Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Sadzīves ekoloģijas mācībstunda

Civilizētajā pasaulē cilvēki aktīvi nodarbojas ar atkritumu šķirošanu. Pēc Zviedrijas apmeklējuma jūsu autore arī nolēma piekopt „zaļu” dzīvesveidu. Izrādījās, ka Latvijā tas nav nemaz tik vienkārši izdarāms.

Draudzene, pie kuras ciemojos Stokholmā, kādu rītu mani pamatīgi pārsteidza: izvilka no atkritumu spaiņa manis izmesto tukšo piena paku, rūpīgi to izmazgāja un kaut kur aiznesa.

– Ko tu dari? – izbrīnīta pavaicāju draudzenei, kad tā atgriezās.

Sākumā viņa nesaprata manu jautājumu (sen dzīvo Zviedrijā, piemirsusi mūsu Latvijas reālijas), bet, kad saprata, paskaidroja:

– Mājas pagrabā ir konteiners papīra atkritumiem. Tur iemītnieki nes visus kartona iepakojumus.

– Bet kāpēc bija jāmazgā?

– Kamēr konteineru piepildīs, netīrās pakas sāks nelabi ost!

No Stokholmas atgriezos visai kareivīgā noskaņojumā. Noliku mājās četrus maišeļus dažāda veida atkritumiem, piepildīju tos ar visvisādām kārbiņām un bundžiņām un brīvajā dienā devos uz kompānijas Veolia vides serviss ekolaukumu Iļģuciemā.

Šķirošanas ekolaukumā stāv ap desmit konteineru dažāda veida atkritumu savākšanai. Stiklam vien paredzētas četras tvertnes (balto, zaļo un brūno stiklu pienākas likt katru atsevišķi). Bet saskāros ar lielām grūtībām, jo nesapratu, kur vajadzētu likt jogurta kārbiņas un glītos čipsu iesaiņojumus. Nācās iegriezties Veolia vides serviss kantorī un lūgt padomu kompānijas speciālistam Normundam Petrovam.

Normunds palīdzēja man pareizi sašķirot atvesto mantību un paskaidroja, ka daudzu kategoriju atkritumus Latvijā diemžēl vispār nepārstrādā, tāpēc savākt tos atsevišķi nav nekādas jēgas. Visus nestandarta atkritumus nācās samest parastajā konteinerā.

Bet mūsu lasītājiem, kuri vēlas dzīvot „zaļi”, mēs ar Normundu Petrovu sagatavojām šādu instrukciju.

  • Makaronu, riekstu, puķu iepakojums. Polipropilēns (PP). Netiek pārstrādāts Latvijā.
  • Čipsu, sēkliņu iepakojums. Folija. Netiek pārstrādāts Latvijā.
  • Jogurta kārbiņas. Polipropilēns (PP). Netiek pārstrādātas Latvijā.
  • Caurspīdīgais olu iepakojums, vienreiz lietojamie trauki, saldējuma kārbiņas. Polistirols (PS). Netiek pārstrādātas Latvijā.
  • Konservu kārbas. Skārds. Atsevišķi netiek vāktas, bet ir pārstrādājamas.
  • Pudeles. PET plastmasa. Tiek pārstrādātas, liekamas atsevišķā PET konteinerā. „Tas ir viens no retajiem plastmasas veidiem, ko mēs savācam,” saka Normunds Petrovs. „Bet tā īsti šī lieta neiet, jo daudzi cilvēki vēl nav gatavi pudeles likt speciālajās atkritumu tvertnēs”.
  • Sulas, piena produktu, vīna pakas. Kartons. Tiek pārstrādātas, liekamas atsevišķā papīram paredzētā konteinerā. „Plastmasas vāciņus var nenoņemt, pārstrādes procesā tiek atdalīti visi piemaisījumi,” skaidro Normunds Petrovs.

Padoms. Mazgāt iepakojumus pirms vešanas uz ekolaukumu nav nepieciešams.

Pagaidām cilvēkiem, kam rūp vide, vajadzētu šķirot papīrus, kartonu, plēves un PET plastmasu. Bet ar laiku, kas zina, varbūt mūsu „zaļās” iespējas paplašināsies.

Kur?

Atgādinām, ka kompānija Veolia vides serviss pavasarī Rīgā atklāja atkritumu šķirošanas laukumu. Turp var vest vecas riepas, makulatūru, stiklu un plastmasu. Iedzīvotāji atkritumus var sašķirot un nodot pilnīgi par velti! Veolia vides serviss laukuma adrese: Rīga, Spilves iela 8b.

Numuru arhīvs: spied un lasi!