Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Kā uzlabot apkures sistēmu?

Daudzus mūsu lasītājus interesē jautājums, vai ir vērts ēkas renovācijas projektā iekļaut apkures sistēmas renovāciju. Par to, kādas ir iespējas un galvenie ieguvumi no apkures sistēmas renovācijas, stāsta Edgars Strauts, SIA «Ēkas siltināšana» (www.ekassiltinasana.lv, tālr. 26519885) valdes loceklis.

– Viena no problēmām daudzdzīvokļu ēkās ir tā, ka daļa dzīvokļu īpašnieku laika gaitā ir nomainījusi vecos radiatorus un tādēļ tikai regulējot apkures padevi siltuma mezglā, nav iespējams panākt vienādu telpu temperatūru dzīvokļos. Tātad apkures sistēmas renovācijas gadījumā minimālais darbu apjoms būtu veco konvektoru nomaiņa pret baltajiem plākšņu radiatoriem, termostatisko vārstu uzstādīšana visiem radiatoriem un individuālās siltuma uzskaites nodrošināšana. Papildus būtu ieteicams mainīt arī stāvvadus un pārtaisīt apkures sistēmu uz divu cauruļu apkures sistēmu, bet lai to paveiktu ir jābūt vienprātībai dzīvokļu īpašnieku starpā, jo pēc stāvvadu maiņas iespējams būs jāveic apdares darbi.

Apkures sistēmas renovācijas gaitā ir ļoti svarīgi neaizmirst par siltuma enerģijas individuālo uzskaiti, jo tā ļoti labi motivē dzīvokļu īpašniekus padomāt, cik siltuma ir nepieciešams, lai komfortabli uzturētos dzīvoklī. MK noteikumos noteiktā minimālā temperatūra dzīvoklī ir 18°C, taču bieži vien daudzdzīvokļu ēkās temperatūra pārsniedz 20°C. Der zināt, ka samazinot telpas gaisa temperatūru par 1°C siltuma patēriņš samazinās par aptuveni 5%.

Pats vienkāršākais veids, lai izveidotu siltuma uzskaiti ir siltuma alokatoru uzstādīšana uz radiatoriem. Siltuma alokatorus var uzstādīt metāla plākšņu radiatoriem vai čuguna radiatoriem, taču tos nevar uzstādīt konvektoriem. Papildus katram radiatoram ir jāuzstāda termostatiskais vārsts vai vismaz ventīlis, lai regulētu siltuma padevi. Alokators raida informāciju par radiatora siltuma patēriņu datu savākšanas ierīcei, kas parasti tiek izvietota ēkas kāpņu telpā. Iespējamie siltuma alokatoru trūkumi ir salīdzinoši neprecīzā siltuma uzskaite, ja ēkā ir dažāda veida radiatori, kā arī gadījumā, ja ir lieli zudumi cauruļvados, tādēļ būtu ieteicams 30–40% no kopējā siltuma patēriņa sadalīt pēc kvadrātmetriem, bet atlikušo daļu pēc alokatoru rādījumiem.

Labākais risinājums siltuma uzskaitei ir individuālais siltuma skaitītājs dzīvoklim. Par iespējām izveidot individuālo siltuma uzskaiti dzīvoklī ir jāinteresējas pie apkures sistēmu speciālista, jo tas var būt diezgan sarežģīti. Neskatoties uz to, dzīvokļa siltuma skaitītājs nodrošina precīzāku siltuma uzskaiti nekā siltuma alokators.

Numuru arhīvs: spied un lasi!