Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Santīmu netaupīsi, pie lata netiksi

Energoefektivitātes centra pārstāvji Andris Spīdāns un Biruta Ģine stāsta, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu, nezaudējot ierastās ērtības.

■ Katrs elektrotīkla kontaktligzdai pievienotais elektroaparāts pat nedarbojoties mēnesī patērē aptuveni 6 kW jeb 50 santīmus. Desmit tādi aparāti (telefona lādētājs, divi televizori, mūzikas centrs, ūdens sildītājs, gaisa mitrinātājs, veļas mašīna, dators, mikroviļņu krāsns, elektriskā cepeškrāsns) jūsu rēķinu par elektrību palielina par pieciem latiem.

■ Aptuveni latu mēnesī „apēd” mazie, bet pastāvīgi darbojošies priekšmeti, tādi kā elektroniskie pulksteņi un foto rāmji.

■ Ja televizoru izslēdz nevis ar pulti, bet gan ar izslēgšanas pogu, ar ietaupīto elektroenerģiju pietiks, lai reizi divās dienās bez maksas uzkarsētu ūdeni elektriskajā tējkannā!

■ Vecie pusvadītāju televizori ar nelielu kineskopu (līdz 53 cm pa diagonāli) patērē DESMIT REIZES MAZĀK elektroenerģijas nekā jaunie. Tāds televizors desmit stundās patērē pusi kilovata (četri santīmi), savukārt plazmas televizors ar lielu ekrānu tērē 5 kW (41 santīms). Plazmas televizoru īpašnieki mēnesī vidēji pārmaksā 7 latus.

■ Nelietojiet televizoru radio vietā. Radio maksā 10 reizes lētāk!

■ Mikroviļņu krāsns tērē divreiz mazāk elektroenerģijas (700–800 W stundā) nekā elektroplīts (2,5–3 kW stundā), bet gatavo aptuveni divas reizes ātrāk.

■ Vecā parauga gludekļi patērē tikai 500 W stundā, bet jaunie – 1800 vai 2000 W stundā. Tomēr, vienu stundu gludinot, vecais pastāvīgi darbosies un patērēs visus 500 W, toties jaunais, pietiekami sasilis, izslēgsies un stundas vietā darbosies tikai 11 minūtes.

■ Veļas mašīna. Iegaumējiet: ja mazgā nevis 60, bet gan 40 grādu temperatūrā, var ietaupīt PUSI elektroenerģijas, nezaudējot veļas baltumu.

■ Vāriet tējkannā tikai vajadzīgo ūdens daudzumu. Vārot 1,7 litrus, izlietosiet 0,2 kW stundā, ja vārīsiet tikai litru, ar ietaupīto elektroenerģiju pietiks, lai bez maksas visai ģimenei uzceptu karstmaizītes!

■ Visekonomiskākā tējkanna ir elektriskā – tā uzreiz sāk karsēt ūdeni, netērējot ne sekundi tam, lai pati uzsiltu.

■ Lai sāktu taupīt, noregulējiet temperatūru ledusskapī līdz +5º, bet saldēšanas kamerā līdz –18º. Katrs lieks grāds elektroenerģijas patēriņu palielina par 6%.

■ Elektriskā ūdens sildītāja energoefektivitātes paaugstināšanai uzstādiet temperatūru no 58 līdz 60 grādiem. Ja ūdens temperatūra ir augstāka, boilera sildelements apkaļķojas un patērē trīs četras reizes vairāk elektroenerģijas.

■ Ja Latvijā nepastāvētu tāda problēma kā ūdens zagšana, boileri nebūtu izdevīgi... Bet tā kā ūdeni zog un starpību sadala pa dzīvokļiem, boilers, ja to pareizi lieto, palīdz ietaupīt naudu. Iedomāsimies četru cilvēku ģimeni. Ja viņi ik dienas mazgājas dušā ar efektīvu ūdens maisītāju, tad mēnesī patērē aptuveni 100 kW, tātad 8 latus un 25 santīmus. Iznāk daudz lētāk, nekā pārmaksāt par karsto ūdeni.

■ Dators „snaudas” režīmā patērē tieši pusi darba stāvoklī nepieciešamās elektroenerģijas. Tikai skaitļi: ja datora kopējā jauda ir 100–120 W stundā, tad snaudas režīmā tas patērē 60–70 W stundā. Tādēļ pēc darba datoru noteikti vajag izslēgt!

Numuru arhīvs: spied un lasi!