Pats cīņā pret uguni

Ja virtuvi vai balkonu pārņēmusi uguns, kāpņu telpā jūtama deguma smaka vai no lifta šahtas veļas dūmi, pats galvenais ir neapjukt. Piemēram, vai jūs zināt, ka aizdegušos televizoru var dzēst ar veļas mazgājamo pulveri un ka piedūmotā telpā nedrīkst lietot gāzmasku? Par šīm un citām niansēm, kas jāievēro, ja dzīvojamā mājā izcēlies ugunsgrēks, mums pastāstīja ugunsdrošības speciālists Arturs Mengecs.

UGUNSGRĒKS VIRTUVĒ

Cēloņi

■ Virtuvē ir bīstami glabāt viegli uzliesmojošas vielas, it sevišķi vaļējos traukos.

■ Aizkariem, koka skapjiem, plauktiem utt. jāatrodas drošā attālumā no plīts.

■ Bez uzraudzības atstāts ēdiens uz degošas plīts var nodzēst gāzes degli, kam sekas var būt eksplozija un ugunsgrēks.

■ Pārtikas eļļām pašaizdegšanās temperatūra ir 450oC.

■ Degošu eļļu nedrīkst liet izlietnē vai dzēst ar ūdeni, tā jūs riskējat izraisīt uguns izplatīšanos pa visu virtuvi.

■ Elektroplīts spirālei pārkarstot, var rasties īssavienojums, no dzirkstelēm un izkusušā metāla šļakatām var aizdegties virtuves mēbeles.

Kā rīkoties

■ Ja aizdegusies eļļa (katliņā, pannā), noslēdziet gāzes un elektroenerģijas padevi. Nosedziet trauku ar vāku vai slapju drānu, lai apdzēstu liesmu, un atstājiet nosegtu, līdz eļļa ir atdzisusi, citādi tā uzliesmos no jauna.

■ Ja degoša eļļa vai tauki nokļūst uz grīdas vai sienas, dzēšanai izmantojiet jebkuru mazgājamo pulveri (kā ar pulvera ugunsdzēsības aparātu), apberot ar to liesmu.

■ Ja elektroplīts ir pārkarsusi, vispirms tā jāatslēdz, pēc tam spirāle jāpārklāj ar slapju lupatu.

■ Ja liesmas neizdodas apslāpēt, izsauciet ugunsdzēsējus un brīdiniet kaimiņus. Cieši aizveriet virtuves durvis un no ārpuses lejiet uz tām ūdeni, lai nepieļautu uguns izplatīšanos tālāk pa dzīvokli.

AIZDEDZIES TELEVIZORS

Cēloņi

■ Izmantoti nestandarta drošinātāji.

■ Ieslēgts televizors ilgi atstāts bez uzraudzības.

■ Televizora aizmugurē esošajās atverēs iekļuvuši svešķermeņi (parasti bērnu rotaļu laikā).

■ Tiek lietots bojāts televizors (spēcīga dūkoņa, deguma smaka utt.).

■ Televizors novietots tuvu pie radiatoriem vai ievietots sekcijas plauktā, kur traucēta dabiskā ventilācija.

■ Televizors bez stabilizatora ieslēgts tīklā ar „peldošu” spriegumu.

Kā rīkoties

■ Pamanot jebkādus televizora darbības traucējumus, izslēdziet aparātu un izsauciet meistaru. Līdz meistara ierašanās brīdim nemēģiniet no jauna ieslēgt televizoru un neuzticiet labošanu gadījuma cilvēkiem. Neļaujiet bērniem aparātu aiztikt vai ieslēgt (bojāts televizors var aizdegties vienu divas minūtes pēc atkārtotas ieslēgšanas).

■ Sajūtot dūmu smaku, atvienojiet televizoru no elektrotīkla. Ja kontaktligzdai nav iespējams piekļūt, izskrūvējiet drošinātājus elektrosadales skapī. Noteikti izsauciet ugunsdzēsējus, jo uguns tik ātri izplatās, ka jūs varat netikt ar to galā. Paaiciniet palīgā kaimiņus.

