Partijas sola palīdzēt iedzīvotāj

Saeimas vēlēšanu priekšvakars ir īstais laiks aicināt Latvijas lielākās partijas uz sarunu par dzīvokļu īpašnieku un apsaimniekotāju problēmām. Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija jau tikusies ar vairāku partiju pārstāvjiem, aicinot politiķus parakstīt vienošanos par steidzamiem risinājumiem mājokļu apsaimniekošanā. Problēmu šajā nozarē ir atliku likām, bet parasti deputātiem nav laika pievērst tām uzmanību.

Latvijas namu apsaimniekotāji aicina nākamos Saeimas deputātus jau tagad padomāt par jauniem normatīvajiem aktiem, kas aizsargātu daudzdzīvokļu māju iemītnieku intereses. Piemēram, nav taisnīga pašreizējā situācija, kad godprātīgi dzīvokļu saimnieki kaimiņu parādu dēļ var palikt bez gaismas vai apkures. „Dzīvokļu īpašniekam, kas godīgi maksā par pakalpojumiem, nedrīkst liegt tos izmantot arī turpmāk,” uzskata LNPAA speciālisti.

Apsaimniekotāji vērš uzmanību arī uz to, ka komunālo pakalpojumu sniedzēji nereti liek apsaimniekošanas uzņēmumam bez maksas administrēt maksājumus par siltumu un ūdeni, netieši uzliekot namu pārvaldei atbildību par iedzīvotāju parādiem. Vai tas ir pareizi? Nē! Par šo problēmu tiek runāts jau gadiem, bet vezums nekust ne no vietas.

Tāpat LNPAA aicina politiķus padomāt par sociālo palīdzību mazturīgajām ģimenēm. Šāds valsts atbalsts, veicinot norēķinus par komunālajiem pakalpojumiem, aizsargātu ne tikai grūtībās nokļuvušu cilvēku, bet arī viņu godprātīgo un maksātspējīgo kaimiņu intereses. Apsaimniekotāji arī vēlētos, lai tiesas prāvas par komunālo maksājumu parādiem ātrāk virzītos uz priekšu, bet gadījumā, ja nemaksātāja dzīvoklis ir ieķīlāts bankā, pēc tā atsavināšanas vispirms tiktu samaksāts namu pārvaldes rēķins un tikai pēc tam apmierinātas kredītu izsniegušās bankas prasības. Diemžēl šobrīd viss notiek otrādi un pēc dzīvokļa pārdošanas naudas bijušā īpašnieka komunālo parādu samaksai vairs neatliek...

Kā redzat, prasības apsaimniekotājiem ir saprātīgas un absolūtajam vairākumam Latvijas iedzīvotāju saprotamas. Vienošanos par to, ka problēmas nepieciešams iespējami ātrāk atrisināt, jau parakstījuši Zaļo un Zemnieku savienības un apvienības „Saskaņas centrs” pārstāvji. Dokumentu caurlūko vēl vairākas lielās partijas. Atliek cerēt, ka drīz pēc Saeimas vēlēšanām politiķi – LNPAA partneri spēs pilnveidot likumus un atjaunot Latvijā komunālo taisnīgumu.