Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Sestdien visi aicināti uz Lielo Talku!

Pirms pieciem gadiem Latvijā notika pirmā pavasara talka, uz kuru mīļi bija aicināti visi valsts iedzīvotāji. Kopš tā laika talka kļuvusi par tradīciju – katru gadu aprīlī cilvēki iziet sakopt savu apkārtni. Lielās Talkas mērķis ir padarīt mūsu valsti par tīrāko un sakoptāko vietu pasaulē. Šogad pulcējamies 21. aprīlī!

Kur talkot?

Savu talkošanas vietu jautājiet tuvākajā pašvaldībā Lielās Talkas koordinatoram vai noskaidrojiet mājas lapā www.talkas.lv, sadaļā „Talkas vietas”. Tur var ērti apskatīt visas oficiāli reģistrētās talku vietas, ko organizē aktīvākās pašvaldības, izglītības iestādes, organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti. 21. aprīlī jūs varat pievienoties kādai no šīm talkas vietām.

Katrā reģistrētajā talkas vietā būs sava atbildīgā persona, ar kuru nepieciešamības gadījumā var sazināties, bet tas nav obligāti, jo jebkurā vietā ikviens būs laipni gaidīts. Šogad oficiāli reģistrētas 770 talkas vietas.

Vai var rīkot savu talku?

Ne tikai var, bet pat vajag! Paši iedzīvotāji vislabāk zina, kuras vietas apkārtnē ir sakopjamas. Ja atkritumu ir daudz, vislabāk būtu tos nogādāt kādā no centrālajām savākšanas vietām, jo tur maisus noteikti savāks speciālas mašīnas.

Oficiāli talka notiks no pulksten 9.00 līdz 15.00.

Kas piedalās?

Nacionāla mēroga atkritumu vākšanas pasākumi ir notikuši ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Slovēnijā, Rumānijā, Portugālē, Kostarikā un Indijā. Nepālā 2010. gada maijā kāda alpīnistu grupa pat sakopa Everestu. 2011. gadā nacionāla mēroga talkošanas kustība aizsākās arī Somijā, Itālijā, Ukrainā, Austrālijā, Brazīlijā un Serbijā. Savukārt 2012. gads pēc starptautiskās domubiedru grupas „Let`s Do It”, kuras koordinācijas centrs atrodas Igaunijā, pasludināts par pasaules tīrības gadu. Vairāk nekā 80 pasaules valstīs tiek organizēti vides sakopšanas darbi. To norises laiks katrā konkrētā valstī ir atkarīgs no klimatiskajiem un citiem apstākļiem. 24. martā tīrības diena bija Slovēnijā un Portugālē, 25. martā – Tunisijā.

Kā tas notiek citās valstīs?

Slovēnijā, kur ir aptuveni tikpat daudz iedzīvotāju kā Latvijā, vides uzkopšanas darbos 24. martā piedalījās 260000 cilvēku.

Kur saņemt atkritumu maisus?

Lielās Talkas atkritumu maisi šogad ir dzeltenā krāsā, un talcinieki tos bez maksas varēs saņemt tikai 21. aprīlī ikvienā reģistrētajā talkas norises vietā visā Latvijā. Par darba cimdiem jāparūpējas pašiem talciniekiem.

Kā ģērbties?

Talkojot noteikti jālieto darba cimdi! Lai negūtu ādas nobrāzumus, strādājot krūmājos un koku tuvumā, ieteicams vilkt garās bikses un kreklu vai jaku ar garām piedurknēm. Apaviem jābūt slēgtiem un ar pietiekami cietu, biezu zoli, lai pēdās neiedurtos kāds nepamanīts stikls vai ass priekšmets. Galvā – cepure vai lakats. Šāds apģērbs pasargās arī no ērču kodieniem!

Vai ņemt līdzi bērnus?

Noteikti! Ja talkā piedalās bērni, pastāstiet viņiem par pasākuma gaitu un sekojiet tam, lai viņi neapmaldītos vai nesavainotu sevi ar bīstamiem priekšmetiem:

  • gādājiet, lai bērniem rokās būtu izturīgi cimdi;
  • brīdiniet par bīstamiem priekšmetiem un vielām, ko viņi var atrast;
  • pastāstiet, kā bērnam rīkoties, ja viņš atradis bīstamus atkritumus;
  • stingri brīdiniet bērnus, lai tie turētos blakus pieaugušajiem;
  • pastāstiet bērnam, ko darīt, ja viņš ir apmaldījies.

Ko darīt ar bīstamiem atkritumiem?

Ja talkojot ieraugāt izlietotas injekcijas šļirces, pudeles ar ķīmiskiem vai nenosakāmiem šķidrumiem, akumulatorus, kā arī citus bīstamus atkritumus – neaiztieciet tos! Par šādu priekšmetu atrašanās vietu informējiet talkas atbildīgo!

Kur atstāt piepildītos maisus?

Par Lielās Talkas atkritumu maisu savākšanu un izvešanu ir atbildīga attiecīgā pašvaldība. Savus piepildītos maisus atstājiet TIKAI reģistrētajā talkas vietā un par to atrašanās vietu informējiet talkas atbildīgo.

Kas ir talka?

Talka ir sena savstarpējas palīdzības forma laukos, ko rīkoja steidzamu plaša apjoma darbu veikšanai – ražas novākšanai, meža līšanai, mājas būvēšanai utt. Dažkārt talkas rīkoja, būvējot baznīcas, skolas, ceļus.

Laukos kaimiņi gāja kaimiņam palīgā brīvprātīgi un bez maksas. Parasti talkas saimnieks cienāja talciniekus. Talkas nobeigums bieži vien tika svinēts ar dziesmām un dejām. Tāpēc arī Lielās Talkas organizatori daudzviet piedāvā dalībniekiem cienastu un izklaides.

Numuru arhīvs: spied un lasi!