels. Bet šobrīd namu pārvalde ir saskārusies ja ne gluži ar iedzīvotāju pretestību, tad vismaz neizpratni gan.

– Viss loģiski, namu pārvalžu reputācija iedzīvotāju vidū pēdējos gados nav bijusi augsta, īpaši jau tas sakāms par Sarkandaugavu, – atzīst pārvaldnieks. – Tāpēc arī daudzi netic jaunās komandas labajiem nodomiem. Bet mēs cenšamies cilvēkus nomierināt. Ar katru, kas būs ar mieru iepriekš norēķināties par siltumu, noslēgsim oficiālu papildu līgumu, kurā precīzi norādīsim, kam  un kā tiek tērēta nauda un kā tiks veikts pārrēķins apkures sezonas beigās. Ir pēdējais laiks tādu pakalpojumu ieviest, jo līdz salam atlikuši vien pāris mēnešu. Augustā jaunus rēķinus nevienam neizrakstīsim, projekts vēl atrodas apspriešanas stadijā. Septembrī kvītis ar priekšapmaksas summu saņems tikai tie, kas šādai maksāšanas kārtībai būs piekrituši.

Ar priekšapmaksas ieviešanu un brīdinājumiem par mājas kopējo parādu darbs ar nemaksātājiem Sarkandaugavā neaprobežosies, sola Geraskins. Augustā parādnieki saņems rēķinus, kuros parāds par siltumu būs norādīts atsevišķi ar sarkaniem cipariem, lai cilvēkiem būtu labāk saprotams, par kādu pakalpojumu maksāt vispirmām kārtām. Bet tiem iedzīvotājiem, kuri patiesi vēlas atrisināt parādu problēmu, namu pārvalde sastādīs maksājumu ilgtermiņa grafiku.

– Parasti parāda piedzīšana ilgst aptuveni pusgadu, – komentē Geraskins. – Kad pirms pāris mēnešiem sākām rīkoties, mēs sapratām, ka līdz apkures sezonas sākumam nepaspēsim. Mums vajadzīgs laiks. Bet jau šobrīd namu pārvaldes Sarkandaugava finansiālie rādītāji ir uzlabojušies (situācijā, kad dzīvokļu rēķinu apmaksa ir kritusies par 40%). Plānojam līdz rudenim parādus samazināt par 10%. Dodiet mums vēl pāris gadus, un tad problēmu, domāju, atrisināsim.

Šonedēļ Sarkandaugava sāk otro uzbrukumu iedzīvotāju nerviem: pie māju ieejas durvīm tiks izlikti parādā palikušo dzīvokļu saraksti.

Kādi secinājumi no teiktā jāizdara Sarkandaugavas iedzīvotājiem? Pirmkārt, priekšapmaksa par siltumu ir brīvprātīgs pasākums, kas prasa papildu juridisku vienošanos starp dzīvokļa īpašnieku un pārvaldnieku. Otrkārt, draudīgie brīdinājumi šobrīd galvenokārt attiecas uz parādniekiem, viņi ir priekšējās līnijās psiholoģiskajā karā par rēķinu samaksu, ko sāk daudzas namu pārvaldes.

Numuru arhīvs: spied un lasi!