Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Atstāsim zagļus ar garu degunu!

Pēdējos mēnešus Rīgā ir nemierīgi. Aug zādzību skaits, un Valsts policijas priekšnieks ģenerālis Aldis Lieljuksis atzīst, ka pret īpašumu vērstu noziegumu būs aizvien vairāk. „Noziedznieki biežāk pārkāps likumu, lai iegūtu lielas materiālās vērtības vai skaidru naudu,” saka ģenerālis. Kā rīdziniekiem pasargāt savu mantu šajā grūtajā laikā? Viens no variantiem – uzstādīt domofonu.

Mūsu deviņstāvu mājā gan nekāda domofona nav. Durvīm tikai uzstādīta koda atslēga, ko var atvērt, piedodiet, ar triju pirkstu kombināciju. Taču pat tik primitīvs mehānisms gluži labi pasargā kāpņu telpu no nepiederošām personām. Agrāk tur pastāvīgi lasījās kopā aizdomīgas kompānijas, pēc koda atslēgas uzlikšanas kāpnēs kļuvis daudz klusāk (ja nu vienīgi kaimiņi iziet uzsmēķēt un, sastapušies pie loga, skaļi pastrīdas par politiku).

Pēdējos gados inženieri izgudrojuši daudz jaunu un salīdzinoši ne pārāk dārgu paņēmienu mājokļu pasargāšanai  no nepiederošu personu iekļūšanas. Tie ir gan videofoni, gan novērošanas kameras, gan atslēgas, kas atveras tikai mājokļa saimniekam. Lielākā daļa šo fantastisko ierīču ir efektīvas, taču daudzdzīvokļu namu iemītniekiem neder sarežģītības un cenas dēļ.

Tātad iedzīvotājiem, kas rūpējas par savu drošību, izvēle nav liela. Nama ārdurvīm viņi var uzstādīt vai nu koda atslēgu, vai arī domofonu. Mēs skaidri nezinājām, ar ko atšķiras šīs ierīces, kamēr nebijām satikušies ar drošības ekspertu, firmas Baltijas drošība vadītāju Vjačeslavu Ņikonovu.

– Koda atslēga ir ļoti vienkārša, – viņš paskaidroja, – un ciparu kombinācija, kas ļauj iekļūt jūsu kāpņu telpā, ātri vien kļūst zināma visā apkārtnē. Domofoni šai ziņā ir daudz drošāki, tie ļauj mājā iekļūt tikai tiem cilvēkiem, kam ir individuālā elektroniskā atslēga. Domofons atsaucas arī uz kodu, taču tas parasti ir tik sarežģīts, ka nav nekādas jēgas nosaukt to viesiem, viņi jebkurā laikā var no lejas piezvanīt uz dzīvokli, un saimnieks ar vienu pogas spiedienu atvērs durvis. Būtu prātīgi Rīgā visus namus aprīkot ar šādu elementāru drošības sistēmu. Visi iedzīvotāji to labi saprot, bet ne visi ir tam gatavi. Daudziem šķiet, ka domofona iegāde varētu būt pārāk dārgs prieks.

– Tādā gadījumā mēs nama iemītniekiem piedāvājam īpašu līgumu, – stāsta firmas Baltijas drošība pārstāvis. – Mūsu kompānija ir gatava domofonu uzstādīt par velti, ja iedzīvotāji ar mums uz pieciem gadiem noslēdz līgumu par tā apkalpošanu.

Visu šo laiku drošības speciālisti raudzīsies, lai domofons darbotos nevainojami. Dzīvokļa saimniekam šāds pakalpojums maksās no 40 līdz 80 santīmiem mēnesī atkarībā no dzīvokļu skaita mājā. Lai vienkāršotu norēķinus, ar namu pārvaldi iespējams vienoties par domofona apkalpošanas maksas iekļaušanu dzīvokļa rēķinā.

Vilinošs piedāvājums, vai ne? Pēc šādas shēmas daudzu Rīgas namu iemītnieki jau pasargājuši sevi no neaicinātiem viesiem. Taču firmas Baltijas drošība piedāvātajā variantā ir dažas nianses. Piemēram, lai uzstādītu domofonu, vajadzīga lielākās daļas dzīvokļu īpašnieku piekrišana. Ja septiņi iemītnieki no desmit ir nobalsojuši par drošību, saskaņā ar likumu viņu lēmums ir obligāts pārējiem. Tātad par domofona lietošanu jāmaksā arī tiem, kas pret to iebilst. Iespējams atteikties no sarunu klausules uzstādīšanas dzīvoklī, kas maksā no 9 līdz 30 latiem. Šādā gadījumā vajag tikai pasūtīt personisko atslēgu katram ģimenes loceklim (3,5–4 lati).

Izdevīgā stāvoklī ir lielie nami un dzīvokļu kooperatīvi, kur iedzīvotāji domofonus pasūta visām ieejas durvīm. Ja klients noslēdz līgumu par triju un vairāk domofonu uzstādīšanu, firma Baltijas drošība bonusa veidā aprīkos domofonus ar videokamerām un ierakstīšanas sistēmu, kas ļauj sekot tam, kas un kad ieiet mājā. Ja reizē ar dzīvokļa īpašnieku kāpņu telpā iekļūst ļaundaris, videoierakstu ar viņa attēlu iespējams nodot policijai, kas ievērojami atvieglos tās darbu.

Diemžēl tuvākos gadus rīdziniekiem pašiem nāksies rūpēties par savu drošību. Ģenerālis Aldis Lieljuksis uzskata, ka ekonomikas stabilizācijas plāns novedīs pie tā, ka policijai trūks gan cilvēku, gan laika, lai darbu veiktu iepriekšējā apjomā. Vispirms jau noziedznieki rīkos uzbrukumus degvielas uzpildes stacijām un veikaliem, pieaugs sīko zādzību skaits lielveikalos. Pēc tam aktivizēsies dzīvokļu zagļi. Nevajadzētu gaidīt viņu atnākšanu, daudz prātīgāk būtu apsteigt garnadžus. Domofons nepārvērtīs jūsu māju par cietoksni, bet vienu otru svešas mantas tīkotāju noteikti aizbiedēs.

Numuru arhīvs: spied un lasi!