10 bīstamas lietas jūsu mājā

Ķīmiskie līdzekļi padarījuši mūsu dzīvi daudz vieglāku un vienkāršāku. No apģērba jāiztīra traipi? Nekā sarežģīta! Vēlamies, lai māja smaržotu kā rožu dārzs? Pavisam vienkārši! Tikai mēs neiedomājamies, kādas briesmas slēpj šie ērtie saimniecības līdzekļi. Tie gaisu telpās var padarīt daudz netīrāku, nekā tas ir uz piesārņotas automaģistrāles.

Līdzeklis pret kodēm

Naftalīns ir aizliegts, bet šur tur pa klusam nopērkams. Ļoti efektīvs līdzeklis, ar kuru diemžēl var viegli saindēties, ieelpojot tā izgarojumus (piemēram, tikai pārcilājot apģērba gabalus mantu kambarī). Simptomi – no sliktas dūšas un vemšanas līdz galvassāpēm, krampjiem, caurejai.

Amerikas vides aizsardzības aģentūra laidusi klajā speciālu biļetenu, kurā uzsvērts: naftalīns ir kancerogēns. Šīs vielas ilgstoša iedarbība var izraisīt sarkano asinsķermenīšu (eritrocītu) bojājumus vai sabrukumu.

Cilvēkam bīstami ir arī mūsdienu repelenti, kas satur paradihlorbenzolu. Britu zinātnieki noskaidrojuši, ka šī viela izraisa alerģiskas reakcijas, ārkārtīgi spēcīgi kairina gļotādu un var provocēt astmas lēkmi.

Koka skaidu plāksnes

Otrs ļoti izplatīts mājokļa piesārņotājs ir formaldehīds. Šā draņķa tvaiku lielākā koncentrācija konstatējama dzīvokļos, kur nesen ievestas no koka skaidu plāksnēm darinātas mēbeles. Vēl viens formaldehīda piesārņojuma avots ir gāzes plītis. Metānam nepilnīgi sadegot, gaiss „bagātinās” ar toksisko savienojumu, kas negatīvi iedarbojas uz DNS un reproduktīvajiem orgāniem, acīm un ādu.

Viela atzīta par kancerogēnu: ilgstoša formaldehīda tvaiku ieelpošana var kļūt par deguna un rīkles vēža cēloni.

Tomēr, ja jums dzīvoklī ir vecas koka skaidu plākšņu mēbeles, nesteidziet tās izmest, jo ar laiku formaldehīds no tām beidz izdalīties, tātad lielu ļaunumu tās jums vairs nenodarīs.

Sintētiskie paklāji

Daudzi sintētiskie grīdas segumi un paklāji ir piesūcināti ar toksiskām vielām un spēcīgi elektrizējas. Ieejot šādu preču veikalā, degunu aizsit kodīga smaka! Toksiskās vielas izdalās no līmes pamatnes.

Ja esat nopirkuši jaunu paklāju, kam ir asa smaka, nesteidziet to ieklāt guļamistabā, jo tas var izraisīt bezmiegu, satraukumu, alerģiskas reakcijas. Jauno pirkumu uz divām trim nedēļām novietojiet izklātā veidā nedzīvojamā telpā vai vasaras mājā.

Lāzerprinteri

Austrāliešu zinātnieki atklājuši, ka lāzerprinteris var veselībai nodarīt ne mazāku kaitējumu kā pasīvā smēķēšana! Lieta tāda, ka printeris darbojoties izmet gaisā sīkas pulvera daļiņas, kas var iekļūt plaušās. Sekas tam ir apgrūtināta elpošana un hroniskas slimības.

Plastmasas pudeles

Plastmasas pudeļu (to skaitā bērnu pudeļu) ražošanā izmanto bifenolu A. Zinātnieki jau sen pret to izturas ar aizdomām – kopš tā laika, kad atklājās, ka bifenols A pēc uzbūves ir līdzīgs sievišķajam dzimumhormonam estrogēnam. ASV Nacionālās toksikoloģijas programmas eksperti ziņo, ka eksperimentālajiem dzīvniekiem tas ir paātrinājis dzimumbrieduma iestāšanos un mainījis uzvedību, turklāt tas veicina prostatas un piena dziedzera vēža attīstību.

