Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Latvijā nepieciešami mājokļi

Tiek solīts, ka situācija ar dzīvokļiem Latvijā uzlabosies – tie kļūs labāki un pieejamāki. Ko valdība ieplānojusi?

Nākamajā, 2018. gadā, dzīvokļu īpašniekus un apsaimniekotājus gaida ne mazums jaunumu. Ekonomikas ministrija turpina darbu pie jaunu normatīvo aktu izstrādes, kuru uzdevums būs vienkāršot daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanu, sakārtot norēķinu sistēmu, kā arī nodrošināt Latvijas iedzīvotājus ar kvalitatīviem un pieejamiem dzīvokļiem. Par to, kad gaidīt svarīgos jaunumus, ministrijas pārstāvji stāstīja ikgadējā Latvijas namu pārvaldnieku un apsaimniekotāju asociācijas seminārā.

Vairāk visiem pieejamu mājokļu!

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis atzina, ka mājokļu un komunālajā nozarē vēl joprojām ir daudz neatrisinātu jautājumu. Ar vairākām problēmām politiķi un ierēdņi mokās jau daudzus gadus, citas ir parādījušās relatīvi nesen – beidzamajā laikā.

– Mēs zinām, ka iedzīvotājiem vairāk nepieciešami kvalitatīvi mājokļi, turklāt tādi, kas ir pa kabatai cilvēkiem ar vidējiem ienākumiem. Darbavietas pašlaik arvien vairāk veidojas galvaspilsētā un lielākajās pilsētās, iedzīvotāji pamet laukus. Ja vēlamies šos cilvēkus saglabāt Latvijā, mums akūti jārisina mājokļu jautājums – cilvēkiem ir jādzīvo tuvu savai darbavietai. Jāatzīst, ka izaicinājums ir milzīgs, jo pēdējās desmitgadēs valstī nav uzcelta neviena īres māja. Mēs nerunājam tikai par Rīgu, pieejamu dzīvokļu krīze ir ļoti daudzās Latvijas pilsētās.

Kādas ir valdības ieceres situācijas uzlabošanā? Darbs pie problēmas risināšanas jau sākts. Nesen valsts sekretāru sanāksmē tika atbalstīts jaunais Dzīvojamo telpu īres likums. Likums nepieciešams, lai radītu labvēlīgus nosacījumus investoriem, jo likumā būs iestrādāts atvieglots mehānisms strīdu risināšanai starp dzīvokļa īpašnieku un nomnieku.

Investorus vilinās ar kredītiem

– Ekonomikas ministrija gatavojas izveidot īpašu finanšu instrumentu investoru atbalstam. Kā jau minēju, būvējot īres namus, ir jāpatur prātā iespējamo īrnieku maksātspēja. Tas nozīmē, īres maksas noteikšana nebūs viegla: no vienas puses – īrnieka maksātspēja, no otras – investoru ieguldījumu atmaksa. Pieļauju, ka, sadarbojoties ar finanšu institūciju Altum, mēs spēsim investoriem garantēt izdevīgus kredītus ar zemiem procentiem uz periodu līdz 20–25 gadiem. Ar šādiem nosacījumiem Latvijā pilnīgi iespējams, ka izdosies izveidot jaunu dzīvojamo fondu.

Iesāktās programmas turpināsies

– Protams, ministrija strādā ne tikai pie jauno īres namu būvniecības attīstīšanas programmas, – skaidroja E. Valantis. – Latvijā jau darbojas Valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Jāatzīst, programma darbojas ļoti atzīstami. Pieļauju, ka 2018. gadā to varēs paplašināt, iekļaujot arī jaunos speciālistus, kuriem ir grūtības ar līdzekļu sakrāšanu pirmajai iemaksai mājokļa iegādei.

Nākamais mūsu darbības segments būs rūpes par esošā dzīvojamā fonda uzlabošanu. Daudz runā par māju renovāciju, Latvijā ir programmas, kas atbalsta ēku atjaunošanu. Tikai neaizmirsīsim vienu – mums jāgatavojas uz būvniecības darbu izmaksu kāpumu. Skatīsimies, kādas korekcijas varam ieviest esošajās programmās, lai iedzīvotājiem atvieglotu ceļu līdz mājokļa atjaunošanai.

Palīdzības fonds avārijas darbiem

Edmunds Valantis pastāstīja, ka Ekonomikas ministrija strādā pie palīdzības programmas to māju iedzīvotājiem un apsaimniekotājiem, kurās nepieciešami steidzami un neatliekami remontdarbi:

– Kopā ar Altum mēs vēlamies izveidot pilnīgi jaunu finanšu instrumentu – speciālu fondu, kur apsaimniekotājam aizņemties naudu neatliekamu remontdarbu veikšanai.

Ja nozari pārraugošajai Ekonomikas ministrijai izdosies izpildīt visu iecerēto, 2018. gadā mājokļu un komunālo nozari sagaida lielas pārmaiņas.

Numuru arhīvs: spied un lasi!