■ Ja pēc strāvas atslēgšanas degšana turpinās, aplejiet televizoru ar ūdeni caur aizmugurējo atveri, pats stāvot sānis no aparāta. Apklājiet televizoru ar blīvu audumu vai apberiet ar veļas pulveri. Lai izvairītos no saindēšanās ar dūmiem, elpojiet caur mitru dvieli. Nekavējoties izraidiet no telpas cilvēkus, kas nepiedalās dzēšanā, vispirms jau bērnus un sirmgalvjus.

■ Kad uguns ir apdzēsta, izvēdiniet telpu, bet līdz ugunsdzēsēju ierašanās brīdim neko neaiztieciet, lai viņi varētu noteikt aizdegšanās iemeslu un sagatavot jums slēdzienu. Pēc tam izsauciet remonta meistaru, kā arī apdrošināšanas sabiedrības pārstāvi, lai sastādītu aktu par zaudējumiem.

UGUNS UZ BALKONA

Cēloņi

■ Atcerieties: aizstiklots balkons vai lodžija ugunsgrēka gadījumā kļūst par liesmu un dūmu rezervuāru. Tas var jums apgrūtināt nokļūšanu apakšējos stāvos.

■ Balkona vai lodžijas durvis vienmēr turiet aizvērtas, lai jūsu prombūtnes laikā bērni tur nesāktu spēlēties ar uguni (ierīkojiet durvīm papildu aizbīdni).

■ Vienmēr turiet uz balkona smiltis spainī vai viegli atveramos maisiņos.

■ Ja jūs smēķējat uz balkona, dzēsiet izsmēķus metāla traukā ar ūdeni, lai vējš neaizpūstu dzirksteles; palūdziet augšējo stāvu iemītniekus darīt tāpat.

Kā rīkoties

■ Zvaniet ugunsdzēsības dienestam, brīdiniet kaimiņus un sauciet viņus palīgā. Dzēsiet uguni ar visiem pa rokai esošajiem līdzekļiem, jo uguns šādā gadījumā ātri izplatās un var aizsniegt augšējo stāvu dzīvokļus, apdraudot daudzu cilvēku dzīvību.

■ Pārliecinoties, ka zem balkona nav cilvēku vai automašīnu, degošos priekšmetus var mest lejā, iepriekš brīdinot garāmgājējus.

■ Ja līdz ugunsdzēsēju atbraukšanai paši nespējat apslāpēt liesmas, cieši aizveriet balkona durvis un logus, lai uguns nepārmestos uz istabu. Ar kaimiņu palīdzību iznesiet no istabas vērtīgās lietas, kas ugunsgrēka dzēšanas laikā var ciest no ūdens un putām. Nestāviet tuvu pie loga, jo sakarsušais stikls plīst, kad uz tā nokļūst ūdens, un jūs varat gūt ievainojumus vai apdegumus.

UGUNSGRĒKS KĀPŅU TELPĀ

Nedrīkst:

■ censties patstāvīgi nodzēst uguni, neizsaucot ugunsdzēsējus. Ja jums neizdosies likvidēt uguni dažās minūtēs, degšana vērsīsies plašumā un novedīs pie liela ugunsgrēka;

■ mēģināt iziet caur piedūmotu garu koridoru vai kāpnēm (dūmi ir ļoti toksiski, bet karstās gāzes var apdedzināt plaušas);

■ laisties lejā pa ūdens notekcaurulēm vai caur logu, izmantojot palagus vai virves (kritiens gandrīz vienmēr ir nenovēršams);

■ lēkt laukā pa logu (sākot no ceturtā stāva, katrs otrais lēciens beidzas letāli);

■ aizmūrēt un aizkraut ar mēbelēm, dažādām iekārtām un priekšmetiem durvis un lūkas uz balkoniem un lodžijām, kā arī pārejas uz blakus sekcijām un izejas uz ārējām evakuācijas kāpnēm; aizvērt gaisa zonu žalūzijas un lūkas nepiedūmojamās kāpņu telpās, atvērt un noņemt dzīvokļos uzstādītās ugunsgrēka izziņošanas ierīces – tas apgrūtinās ugunsgrēka savlaicīgu atklāšanu;

■ aizmirst, ka jūsu pirmais ienaidnieks ir nevis uguns, bet gan dūmi, kas padara neredzīgus un smacē;

■ krist panikā.