Nekad nekarsējiet plastmasas pudeles! Tās nedrīkst mazgāt karstā ūdenī. Nav ieteicams ēdienu plastmasas iepakojumā sildīt mikroviļņu krāsnī, jo karstumā bifenola A izdalīšanās palielinās 55 reizes.

Pretaizdegšanās līdzekļi

Ar šīm vielām piesūcina mēbeļu apšuvumu, ar tām apstrādā televizoru un datoru detaļas. Sākotnēji ar tām piesūcināja putu poliuretāna matračus, kuri viegli aizdegās, piemēram, no nenodzēstas cigaretes. Taču pēc dažiem gadiem visā pasaulē tika reģistrēti simtiem tūkstošu gadījumu, kad cilvēkiem, kas gulēja uz tādiem matračiem, radās iekšējo orgānu un centrālās nervu sistēmas bojājumi.

Cilvēka organismā šīs toksiskās vielas iekļūst kopā ar putekļiem un izraisa vairogdziedzera slimības, pazemina spermas kvalitāti, uzkrājas mātes pienā. Daudzi pētnieki uzstāj, ka ķīmisko pretaizdegšanās vielu lietošana dzīvojamās telpās ir jāaizliedz.

Ftalāti

Ftalātus plaši izmanto plastmasas mīkstināšanai, izgatavojot bērnu rotaļlietas, graužamos zobu riņķīšus, zīdaiņu pudelītes. Tos satur gan sieviešu, gan vīriešu kosmētikas līdzekļi, sākot no lētiem un beidzot ar visnotaļ dārgiem, kā arī visdažādākās seksa rotaļlietas. Amerikāņu un kanādiešu zinātnieki apgalvo, ka ftalāti kaitīgi ietekmē vēl attīstības stadijā esošos sēkliniekus zēniem, bet pieaugušajiem vājina vīrišķā dzimumhormona testosterona darbību un izraisa neauglību. Kanādā pat izvērsta plaša kampaņa par to, lai uzliktu ražotājiem par pienākumu uz iepakojuma sniegt ziņas par ftalātu saturu precēs.

Pesticīdi

Pesticīdi ir ķīmiskās vielas, ko lieto cīņai pret kaitīgiem organismiem. Šīs indīgās ķimikālijas izmanto gandrīz katrā mājā – kam gan nav nācies karot ar tarakāniem, odiem vai pelēm!

Hārvardas universitātes Medicīnas fakultātes zinātnieki konstatējuši, ka cilvēki, kas bijuši pakļauti pesticīdu iedarbībai pat nelielās devās, par 70 procentiem biežāk sirgst ar Parkinsona slimību nekā tie, kas tikpat kā nav bijuši kontaktā ar šīm vielām.

Ja jums rodas vajadzība sarīkot mājas parazītu apkarošanu, neaizmirstiet uzlikt respiratoru un pēc šā pasākuma labi izvēdināt telpas.

Svina krāsas

Daudzos dzīvokļos sienas un durvis ir krāsotas ar svinu saturošām krāsām. Ja krāsa neplaisā un nelobās, tā nav bīstama, toties saplaisājusi var radīt nopietnus ekoloģiskus draudus mājas iemītniekiem, jo cilvēki ir spiesti ieelpot putekļus, kas satur svina savienojumus. Īpaši nevēlami tas ir bērniem. Pat neliela indes koncentrācija var radīt centrālās nervu sistēmas, asins šūnu, smadzeņu un nieru problēmas.

Gaisa atsvaidzinātāji un tīrīšanas līdzekļi

Pētnieki no Kalifornijas universitātes Bērklijā nākuši pie atzinuma, ka nelielas telpas, tādas kā vannas istabas un tualetes, nedrīkst fanātiski kopt ar modernajiem līdzekļiem. Pēc tādas uzkopšanas toksīnu līmenis sanitārajos mezglos pārsniedz visas pieļaujamās normas. Tam cēlonis ir etilēnglikola un terpēnu maisījums.

Etilēnglikols, ja to ieelpo vai tas nokļūst uz ādas, izraisa galvassāpes, reiboņus, vājumu, aizdusu, sirdsklauves. Savukārt terpēni paši par sevi nav toksiski, bet, reaģējot ar ozonu un citām vielām, par tādiem kļūst.

Nepārvērtiet vannas istabas uzkopšanu par uzbrukumu paša organismam. Samaziniet tīrīšanas līdzekļu daudzumu. Bez lielas daļas no tiem mēs droši varam iztikt.