Renovēt būs vienkāršāk!

Šajā vasarā Ministru kabinets ir pieņēmis labojumus mērķa atbalsta programmā „Veicināt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanu”, lai iedzīvotājiem atvieglotu Eiropas līdzekļu apgūšanas procesu savu īpašumu renovēšanai.

Atgādinām, ka 2017. gadā Latvijā sāka darboties jaunā, pēc kārtas jau otrā Eiropas Savienības fondu līdzfinansējuma programma daudzdzīvokļu māju renovēšanas darbu veikšanai ar mērķi ievērojami uzlabot māju energoefektivitāti. Iedzīvotājiem ar Attīstības finanšu institūcijas Altum starpniecību ir iespēja saņemt 30 līdz 50% no mājas siltināšanas darbu kopējām izmaksām.

Līdz šim aizdevumu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai dzīvokļu īpašniekiem varēja piešķirt Attīstības finanšu institūcija Altum vai privāti finansētāji – bankas.

Ekonomikas ministrijas rosinātie grozījumi paredz energoservisa kompāniju (ESKO) iesaistīšanos sabiedrības Altum atbalstīto energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanā.

Iedzīvotājiem šāds sadarbības modelis ir sevišķi izdevīgs, jo visus darbus paveic izvēlētā energoservisa kompānija, pie nosacījuma, ka dzīvokļu īpašnieki turpmākos 10 līdz 15 gadus par siltuma patēriņu turpina maksāt tādu pašu summu, kā līdz renovācijas darbu sākšanai. Tas nozīmē, ka dzīvokļa rēķins nepaaugstinās, bet māja ir renovēta.

Ja energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanu nodrošinās ESKO, dzīvokļu īpašnieki atbalstu varēs saņemt tikai granta veidā.

Tāpat grozījumi paredz namu pārvaldnieku iesaistīšanos energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu finansēšanā. Noteikumos iekļauta norma, ka dzīvokļu īpašnieki un namu pārvaldnieki var vienoties par līdzekļu nodrošināšanu dzīvokļu īpašniekiem energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai.

Vienlaikus ar grozījumiem tiek svītrots ierobežojums, ka atbalsta programmā nevar pieteikties ēkas, kurās nedzīvojamo telpu grupu platības pārsniedz 25%. Proti, ierobežojumi nedzīvojamo telpu platībai vairs netiks noteikti. Papildus tiek noteikts, ka valsts un pašvaldības īpašumā esošo nedzīvojamo platību izmantošana un iznomāšana nav uzskatāma par saimniecisko darbību.

Ieviešot minētos precizējumus, valdība cer, ka finanšu institūcija Altum spēs strādāt ātrāk un nodrošināt operatīvāku māju pārstāvju iesniegumu par līdzfinansējuma saņemšanu izskatīšanu.