
Sāc ar grantu
- Detaļas
- Kategorija: Mājai
- Publicēts Trešdiena, 07 maijs 2025 15:33

Valsts piedāvā iespēju saņemt finansējumu dokumentu sagatavošanai jūsu mājas renovācijai!
No 2025. gada 16. aprīļa finanšu institūcija ALTUM sākusi pieteikumu pieņemšanu dalībai programmā „Energogrants”, kas paredzēta, lai iedrošinātu daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus uzlabot savas ēkas energoefektivitāti. Programmu finansē un atbalstu tehniskās dokumentācijas sagatavošanai dalībai ēku renovācijas programmā 2021–2027 nodrošina Eiropas Investīciju banka. Kopējais budžets – 4,25 miljoni eiro, kura pietiks apmēram 200 mājām.
Kas ir „Energogrants” un kādam nolūkam tas domāts?
Līdz šim dzīvokļu īpašniekiem, kuri vēlējās piedalīties ALTUM daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā, vajadzēja pašiem segt visus ar dokumentu sagatavošanu saistītos izdevumus, piemēram, par ēkas energosertifikāta izstrādi vai tehnisko apsekojumu. Tagad lielāko daļu šo izmaksu sedz Eiropa.
Kā skaidro ALTUM, „Energogrants” ir finanšu atbalsts daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem, kas sedz līdz pat 90 % no tehniskās dokumentācijas sagatavošanas izmaksām dalībai 2021.–2027. gada renovācijas programmā.
Pašiem īpašniekiem jāsedz tikai 10% no dokumentu sagatavošanas izmaksām, šī summa jāiemaksā pirms darbu uzsākšanas (ja dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona ir PVN maksātāja, iedzīvotājiem jāsedz arī PVN).
ALTUM energoefektivitātes programmu vadītāja Ieva Verzemniece uzsver:
„Programma ir veidota, lai iedzīvotāji varētu sagatavot visu nepieciešamo tehnisko dokumentāciju dalībai ES līdzfinansētajā renovācijas programmā, kuras jauno posmu sākām 3. aprīlī. „Energogrants” finansējums plānots apmēram 200 mājām un jāizmanto četru gadu laikā.
Tiks līdzfinansēta visu vajadzīgo dokumentu sagatavošana, kas nepieciešama ēkas atjaunošanai un dalībai valsts atbalsta programmā.
Ja daļa dokumentu mājai jau ir sagatavota, piemēram, ir energosertifikāts vai tehniskās apsekošanas atzinums, tie jāiesniedz ALTUM izvērtēšanai.”
Kādas izmaksas segs grants?
Programma palīdz apmaksāt plašu dokumentu klāstu, kas nepieciešami renovācijas uzsākšanai.
Oficiālais saraksts
- Ēkas tehniskā apsekošana – profesionāls ēkas „diagnostikas” process, kas parāda tās stāvokli un nepieciešamos uzlabojumus.
- Energoefektivitātes sertifikāts – ēkas enerģijas patēriņa novērtējums ar ieteikumiem, kādi uzlabojumi jāveic.
- Pagaidu energoefektivitātes sertifikāts un tā pārrēķins – nepieciešams, lai noteiktu atbilstību energoefektivitātes prasībām.
- Pārkaršanas riska novērtējums A+, A vai B energoefektivitātes klases ēkām – vērtē iespējamo karstuma uzkrāšanos siltajā sezonā.
- Aprēķins par ietaupījumu, uzstādot saules paneļus vai vēja ģeneratorus ar jaudu līdz 11,1 kW, – vērtē atjaunojamo enerģijas avotu efektivitāti.
- Siltumenerģijas avotu prioritātes novērtējums valsts nozīmes pilsētās (Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Ogrē, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā, Ventspilī) – palīdz noteikt labāko risinājumu centralizētajai siltumapgādei.
- Būvprojekts vai paskaidrojuma raksts saskaņā ar atjaunošanas vai vienkāršotās atjaunošanas nosacījumiem – nepieciešams ēkas atjaunošanas darbiem.
- Būvniecības paziņojums vai būvvaldē pieņemts paskaidrojuma raksts inženierbūvēm – ja ēkā nepieciešamas specifiskas inženiertehniskas izmaiņas.
- Tāme – detalizēta plānoto izmaksu specifikācija.
