Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Jums ir ciets ūdens?

Mēs visi televīzijā esam dzirdējuši briesmu stāstus par kaļķakmens nogulšņu radītajām problēmām un daudzām tā dēļ bojā gājušām veļas un trauku mazgājamām mašīnām. Tos var uzņemt nopietni vai ar ironiju, labi zinot, ka šādā reklāmā ir ieinteresēti ūdens ķīmisko mīkstinātāju pārdevēji. Interesanti tikai, vai tiešām ciets ūdens var radīt tādu problēmu?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, skaidri jāapzinās, no kā veidojas daudzinātās kaļķakmens nogulsnes jeb katlakmens. Galvenokārt vainīgs ir kalcijs, ko satur ūdens aragonīta un kalcīta formā. Aragonīta kristāliem ir diskveida forma, tāpēc ūdens tos viegli pārnēsā, savukārt kalcīta adatveida formas kristāli viegli pielīp cauruļu sienām un citām virsmām, veidojot kaļķakmens nogulsnes. Šīs nogulsnes kavē ūdens plūsmu (caurules diametrs var samazināties pat vairakkārt un pat pilnībā aizaugt), radot papildu slodzi cirkulācijas sūkņiem. Bet tā ir tikai daļa no problēmas. Ja nogulsnes veidojas ūdens sildītājos, katlos, siltummaiņos, trauku un veļas mazgājamās mašīnās, tās ievērojami pavājina siltuma pāreju, kam sekas ir enerģijas pārtēriņš, sildierīču un sadzīves tehnikas priekšlaicīga bojāšanās.

Mazgājoties ar cietu ūdeni, jūs jutīsiet, ka āda (īpaši sejas āda) un mati kļūst pārāk sausi. Mazgājot veļu, kalcīta pārmērīgi lielā daudzuma dēļ nākas lietot vairāk mazgāšanas līdzekļa, turklāt veļa iegūst nepatīkamu pelēku nokrāsu. Līdzīgas problēmas kalcīta pārbagātība ūdenī sagādās, mazgājot traukus mašīnā. Salīdzinājumā ar šīm problēmām traipi uz flīzēm, vannā un tualetes podā un aizsērējušie jaucējkrānu sietiņi tāds nieks vien liksies...

No visa iepriekš teiktā izriet, ka cietā ūdens problēma reāli eksistē un tās atrisināšana sola prāvu naudas un nervu enerģijas ietaupījumu. Kādi tad ir iespējamie šīs problēmas risināšanas ceļi?

Pirmais un visplašāk zināmais – ķīmisko ūdens mīkstinātāju lietošana. Bet tam vajadzīgas dārgas un smagnējas ūdens mīkstināšanas iekārtas. Problēma ir atrisināta, bet par kādu cenu? Lūk, tikai daži šā risinājuma trūkumi:

  • ķīmiskās reakcijas rezultātā mainās ūdens ķīmiskais sastāvs. Ja šādu ūdeni lieto dzeršanai, tas var nodarīt kaitējumu veselībai;
  • pastāvīgi nākas tērēt naudu nepieciešamo materiālu (dažādu sāļu, kālija permanganāta, aktīvās ogles utt.) iegādei;
  • ar ķīmiski apstrādātu ūdeni sagatavotiem dzērieniem un ēdieniem mainās garša;
  • ķīmiskās mīkstināšanas iekārtu skalošanai izlietoto ūdeni (sadzīves mīkstinātājos 150–200 litru vienā reģenerācijas reizē), kurā ir augsta toksisko vielu koncentrācija, ievada kanalizācijā. Masveidā lietojot šādas iekārtas, tiktu nodarīts liels ļaunums videi.

Pajautāsim sev, kāpēc par spīti šiem nopietnajiem trūkumiem cilvēki vēl nav atteikušies no ūdens ķīmiskās apstrādes? Atbilde vienkārša: tas ir ļoti labs bizness uzņēmumiem, kuri ražo šīs iekārtas un reaģentus. Tāpēc arī tie nežēlo naudu plašām, reizēm agresīvām savu produktu reklāmām, cenšoties mūs pārliecināt, ka citu cietā ūdens problēmas risinājumu nav un nevar būt.

Otrs ceļš – tādu tehnoloģiju izmantošana, kuras nemaina ūdens ķīmisko sastāvu. Visperspektīvākā ir ūdens magnētiskās apstrādes metode. Ierīces, kas darbojas pēc šīs metodes, veido daži pastāvīgi noteiktas formas un lieluma noteiktā konfigurācijā izvietoti magnēti. Magnētiskais lauks sagrauj kalcīta adatveida kristālus un veicina kaļķakmens nosēdumu aizskalošanu ar ūdens plūsmu. Magnētiskā lauka iedarbība ne tikai kavē kalcija nosēdumu veidošanos uz siltummaiņu virsmām, bet arī sagrauj jau esošās nogulsnes. Kā vienu no šāda veida ierīcēm var minēt Itālijā ražoto NEWTON kaļķakmens filtru (www.newton.lv). Pēc ūdens apstrādāšanas ar magnētisko lauku ievērojami samazinās veļas pulvera patēriņš, kas sola ietaupījumu uzreiz pēc ierīces uzstādīšanas. Bet galvenais ir elektroenerģijas ekonomija, ko nodrošina uzlabota siltummaiņa, kā arī veļas un trauku mazgājamo mašīnu, ūdens sildītāju un citas sadzīves tehnikas resursa ievērojama palielināšanās.

Magnētiskais filtrs ir viegli uzstādāms, tam nav vajadzīga apkope, un tas maksā daudz lētāk nekā ūdens ķīmiskās mīkstināšanas iekārtas.

Šāds vienkāršs un ekoloģisks cietā ūdens problēmas risinājums būs pareizā izvēle jebkuram saprātīgam cilvēkam, kurš rūpējas par savu maciņu un veselību.

SIA STAFOR EKO

Rīga, Kuldīgas iela 53. Tālr.: 67603399, fakss: 67603399, mob.: 29219954, 26408999.

Mājas lapa: www.newton.lv, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Numuru arhīvs: spied un lasi!