Kā rīkoties

■ Jums nekavējoties jāizsauc ugunsdzēsības dienests, jābrīdina kaimiņi un visiem kopā jādodas uz kāpņu telpu, ņemot līdzi spaiņus ar ūdeni, blīva auduma gabalus, ugunsdzēsības aparātus.

■ Ja iespējams, nosakiet degšanas vietu (dzīvoklis, pastkastes, atkritumu vads, lifts utt.) un noskaidrojiet, kas tieši deg (elektroinstalācija, atkritumi, papīri, viegli uzliesmojoši šķidrumi utt.).

■ Atcerieties, ka uguns kāpņu telpā izplatās tikai no apakšas uz augšu. Centieties kopā ar kaimiņiem uzreiz lokalizēt uguns perēkli. Dzēsiet nevis uguni, bet to, kas deg, lietojiet šim nolūkam ugunsdzēsības krānus ar šļūtenēm, ja tādi kāpņu laukumos ir, un neaizmirstiet par cilvēku drošību.

■ Ja līdz ugunsdzēsēju atbraukšanai ugunsgrēku nav iespējams nodzēst, brīdiniet mājas iedzīvotājus un, neradot paniku, izvediet bērnus un sirmgalvjus no mājas pa iekšējām kāpnēm vai ārējām evakuācijas kāpnēm.

■ Ejot caur piedūmotām vietām, centieties aizturēt elpu vai aizsedziet muti un degumu ar mitru dvieli vai kabatlakatiņu. Ja ūdens pie rokas nav, samitriniet drānu ar paša urīnu.

■ Ja stipras uguns un piedūmojuma dēļ pa kāpnēm nav iespējams izkļūt ārā, palieciet dzīvoklī. Cieši aizvērtas durvis ilgi pasargās no augstas temperatūras un dūmiem. Lai nesaindētos ar degšanas produktiem, durvju spraugas un ventilācijas atveres aizklājiet ar slapjām segām, dvieļiem utt.

■ Ja dūmi jau iekļuvuši jūsu dzīvoklī, turieties zemāk pie grīdas, tur vienmēr būs tīrāks gaiss. Kad ieradušies ugunsdzēsēji, piesaistiet viņu uzmanību – atvēriet logu un sauciet palīgā. Paglābties no ugunsgrēka var arī uz balkona (lodžijas), aizverot aiz sevis balkona durvis, kā arī vannas istabā, aplaistot durvis no iekšpuses ar ūdeni.

■ Piedūmotā telpā nekādā gadījumā nelietojiet parasto gāzmasku, jo tā nepasargās no dūmiem.

UGUNSGRĒKS LIFTA KABĪNĒ

Cēloņi

■ Uz grīdas vai lifta šahtā, kur vienmēr ir gruži un smērvielas, iemesti nenodzēsti sērkociņi, izsmēķi.

■ Īssavienojums elektroapgādes sistēmā.

■ Bērnu rotaļas ar uguni.

Kā rīkoties

■ Pamanot pirmās pazīmes, kas liecina par aizdegšanos lifta kabīnē vai šahtā, nekavējoties ziņojiet par to dispečeram. Necentieties apturēt liftu, pagaidiet, kad tas apstāsies.

■ Izejot no kabīnes, nobloķējiet durvis ap pirmo pie rokas gadījušos priekšmetu, lai neviens nevarētu izsaukt liftu un neiekļūtu slazdā.

■ Palūdziet kaimiņus izsaukt ugunsdzēsējus un palīdzēt likvidēt uguns perēkli, ja tas iespējams.

