„Pieņēmām lēmumu – jāpiedalās!”

Māja Bolderājā, Lemešu ielā 17, no Rīgas domes saņems vairāk nekā 7500 eiro programmas remontdarbu atbalstam ietvaros. Kā viņiem tas izdevās?

Rīgā joprojām darbojas pašvaldības programma daudzdzīvokļu māju remontdarbu atbalstam un iedzīvotāji var saņemt 50% līdzfinansējumu darbos iztērētajiem līdzekļiem. Jūlijā no šīs programmas māja Bolderājā, Lemešu ielā 17, ieguva vairāk nekā 7500 eiro. Šī nauda tiks iztērēta mājas starppaneļu šuvju remontam. Mājas pārstāvji stāsta, kā uzzinājuši par iespēju saņemt naudu un cik grūti bijis piedalīties programmā.

Piemērs visai Rīgai

Māja Lemešu ielā 17 ir labi zināma un var kalpot ne tikai par piemēru Bolderājai, bet visai Rīgai. Šajā mājā ir nodibināta dzīvokļu īpašnieku biedrība, īpašnieki ir aktīvi remontdarbu plānu apspriešanā un akurāti krāj naudu dažādu remontu veikšanai. Māju apsaimnieko uzņēmums Rīgas namu apsaimniekotājs, kura speciālisti jebkurā laikā dzīvokļu īpašniekiem ir gatavi palīdzēt.

Rezultātā mājā patlaban ir uzstādīta viena no progresīvākajām ūdens un siltuma uzskaitīšanas sistēmām, izremontētas caurules, iekārtots bērnu spēļu laukums. Kā atzīst mājas vecākais Vjačeslavs Kuzins, pašlaik neatrisināts ir tikai veco, neremontēto starppaneļu šuvju stāvoklis.

Uzzināja no mēra personīgi

Mājas komitejas biedre Daina Tabaka stāsta, ka par Rīgas domes iecerēto programmu uzzinājusi personīgi no pilsētas mēra Nila Ušakova:

– Pagājušajā gadā mēs bijām uz pieņemšanu pie Ušakova kunga citā jautājumā un saņēmām palīdzību. Tad arī pilsētas mērs paziņoja, ka tiek izstrādāti noteikumi, pēc kuriem dzīvokļu īpašnieku valdījumā pārņemtās mājas varēs iegūt pilsētas līdzfinansējumu dažādu remontdarbu veikšanai. Sapratām, ka tā ir mūsu iespēja, un sākām gatavoties. Vjačeslavs Kuzins ļoti savlaicīgi veica vairāku būvfirmu, kuras izpilda starppaneļu šuvju hermetizēšanas darbus, piedāvājumu izpēti. Pēc rezultātiem izvēlējāmies firmu A & A, kurai ir 22 gadu liela pieredze šādu darbu veikšanā. Tāmes gala summa bija 15 tūkstoši eiro.

Patīkams pārsteigums – nodokļa atlaide!

Mēra apsolītā programma tika sākta 2018. gada pavasarī, un jau maijā pirmās četras mājas noslēdza līgumu par līdzfinansējuma saņemšanu. To uzzinot, aktīvisti no mājas Lemešu ielā 17 devās uz Rīgas domi.

– Mūsu mājai tomēr atradās šķērslis ceļā uz līdzfinansējumu – mājām, kuras pretendē uz Rīgas domes naudu nevienam dzīvoklim nekustamā īpašuma nodokļa parāds nedrīkst pārsniegt 50 eiro.

Tad noraizējušies aktīvisti uzzināja priecīgu vēsti – izrādās, ka mājas, kuras dzīvokļu īpašnieki ir pārņēmuši savā valdījumā, saņem 90% nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi, turklāt šī atlaide darbojas divus gadus.

– Jūnijā Pašvaldības ieņēmumu pārvalde katram mājas dzīvokļa īpašniekam atsūtīja paziņojumu par piešķirto atlaidi. Interesanti, ka tā paša 2018. gada februārī Pašvaldības ieņēmumu pārvalde atsūtīja rēķinus par pilnu nodokļa summu, ko daudzi uzreiz apmaksāja. Savukārt jūnijā tika atsūtīts pārrēķins, ņemot vērā jau veiktās nodokļa iemaksas, – stāsta Vjačeslavs. Katrs pats varēja izlemt – prasīt no domes samaksāto naudu atpakaļ vai atstāt savu pārmaksu nākamo gadu nodoklim. Šāda atlaide daudziem bija ļoti patīkama. Piemēram, Vjačeslavs par savu dzīvokli nodoklī katru gadu samaksā 59 eiro.

– Šogad Rīgas dome manai ģimenei atdeva 52 eiro. Divu gadu laikā ekonomija pārsniegs 100 eiro, – saka mājas vecākais.

Kur iegūt informāciju?

Rīgas enerģētikas aģentūrā

Mazā Jauniela 5, Rīga. Tālrunis: 67012350.

Darba laiks: pirmdienās–piektdienās: 8.30–17.00. Pārtraukums: 12.00–12.30.

Kā panākt iedzīvotāju piekrišanu?

