Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Caurules, kas nepievils

Daudzos Rīgas namos saglabājušies vecie ūdensva-di un kanalizācijas sistēmas. Šīs caurules iedzīvotājiem kalpojušas 40–50 gadu, bet reiz pienāk laiks komunikācijas atjaunot. Tādā gadījumā jāatrisina divi uzdevumi: jāatrod nauda ūdensvadu un kanalizācijas nomaiņai un jāizvēlas kvalitatīvas caurules, kas kalpos tikpat ilgi kā vecās, bet varbūt pat ilgāk.

Lai nebūtu plūdu!

Taupīt uz cauruļu rēķina ir bīstami. Ne velti Eiropas Savienība stingri reglamentē cauruļu kvalitāti jaunbūvēs. Tos pašus standartus vēlams ievērot, veicot remontu vecajās mājās.

Kāpēc vajadzīgi tādi standarti? Tāpēc, lai iedzīvotāji un celtnieki nenonāktu sprukās! Latvijā ir bijuši gadījumi, kad jaunās mājās ielikti zemas kvalitātes cauruļvadi vai caurules nav pareizi samontētas. Piemēram, pirms pāris gadiem ķibele gadījās vienā no Metropoles kompleksa korpusiem. Māja ar laiku bija nedaudz „nosēdusies”, un augšējā stāvā sāka tecēt pienācīgi nenostiprinātās caurules.

Celtnieki stāsta, ka tā gadoties diezgan bieži. Montējot polipropilēna caurules, savienojuma vietas tiek termiski apstrādātas. Jebkura montāžas procesā pieļautā paviršība var radīt nepatīkamas sekas. Pirms dažiem gadiem nekvalitatīvi samontētas komunikācijas izraisīja plūdus jaunā viesnīcā Ķīpsalā. Runā, ka tad, kad visi avārijas cēloņi bija novērsti, brigādes darbu vadītājs esot nozvērējies vairs nelietot polipropilēnu.

Kā nesamaksāt divreiz?

Pārvaldnieki atzīmē arī citas problēmas māju iekšējo cauruļvadu nomaiņā. Tagad, kad veikalos var nopirkt desmitiem lielu un mazu ražotāju produkciju, remontētāji ne vienmēr izvēlas pašu labāko preci. Iedzīvotāji sākumā priecājas, ka, pērkot caurules, izdevies ietaupīt dažus simtus latu. Pastāstīsim par vienu tādu neveiksmīgas taupīšanas gadījumu, kas noticis namu pārvaldē Ķengarags. Kādas Ķengaraga mājas iemītnieki paņēma ilgtermiņa kredītu iekšējo komunikāciju rekonstrukcijai un pasūtīja jaunu ūdensvadu. Taču vēlāk viņi atklāja, ka lēto cauruļu kalpošanas laiks ir gandrīz vai īsāks par bankas kredīta atmaksāšanas laiku.

Varš, polipropilēns un daudzslāņu caurules

Varš ir lielisks materiāls, bet to var lietot tikai tad, ja ūdens pH nav zemāks par 6,5. Rīgā šis rādītājs ir 6,3, tāpēc caurules var oksidēties, un tad metāla joni iekļūst ūdenī un ar ūdeni cilvēka organismā, bet vara pārmērs pie laba neved. Ūdensapgādes vajadzībām ir izmantojamas tikai tādas vara caurules, kas ir paredzētas (sertificētas) tieši ūdensapgādei, nevis apkurei.

Par alternatīvu dārgajiem un ne vienmēr piemērotajiem materiāliem jau sen kļuvušas universālās polipropilēna un polivinilhlorīda caurules. Tiesa, pēdējās „noiet no skatuves”, jo ES uzskata, ka polivinilhlorīds, degot, izdala pārāk daudz indīgu dūmu.

Vēl viens interesants piedāvājums ūdensapgādes cauruļu segmentā ir kompānijas Uponor produkcija – daudzslāņu caurules, kurās apvienotas pozitīvās īpašības, kas piemīt metālam (maza izplešanās siltuma ietekmē, formas saglabāšana) un plastmasai (nerūsē, neaizaug, ir klusas), pastāstīja kompānijas pārstāvis Raivis Ečis. Cauruļu maiņas gadījumā īpaši svarīgs ir montāžas darbu ātrums. Izmantojot daudzslāņu caurules, darbam nepieciešamo laiku iespējams samazināt līdz minimumam, tādējādi radot mazāk neērtību namu iedzīvotājiem.

