Kā izsargāties no „sarkanā gaiļa”

Aivars JANELSĪTIS

Latvijā notikušo ugunsgrēku statistikas dati liecina, ka gandrīz katrs trešais ir izcēlies mājokļu sektorā. Tādi ugunsgrēki nodara ievērojamus materiālos zaudējumus un prasa cilvēku upurus.

Pievērsiet uzmanību sīkumiem

Ugunsgrēku cēloņi ir dažādi – gan bojātas sildierīces un to nepareiza lietošana, gan neiztīrīti un bojāti dūmvadi, bojātas elektroierīces un elektroinstalācija, gāzes noplūde, neuzmanīga rīcība ar uguni, smēķēšana gultā, nepieskatītu bērnu rotaļāšanās ar uguni u.c. Bet visām šīm traģēdijām ir viena kopīga iezīme – ugunsgrēks iznīcina mantu, bojā cilvēka veselību un ļaunākajā gadījumā pat paņem dzīvību. Un briesmīgākais ir tas, ka šīs nelaimes izraisa cilvēku nevērība pret sadzīves sīkumiem.

Jā, ugunsgrēku cēlonis visbiežāk ir tieši sīki pārkāpumi. Izceļoties ugunsgrēkam, uguns izplatīšanās ātri kļūst nekontrolējama. Ugunsgrēka dūmi satur tvana gāzi, kas ir ļoti indīga. Vairums ugunsgrēka upuru iet bojā, nevis sadegot, bet gan nosmokot dūmos, kas sevišķi raksturīgi smēķētājiem gultā. Izdegot gultā, dīvānā, matracī pat nelielam caurumam, smēķētājs vairs neatmostas...

Ugunsdzēsēji atgādina

Sevišķi satraucoši ir ugunsgrēki daudzdzīvokļu namos, kur uguns, izplatoties vienā dzīvoklī, ātri pārsviežas uz citiem dzīvokļiem, uz kāpņu telpu, tādējādi noslēdzot vienīgo evakuācijas ceļu.

Tas nozīmē, ka nepieciešams pastiprināt ugunsdrošības profilaktiskos pasākumus, lai nepieļautu uguns nelaimes izcelšanos mājā, dzīvoklī, palīgbūvē.

Vislabāk daudzdzīvokļu namos profilaktisko uzraudzību var veikt paši dzīvokļu īpašnieki, ievērojot viselementārākās ugunsdrošības normu prasības. Latvijas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības 147 pastāvēšanas gados ir uzkrājušas vispusīgu ugunsdrošības profilaktiskā darba pieredzi un var pamācīt, kā aizsargāt mājokli no ugunsnelaimes izcelšanās.

Latvijas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību apvienības padome un valde atgādina daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, ka nepieciešams labāk aizsargāt savu namu, lai neizceltos aizdegšanās un ugunsgrēks. Speciāli mūsu lasītājiem apvienība sagatavojusi metodiskos ieteikumus šajā jomā. Var likties, ka ugunsdzēsēji atgādina mums gluži elementāras lietas, bet atcerieties, ka tieši šo skaidro un nepārprotamo prasību neievērošana var kļūt par cēloni pašiem traģiskākajiem ugunsgrēkiem...