Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Kā pareizi nocirst koku?

„Mums aiz loga aug veci koki, ko savulaik iestādīja mans vecaistēvs, kad saņēma no rūpnīcas dzīvokli. Tagad koki ir slimi, viens bērzs pavisam nokaltis. Mēs gribētu tos nozāģēt: pirmkārt, dzīvoklī uzreiz kļūtu gaišāk, otrkārt, vecie koki jebkurā mirklī var nolūzt. Sakiet, lūdzu, kur man vajadzētu vērsties?”

Atbild Juglas iecirkņa teritorijas apsaimniekošanas speciālists Roberts Rozencveigs:

– Pirmais, kas jāzina iedzīvotājiem: koka nozāģēšana ir papildu pakalpojums teritorijas labiekārtošanā. Ja dzīvokļu īpašnieki vēlas likvidēt stādījumus, viņiem jāparedz šādiem darbiem finansējums. Otrais – lēmumu par to, zāģēt vai nezāģēt veselīgu koku, var pieņemt tikai attiecīgās mājas dzīvokļu īpašnieku vairākums.

– Kā rīkoties cilvēkiem, kam traucē veci bērzi vai biezi saauguši krūmi aiz logiem?

– Vispirms jāsarīko kaimiņu aptauja. Mūsu iecirknī ir speciālas aptaujas lapas parakstu vākšanai. Pēc iedzīvotāju lūguma es izsniedzu šīs veidlapas un apstrādāju tās, kad paraksti ir savākti. Lēmuma pieņemšanai pietiek ar dzīvokļu īpašnieku vienkārša vairākuma piekrišanu.

– Pieņemsim, ka paraksti savākti. Kas tālāk jādara?

– Iedzīvotājiem savs lēmums jādara zināms namu pārvaldei, kā arī jānorāda darbu finansēšanas avots. Ja koku zāģēšana notiek gada vidū, šim pasākumam var novirzīt daļu mājas remonta uzkrājumu. Ja kokus paredzēts zāģēt nākamajā sezonā, darbu izmaksas var iekļaut 2013. gada apsaimniekošanas maksā.

– Bet ko darīt, ja koks pie mājas ir bīstamā stāvoklī?

– Tādā gadījumā namu pārvaldei jārīkojas pēc iedzīvotāju pirmā signāla saņemšanas. Mēs apzinām tāda koku stāvokli un uzaicinām Būvvaldes inspektoru, pēc tam mierīgi novācam apstādījumus, kas apdraud māju vai cilvēkus.

– Vai jebkuru koku drīkst zāģēt, ja tā nolēmuši dzīvokļu īpašnieki? Rīgā taču ir tik daudz vērtīgu apstādījumu...

– Katrs iesniegums tiek skatīts individuāli. Lai novāktu veselīgu koku, vajadzīga stingra motivācija. Piemēram, tas aizēno logus. Pēc normatīviem katrā dzīvoklī saulei jāiespīd vismaz 2,5 stundas dienā. Ja koks nav slims, Būvvalde var noteikt mājai papildu samaksu par nozāģēšanu. Tā ir tā dēvētā kompensācija, ko izmanto pilsētas zaļo stādījumu atjaunošanai.

– Vai sētniekam ir tiesības izcirst jaunus kociņus vai krūmus bez Būvvaldes atļaujas?

– Nekādā gadījumā! Tas būs Rīgas domes noteikumu, kā arī sētnieka amata instrukcijas pārkāpums. Nesen tāds gadījums bija Juglas ielā 5. Sētniece izcirta saaugušus pīlādžus. Gribēja kā labāk, bet dabūja rājienu. Ja kas tāds notiek, iedzīvotājiem jāvēršas policijā vai pilsētas Apstādījumu saglabāšanas komisijā.

Numuru arhīvs: spied un lasi!