Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Legionella joprojām bīstama

Tas notika pavisam nesen. Padzīvojusi rīdziniece saslima ar legionelozi. Pēc Infektoloģijas centra speciālistu domām, infekciju viņa bija saķērusi, mazgādamās dušā. Bīstamā slimība rīdziniecei beidzās letāli. Saslima arī viņas meita, bet tai laimējās atveseļoties. Pēc dažām nedēļām viņa vērsās ar iesniegumu pie LR tiesībsarga Jura Jansona: sieviete uzskata, ka Latvijas komunālie uzņēmumi necenšas pasargāt mūs no briesmīgās slimības...

Atkal aktuāli

Atgādināsim, ka šovasar Rīgas ūdensvadā tika atklātas legionellas – mikroorganismi, kas bojā cilvēka plaušas. Tās var iekļūt organismā, ieelpojot aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem. Tātad atliek tikai legionellām iemājot karstā ūdens piegādes sistēmā, lai ar tām inficētos vesela ģimene, pat visa māja vai rajons.

Letāls iznākums „leģionāru slimības” gadījumā sasniedz 20%: ārstiem ne vienmēr izdodas laikus noteikt diagnozi, bet slimības norise ir ļoti smaga – tiek bojāta centrālā nervu sistēma, gremošanas orgāni utt.

Pavasarī pēc pirmajiem legionelozes gadījumiem Latvijas Infektoloģijas centrs izplatīja informāciju, norādot, ka „pie iekārtām, kas veido ūdens aerosolu, pieder karstā un aukstā ūdens sistēmas, t.sk. dušas un krāni, virpuļvannas vai baseini, turku pirtis un saunas, karstie avoti, gaisa mitrinātāji, gaisa kondicionētāju dzesēšanas iekārtas, dekoratīvās strūklakas”.

Pēdējie Infektoloģijas centra paziņojumi nākuši klajā šā gada septembrī. Ārsti informē, ka slimība turpina izplatīties.

Kaitīgā taupība

– Šā gada astoņos mēnešos Latvijā jau inficējušies 23 cilvēki, vēl astoņos gadījumos mēs turpinām epidemioloģiskos izmeklējumus. Diemžēl diviem slimniekiem legioneloze beidzās letāli, – stāsta Infektoloģijas centra Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta direktors Juris Perevoščikovs.

Salīdzinājumam: tādā pašā laika posmā pērn Latvijā tika atklāti tikai divi legionelozes gadījumi. Pats nepatīkamākais ir tas, ka liela daļa slimnieku (10 gadījumi) ir inficējušies mājās.

Ārsti epidemiologi turpina apsekot saslimušo cilvēku mājas. Vispirmām kārtām viņi ņem ūdens paraugus dzīvokļos un māju kopējos siltummezglos. Astoņos gadījumos bīstamās baktērijas atrastas karstā ūdens sistēmā.

No kurienes šī nelaime? Speciālisti uzskata, ka pie visa vainīgs mūsu taupīgums. Jau vairākus gadus cilvēki cenšas iespējami mazāk maksāt par karsto ūdeni, tāpēc lūdz namu pārvaldes ūdens temperatūru pazemināt līdz 45 grādiem, bet naktīs dažviet pat līdz 35 grādiem.

Diemžēl šī gluži nevainīgā vēlme taupīt novedusi pie katastrofālām sekām. Lai kavētu legionellu vairošanos, mājās jāuztur zema aukstā ūdens temperatūra (zem 20 grādiem) un augsta karstā ūdens (virs 50 grādiem).

– Turklāt vajadzīgās temperatūras ūdenim jāsāk tecēt jau minūti pēc krāna atgriešanas, – uzstāj speciālisti.

Traģēdija neko nav iemācījusi?

Legionellas var ieviesties arī krānos, kas ilgi nav lietoti. Tās okupē veļas mašīnu gumijas blīves, ūdens sildītājus. Citi faktori – rūsa un bioloģiskie nosēdumi caurulēs.

Infektoloģijas centra speciālistu ieteikumi ir pavisam vienkārši:

– Svarīgi ir regulāri notīrīt organisko un neorganisko aplikumu dušas galviņām, ūdens sildītājiem un citām ierīcēm, kā arī laiku pa laikam tās dezinficēt. Ja duša vai krāns ilgi nav lietoti, ļaujiet ūdenim dažas minūtes notecēt. Raugieties, lai šajā procesā nerastos tvaiki vai šļakatas!