Domes ieņēmumu pārvaldes piešķirtā atlaide ļāva mājai izpildīt pašvaldības prasības attiecībā uz nodokļu nomaksas disciplīnu. Jūnijā mājas aktīvisti ar Rīgas enerģētikas aģentūras speciālistu palīdzību sagatavoja dokumentu paketi iesniegšanai konkursa komisijai. Par to, ka mājai ir piešķirts līdzfinansējums, projekta iesniedzēji uzzināja gandrīz tūlīt – jau jūlijā.

– Saprotams, ka pirms tam mums nācās nopietni pastrādāt ar mājas dzīvokļu īpašniekiem. Par piedalīšanos programmā bija jānobalso dzīvokļu īpašnieku vairākumam, – stāsta Vjačeslavs Kuzins. – Katru gadu maijā mēs rīkojam mājas īpašnieku kopsapulci. Šajā gadā dienaskārtībā apspriešanai ielikām divus punktus – starppaneļu šuvju remonts (kopējās darbu izmaksas – 15 000 eiro) un mājas fasādes krāsošana (darba izmaksa – aptuveni 30 000 eiro). Ja ar krāsošanu iedzīvotāji nolēma nesteigties, tad par šuvju remontu es pateicu skaidri: „Mums ir iespēja šo apjomīgo darbu paveikt par puscenu. Nobalsosim par piedalīšanos Rīgas domes programmā!”

Mājai šis darbs bija aktuāls – divu dzīvokļu īpašnieki mājas vecākajam jau bija žēlojušies par to, ka šuves tek. Šo divu sabrukušo posmu remonts maksātu apmēram 1500 līdz 2000 eiro, bet vienkāršs matemātisks aprēķins rādīja, ka daudzkārt izdevīgāk ir no jauna hermetizēt šuves visā mājā un pēc tam šo problēmu aizmirst vismaz uz 7, ja ne 10 gadiem.

Lai cik loģiski būtu aprēķini, pieredze liecina, ka lielu darbu saskaņošana nenorit gludi. Idejas pretiniekiem bija dzelžains arguments: „Šīs šuves stāvēja no padomju gadiem un netecēja. Ko jūs te izdomājat?!” Mājas vecākais šos runātājus ņēma pie rokas un veda apkārt mājai: „Skatieties paši savām acīm, kā šuves lēnām izbirst. Paies vēl gads vai divi, un arī jūsu dzīvokļos uz sienām parādīsies slapji plankumi.” Padevās pat lielākie skeptiķi. Par remontu nobalsoja 62 no 90 dzīvokļu īpašumiem. Nu mājas vecākajam bija daudz vairāk balsu nekā minimāli nepieciešamās 50%+1. Turpmākais darbs bija nepieciešamo dokumentu sagatavošana.

– Rīgas enerģētikas aģentūrā mēs iesniedzām izvēlētā darbu veicēja izveidoto darbu izmaksu tāmi, mājas tehniskās apsekošanas aktu, apsaimniekošanas līgumu, mājas inventarizācijas lietu un kopsapulces balsošanas protokolu. Visilgākais gaidīšanas laiks izrādījās inventarizācijas lietai, kuru nācās pieprasīt no arhīva. 28. jūnijā visi dokumenti tika iesniegti, un jau 10. jūlijā mēs saņēmām apstiprinājumu, ka nauda piešķirta. 16. jūlijā mājas pārstāvji parakstīja līgumu ar Rīgas domi.

Darbi par puscenu četru gadu laikā

Mājai Lemešu ielā 17 naudas uzkrājumā ir pietiekami, lai nosegtu savu darba daļu – 7 700 eiro. Tas pierāda tikai to, ka, pārdomāti saimniekojot, dzīvokļu īpašnieki var ne tikai uzturēt, bet arī ievērojami uzlabot savas mājas stāvokli.

– Mēs šajā gadā neaprobežosimies tikai ar šuvju hermetizāciju, – saka Vjačeslavs Kuzins. – Pavasarī pēc iedzīvotāju lūguma kāpņu telpās tika uzstādīta jauna, ar sensoriem aprīkota apgaismojuma sistēma, kura izmaksāja aptuveni 1000 eiro. Vienlaicīgi atradām iespēju palīdzēt tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuri žēlojās par sliktu ventilāciju – prasījām apsaimniekotājam izsaukt skursteņslauķus. Speciālisti par 1000 eiro pārbaudīja un iztīrīja mājas ventilācijas sistēmu.

– Tas mūsu mājā nebija darīts kopš tās uzcelšanas, – stāsta Vjačeslavs. – Saprotams, ka revīzijas laikā speciālisti atrada visdažādākos pārsteigumus: kādā dzīvoklī ventilācija nestrādāja, jo tās kanālā atrada kārbu, no cita dzīvokļa šahtas izvilka pudeli, ko tur bija atstājuši mājas būvnieki.

Nekas nebeigsies – rosīgie dzīvokļu īpašnieki mājā Lemešu ielā 17 turpinās krāt naudu nākotnē plānotajiem remontdarbiem. Mājas vecākā sapnis ir fasādes krāsošana. Turpinot dalību atbalsta programmās, iedzīvotāji to varēs veikt turpmāko četru gadu laikā, turklāt par puscenu.