■ Dzēšot uguni, neejiet kabīnē, jo degošo vadu īssavienojuma dēļ tā var patvaļīgi sākt kustēties.

■ Kabīne ir zem sprieguma, tāpēc ir bīstami uguni dzēst ar ūdeni. Lietojiet blīvu sausu audumu, ogļskābās gāzes vai pulvera ugunsdzēšamo aparātu (lasiet instrukciju uz aparāta), sausas smiltis.

■ Ja elektrības vadu īssavienojuma dēļ lifts apstājies starp stāviem, bet uguns perēklis atrodas ārpus kabīnes un to nav iespējams apdzēst, kliedziet, dauziet pa kabīnes sienām, sauciet palīgā. Centieties ar lietussargu, atslēgām vai citiem priekšmetiem atbīdīt lifta automātiskās durvis un, pasaucot palīgā kaimiņus, izkļūt laukā. Liftiem bez automātiskajām durvīm iespējams atvērt iekšējās durvis, nospiest ārējo durvju rokturi un atvērt tās no iekšpuses.

■ Ja nav iespējams patstāvīgi izkļūt no lifta pirms palīgu ierašanās, aizklājiet muti un degunu ar kabatlakatu, apģērba piedurkni, samitrinot to ar ūdeni, pienu, kaut vai urīnu, un saglabājiet mieru.

UGUNSGRĒKS MĀJAS PIELIEKAMAJĀ TELPĀ, PAGRABĀ VAI BĒNIŅOS

Cēloņi

■ Bērnu rotaļas ar uguni, smēķēšana.

■ Sērkociņu, sveču lietošana, ejot uz noliktavas telpu vai apskatot bēniņus.

■ Īssavienojums elektrības vados, kas samirkuši caura jumta vai pagraba applūšanas gadījumā.

■ Degošu šķidrumu, aerosola iepakojumu nepareiza glabāšana un neuzmanīga apiešanās ar tiem, dažādu krāmu, makulatūras glabāšana pagrabos.

■ Aizsalušu cauruļu kausēšana ar atklātu uguni (lodlampu, lāpu), metināšana remontdarbu gaitā, neievērojot drošības noteikumus.

■ Klaidoņu uzturēšanās palīgtelpās, it sevišķi naktīs.

Kā rīkoties

■ Nekavējoties zvaniet ugunsdzēsības dienestam, apziņojiet kaimiņus un kopīgi centieties ierobežot uguns izplatīšanos, izmantojot šim nolūkam ugunsdzēsības krānus ar šļūtenēm (kāpņu laukumos) un citus pa rokai esošus līdzekļus.

■ Gandrīz 80% nāves gadījumu ugunsgrēkos izraisa nevis degšanas process, bet indīgās gāzes, kas izdalās ugunsgrēka laikā, tāpēc pieliekamo telpu un pagrabu degšanas gadījumā necentieties izkļūt no dzīvokļa pa piedūmotajām kāpnēm.

■ Atrodot personas, kuru vainas dēļ izcēlies ugunsgrēks, centieties tās aizturēt un izsauciet policiju.

Iegaumējiet! Tas ir ļoti svarīgi!

Degšanas procesā izdalās arī citas indīgas vielas – zilskābe, fosgēns u.c., bet skābekļa saturs gaisā mazinās. Tāpēc arī bīstama ir ne tikai un ne tik daudz uguns, cik dūmi un citi degšanas produkti.

Bez tam ņemiet vērā iespējamās cilvēka organisma reakcijas, palielinoties degšanas produktu koncentrācijai:

■ tvana gāze: 0,01% – vieglas galvassāpes; 0,05% – galvas reibonis; 0,1% – samaņas zudums; 0,2% – koma, ātra nāve; 0,5% – momentāna nāve.

■ ogļskābā gāze: līdz 0,5% – neietekmē; no 0,5 līdz 7% – paātrināta sirdsdarbība, elpošanas centra paralīzes sākums; virs 10% – elpošanas centra paralīze un nāve.