Caurule nedrīkst izlocīties

– Lineārās pagarināšanās aspektā šīs caurules var konkurēt ar metāla, – stāsta Raivis. – Tas nozīmē, ka sakarstot un atdziestot caurule nesāks izlocīties kā čūska, kā tas mēdz gadīties ar dažu citu materiālu komunikācijām.

Tas ir ļoti svarīgs moments: zemas kvalitātes cauruļu lineārā pagarināšanās ne tikai bojā mūsu vannas istabu un tualešu izskatu, bet arī var radīt avārijas situācijas. Caurulei, kas zaudējusi formu vai „izstiepusies” sasilstot, viegli var rasties sūce savienojuma vietās. Īpaši bieži tā notiek, ja celtnieki, montējot caurules, nav ievērojuši montāžas instrukcijas un nav lietojuši pietiekami daudz stiprinājumu.

Ar pašu rokām!

Daudzslāņu caurules no kompozītmateriāliem var izmantot gan kopējā ūdensvada remontam, gan komunikāciju nomaiņai dzīvokļos. Mūsu kolēģi – eksperti no žurnāla „Dari pats!” centās noskaidrot, vai tādu remontu var veikt pats mājokļa saimnieks. Izrādās, ka, lietojot vieglās un elastīgās Uponor daudzslāņu caurules, tas ir pa spēkam pat sievietei, kas iepriekš neko tamlīdzīgu nav darījusi. Eksperimenta dalībniece Alise trijās stundās patstāvīgi ielika jaunas caurules vannas istabā un tualetē un nomainīja skaitītājus. Par materiāliem – caurulēm un stiprinājumiem – viņa iztērēja aptuveni 50 latu, par ūdens mērītājiem un citiem sīkumiem – aptuveni 30 latu. Instrumentus Alise paņēma nomā no firmas Ramirent. Salīdzinājumam: pagājušajā vasarā arī šo rindu autors bija spiests mainīt dzīvoklī sanitārtehniskās komunikācijas. Meistars par darbu prasīja 250 latu, vēl 150 latu nācās atdot par materiāliem. Veicot remontu patstāvīgi, iespējams ietaupīt vismaz pusi no kopējās summas. Pamatīga starpība!

– Piedevām vēl mūsu caurules ir ļoti lokanas, tāpēc iespējams iztikt bez papildu savienojumiem, – eksperimentu komentē Raivis Ečis. – Savienošana tiek veikta ar presēšanas metodi, tātad bez atklātas liesmas un vispār bez karsēšanas. Tas nepavisam nav sarežģīti un neprasa lielu fizisko piepūli.

Mājām un dzīvokļiem

Cilvēkiem, kas iecerējuši mājas remontu, būtu svarīgi zināt, ka plastmasas un alumīnija daudzslāņu caurules kalpo vismaz 50 gadu. Šīs caurules ir paredzētas gan aukstajam, gan karstajam ūdensvadam, kā arī apkures cauruļvadu izbūvei. Cauruļu diametrs – no 16 līdz 110 milimetriem. Gadījumā, ja daudzslāņu caurules jāpievieno parastajam ūdensvadam, firma Uponor piedāvā speciālas pārejas uzmavas.

Apsaimniekotājiem vai dzīvokļu īpašnieku sabiedrībām, kas plāno nomainīt mājas iekšējo ūdensvada sistēmu, būtiski var likties tas, ka kvalitatīvas daudzslāņu caurules neizmaksās daudz dārgāk par parastajām, toties kalpos ļoti ilgi. Tādās caurulēs neveidojas apsūbējums, tās nerūsē un ir tik higiēniskas, ka var lietot pat pārtikas ražošanā.

Kur meklēt Uponor caurules? Tās var iegādāties veikalos Komforts, K-Rauta, Būvniecības ABC un citos. Plānojot remontu mājā vai dzīvoklī, rīkojieties profesionāli!

Numuru arhīvs: spied un lasi!