- Veicamo darbu apjomu saraksts un būvdarbu izmaksu aprēķins – nosaka, cik un kādi darbi būs jāveic un kādas būs to izmaksas.
- Ēkas digitālās uzmērīšanas dokumentācija (ja tiek plānota fasādes uzmērīšana pirms atjaunošanas darbiem – bieži izmantots siltināšanai ar rūpnieciski izgatavotiem koka karkasa paneļiem).
- Katlumājas / apkures sistēmas pārbaudes akts (ja nominālā lietderīgā jauda pārsniedz 70 kW) – nepieciešams apkures sistēmas tehniskā stāvokļa izvērtēšanai.
- Uzdevuma izstrāde energoefektivitātes dokumentācijas sagatavošanai – nosaka uzdevumu speciālistiem, kas izstrādās energoefektivitātes dokumentus.
- Uzdevuma izstrāde daudzdzīvokļu ēkas būvprojekta vai paskaidrojuma raksta sagatavošanai – lai sāktu projektēšanas darbus.
Šie dokumenti ir pamats, lai vēlāk varētu piedalīties daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā.
Kā saņemt grantu?
Granta saņemšanas process ir vienkāršs un caurspīdīgs
- Dzīvokļu īpašnieku sapulcē ar balsu vairākumu tiek pieņemts lēmums par dalību programmā un 10% līdzfinansējumu. Lēmumā jānorāda arī apņemšanās piedalīties 2021.–2027. gada renovācijas programmā pēc dokumentu sagatavošanas.
- Pilnvarotā persona iesniedz pieteikumu portālā mans.altum.lv.
- ALTUM speciālisti novērtē pieteikumu un izraksta rēķinu par 10% līdzfinansējumu tehniskajai apsekošanai un konkrētajam uzdevumam.
- Tiek slēgts granta līgums ar pilnvaroto personu.
- Izpildītājs (piemēram, SIA „SILTIE NAMI”) sagatavo dokumentus, ALTUM apmaksā pakalpojumus.
- ALTUM veic cenu aptauju pārējās dokumentācijas izstrādei; iespējamie izpildītāji – SIA „Arhitektūra un vide”, SIA „Baltex Group”, SIA „CMB” u.c.
- Iedzīvotāji sedz 10% izmaksu, dokumenti tiek saskaņoti būvvaldē.
- Dokumentācija gatava, var iesniegt pieteikumu renovācijai.
„Svarīgi atcerēties, ka tikai piedaloties renovācijas programmā, var saņemt atbalstu no „Energogranta,” uzsver Verzemniece.
Kas veiks darbus?
Iedzīvotāji paši izpildītājus neizvēlas — ALTUM tos izraugās, balstoties uz publiskiem iepirkumiem.
Tehnisko apsekošanu veic SIA „SILTIE NAMI”, pārējo dokumentāciju sagatavo viens no desmit kvalificētajiem uzņēmumiem, kas izraudzīts pēc zemākās cenas principa.
„Iedzīvotāji paši nevarēs izraudzīties izpildītājus – tos nodrošinās ALTUM,” skaidro Verzemniece.
Kāpēc tas ir būtiski?
Girts Beikmanis, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas vadītājs, uzsver:
„„Energogrants” nav tikai finansiāls atbalsts. Tas motivē iedzīvotājus rīkoties un sākt mājas atjaunošanu. Tāpat kā mums nepieciešamas veselības pārbaudes, arī mājām pirms renovācijas vajadzīga profesionāla „diagnoze” un „terapijas plāns”. ALTUM grants ļauj to izdarīt gandrīz bez maksas, turklāt dokumentus izstrādā profesionāļi, kas atlasīti iepirkumu ceļā.”
Plašāk par renovācijas programmu
„Energogrants” ir tikai daļa no ALTUM plašās iniciatīvas mājokļu energoefektivitātes uzlabošanā. 2025. gada aprīlī ALTUM sāka pieteikumu pieņemšanu dalībai daudzdzīvokļu ēku renovācijas programmā, kur valsts segs siltināšanas darbu izmaksas 174,5 miljonu eiro apmērā. Programma paredzēta 420–440 mājām un ilgs līdz 2029. gadam. Iedzīvotāji savas mājas siltināšanai var saņemt līdz 50% lielu līdzfinansējumu.
Kā pieteikties?
Jautājumi? Sazinieties ar ALTUM:
T.25421039
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.