Izdzīvot personiskajā Sahārā

Vai esat pamanījuši, ka atliek tikai ziemā no āra ieiet dzīvoklī, un uzreiz piemetas žāvas, zūd vēlēšanās kaut ko darīt? Visdrīzāk jau vainīgs ir sausais gaiss. Šī problēma kļūst īpaši aktuāla, kad dzīvokļus un mājas nākas mākslīgi apsildīt.

Apkure gaisa mitrumu telpā samazina par 10–15%. Ar to pietiek, lai cilvēks justu nespēku. Ja gaiss nav pietiekami mitrs, mazinās mūsu imunitāte un darbaspējas. Kad mitrums krītas, sausais gaiss gluži kā sūklis izsūc mitrumu no ādas un matiem. Mati kļūst trausli, āda sausa, tajā parādās krunciņas. Naktīs rīklē rodas kasīšanās sajūta.

Vissliktāk sausu gaisu pārcieš bērni, viņiem izžūst un iekaist maigā deguna gļotāda. Sausā gaisā ilgāk saglabājas un ātrāk izplatās gripas un masalu vīrusi, pneimokoki.

Normāls gaisa mitrums telpās ir 40–60%, rudenī, sākoties apkurei, tas nokrītas līdz 20–25%, ziemā līdz 10–20%.

Pastāv dažādi gaisa mitrināšanas paņēmieni.

Tradicionālie paņēmieni:

■ Visvienkāršākais – mitrā uzkopšana. Iespējami biežāk ar slapju lupatu uzņemiet grīdu, noslaukiet palodzes, radiatorus.

■ Katru dienu sarīkojiet mājās pulverizatora „lietutiņu”. Ūdenim pievienojiet apelsīnu vai citronu ēterisko eļļu. Gaiss kļūs daudz svaigāks.

■ Salieciet ar ūdeni pildītus traukus.

■ Pēc karstas dušas atstājiet vaļā vannas istabas durvis, lai tvaiks ieplūst istabās.

Interjera priekšmeti:

■ Akvārijs ar zivtiņām. Istabā, kur atrodas akvārijs, gaiss nekad nebūs sauss.

■ Gaisu istabā iespējams mitrināt arī ar mitrumu mīlošu augu palīdzību. Piemēram, iegādājieties dižmeldru (Cyperus) un ielieciet to paliktnī ar ūdeni.

■ Maza mājas strūklaciņa mitrinās gaisu, palīdzēs atslābināties un klusinās nepatīkamus blakustrokšņus.

Uzmanību! Mikroklimats dzīvoklī lielā mērā ir atkarīgs no tā, kā dzīvoklis aizsargāts pret aukstumu, tāpēc rūpīgi nosiltiniet logu rāmjus.

Gaisa mitrinātāji:

■ Karstā tvaika gaisa mitrinātāji

Darbojas pēc elektriskās tējkannas principa. Vāroties ūdens pārvēršas tvaikos un mitrina gaisu. Taču mitrināšana ar karstu tvaiku nav pilnīgi droša, īpaši bērniem. Bez tam tvaika mitrinātāji nedaudz, bet tomēr paaugstina gaisa temperatūru.

■ Aukstā gaisa sistēmas

Iebūvēts ventilators pūš gaisu caur nomaināmu mitrinošu kārtridžu. Bet jūs nevarēsiet kontrolēt mitruma līmeni – ūdens iztvaikos tikmēr, kamēr vien gaiss būs spējīgs to absorbēt. Mīnuss – ventilators darbojoties rada troksni.

■ Ultraskaņas mitrinātāji

Ūdens no rezervuāra nonāk uz augstā frekvencē vibrējošas virsmas, kur tiek sadalīts mikroskopiskos pilienos, veidojot tvaika mākoni. Tikai viens nosacījums – šādos mitrinātājos jālieto destilēts ūdens.