Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Kaķis briesmās!

Diemžēl pat savās mājās mūsu mīluļi nav pasargāti no nepatikšanām un traumām. Jebkura mīloša saimnieka pienākums ir novērst riska faktorus, lai nepieļautu nelaimi.

Rotaļlietas

Ir tik jauki noskatīties, kā kaķēns spēlējas ar dzijas kamoliņu vai diegu spolīti, taču tā ir bīstama nodarbošanās jebkura vecuma dzīvnieciņam.

Kaķis var nejauši norīt diega galu, un šis svešķermenis nonāk kuņģa un zarnu traktā. Tievās zarnas it kā „uzveras” diegam, savelkoties „ermoņikā”. Īpaši bīstami ir sintētiskie diegi, makšķeraukla un Ziemassvētku eglītes „lietutiņš”. Maigās zarnas sieniņas un diega kontakta vietā var rasties zarnas plīsums, kam sekas var būt vēderplēves iekaisums un asins saindēšanās.

Simptomi ir slikta dūša, vemšana, nomāktība, vēdersāpes. Nav ieteicams pašiem kaut ko darīt, gandrīz vienmēr kaķim var palīdzēt tikai ķirurgs.

Augi

Kaķiem tīk košļāt istabas augu lapas, bet daudzi dekoratīvie augi ir indīgi vai kairina zarnas. Mājās visbiežāk turētie dzīvniekiem bīstamie augi ir monstera, dīfenbahija, parastā efeja, alveja, kalanhoja, rododendrs, juka, prīmula, ciklamena, begonija, oleandrs.

Intoksikācijas simptomi: vemšana, vispārējs vājums, neiroloģiski traucējumi. Kaķim jānodrošina alternatīvs zaļo šķiedrvielu avots – speciālā „kaķu zāle” vai diedzētas auzas.

Zāles

Daudzi bez receptes iegādājami medikamenti kaķiem ir toksiski. Piemēram, zāles pret galvassāpēm un saaukstēšanos, kuri satur paracetamolu.

Logi

Statistikas dati liecina, ka par pieciem gadiem jaunākiem kaķiem biežākais nāves cēlonis ir politraumu radīts šoks pēc kritiena no liela augstuma.

Visām traģēdijām ir viens un tas pats bezgala vienkāršais sižets – nevērīgi vaļā atstāts logs bez aizsargtīkla un akla ticība parunai, ka kaķis vienmēr krīt uz kājām.

Pat ja kaķim šķietami nav ārēju bojājumu, tas nenozīmē, ka nav gūtas mīksto audu vai iekšējo orgānu traumas (plaušu, urīnpūšļa, nieru sasitumi), kuras var radīt nopietnas tālejošas sekas. Iespēja izdzīvot no augstuma nokritušam kaķim ir tieši atkarīga no laika, kas pavadīts bez palīdzības.

Dzīvnieks uzmanīgi jānovieto uz cietas virsmas (dēlis, kaste), jākontrolē ķermeņa temperatūra (parasti dzīvniekiem šoka stāvoklī tā ir stipri pazemināta, tāpēc jācenšas kaķi sasildīt, izmantojot pudeles ar karstu ūdeni), un viņš maksimāli ātri jānogādā veterinārajā klīnikā.

Veļas mašīna

Jebkurš veterinārārsts zina gadījumus, kad saimnieki ieslēguši veļas mašīnu, nepamanot starp veļu ieslēpušos kaķi. Pat ja mašīna nekavējoties tiek apturēta, izredzes izdzīvot kaķim diemžēl ir niecīgas.

Ķīmija

Daudzas sadzīvē lietojamās ķīmiskās vielas satur kaķiem toksiskus savienojumus. Parasti kaķi ir ļoti piesardzīgi pret nepazīstamām vielām un smaržām, tāpēc diez vai pēc brīvas gribas norīs kādu ķimikāliju. Sadzīvē lietojamo ķīmisko izstrādājumu toksīni kaķa organismā galvenokārt nokļūst, kad viņš „mazgājas”. Pat neliels daudzums izbiruša veļas pulvera vai izlijuša tīrīšanas līdzekļa, kurā kaķis nejauši iekāpis un pēc tam no ķepiņām nolaizījis, var radīt nopietnu saindēšanos.

Mūsu apavi

Ja dzīvnieks nav vakcinēts, mūsu priekšnamā atstātie apavi un pat mīļotās saimnieces rokas var radīt draudus kā infekcijas slimību ierosinātāju pārnēsātāji. Pārliecība, ka neklaiņojošs kaķis nevar saslimt ar vīrusu infekciju, ir bīstami maldi. Vakcinācija ir obligāta arī kaķiem, kas nekad neiziet no mājas.

Numuru arhīvs: spied un lasi!