Tas viss ir labi, taču tamlīdzīgus padomus mēs dzirdam jau kopš pavasara, bet pārliecību par drošību tie nevairo. Ja legionellas ieviesušās kopējā mājas ūdens piegādes sistēmā, iedzīvotāji riskē inficēties, lai cik bieži dezinficētu dušas galviņu.

Tieši par to savā vēstulē tiesībsargam rakstīja no legionelozes mirušās sievietes meita. Juris Jansons problēmu uztvēra ļoti nopietni.

– Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir konstitucionālas tiesības uz veselību, – viņš paziņoja valdībai. – Valstij jāsargā tautas tiesības.

Ņemot vērā legionelozes uzliesmojumu, Juris Jansons izpētīja ūdensapgādes normatīvus. Viņš noskaidroja, ka karstā ūdens temperatūrai sadales vietā jābūt +55 līdz +70 grādu robežās. Bet izrādās, ka šī prasība attiecas... tikai uz mājām, kas būvētas pēc 1998. gada. Uz vecākām ne, ko no tām var prasīt?

Rīgas siltums parādīja tiesībsargam līgumus ar klientiem. No tiem izriet, ka uzņēmumam jānodrošina mājām ūdens, kura temperatūra ir maksimāli tuva 50 grādiem (visai izplūdis jēdziens, vai ne?). Ja mājā ir tehniskas problēmas, temperatūra var noslīdēt līdz 43 grādiem.

– Bet mirušās sievietes meita raksta, ka pat pēc traģēdijas karstā ūdens temperatūra viņas dzīvoklī nemēdz būt augstāka par 35 grādiem, – uzsver tiesībsargs.

Mazgājiet dušu un boileri!

Iedomājieties cietušās sievietes šausmas: šā remdenā ūdentiņa dēļ viņa zaudēja tuvāko cilvēku un pati pārcieta smagu slimību. Ik reizes, mazgājoties dušā, sieviete ir spiesta domāt, vai šoreiz izies sveikā.

Izstudējis materiālus, Juris Jansons darīja zināmus valdībai savus secinājumus. Viņš uzskata, ka Latvijā jāiz-strādā vietotas karstā ūdens piegādes prasības, paredzot to ievērošanas kontroles mehānismu. Otra tiesībsarga prasība – nodrošināt visiem Latvijas iedzīvotājiem informāciju par to, kā rīkoties, lai mazinātu saslimšanas risku.

Ministrijas sarosījās, tām bija radies sarežģīts uzdevums – gādāt, lai legionella pamet Latviju. To iespējams panākt, padarot karsto ūdeni patiešām karstu.

Oktobra sākumā Ekonomikas ministrija vērsās pie namu pārvaldēm ar jautājumu: vai tehniski ir iespējams uzturēt karstā ūdens temperatūru virs 50 grādiem un kādas sekas tas varētu radīt iedzīvotājiem? Šonedēļ namu pārvaldēm jādod ierēdņiem atbilde. Un tad ministrijā droši vien pamazītiņām sāks sacerēt vienotus noteikumus attiecībā uz karstā ūdens kvalitāti.

Bet pagaidām cilvēkiem atliek vien paļauties uz sevi un dezinfekcijas līdzekļiem. Mans padoms: mazgājiet dušas galviņu. Tas ir pats vienkāršākais paņēmiens saslimšanas riska mazināšanai.

„Temperatūra jau paaugstināta par 5 grādiem!”

Kā pašvaldības uzņēmums Rīgas namu pārvaldnieks cīnās ar legionellām ūdensvadā? Uz jautājumu atbild uzņēmuma pārstāvis Krists Leiškalns:

– Valsts sanitārie dienesti ar apskaužamu pastāvību atrod daudzstāvu mājās dažādus pārkāpumus – šodien vienus, rīt citus. Vasarā runas par slimību izraisošajiem mikroorganismiem pieklusa, bet oktobrī atkal atsākās. Mēs pret visu izturamies nopietni. Pēc epidemiologu pieprasījuma sarēķinājām, cik maksās karstā ūdens piegādes sistēmu pilnīga dezinfekcija mūsu apsaimniekotajās mājās, sanāca šausmīgi miljoni.

Pēc mūsu aplēsēm, par tādu pasākumu katram dzīvoklim būtu jāmaksā 15 lati. Bet galvenais, ka vienreizēja dezinfekcija nedos noturīgu rezultātu. Tāpēc kopīgi ar Rīgas siltumu pieņēmām lēmumu karstā ūdens temperatūru dzīvokļos paaugstināt par pieciem grādiem. Ceram, ka tas atrisinās legionelozes problēmu.

Numuru arhīvs: spied un lasi!