Dakteris starppaneļu šuvēm

Vasarā nomelnējušam dzīvokļa kaktam vēl var atmest ar roku: iemītnieki, iespējams, vada laiku vasarnīcā, dzīvoklis šķiet silts un sauss un pelējums paneļu savienojumu vietās neliekas tik nepatīkams kā ziemā. Bet, sākoties lietavām, atkal atskan žēlabas: „Jau gadiem lūdzam namu pārvaldi glābt mūs no pelējuma, bet nekā!”

Ja dzīvoklī parādās pelējums, tad tiešām ir jāsazinās ar namu pārvaldi. Griestu un sienu nomelnēšanas cēlonis ir kāda mājas ārsienas slimība. Ja runa ir par konstrukcijas elementiem, tad remonta izdevumi jāsedz no mājas kopējā uzkrājumu fonda. Tāpēc nebaidieties, pārvaldniekam nav tiesību paziņot, ka jūsu griesti ir jūsu problēma!

Bet vai apsaimniekošanas uzņēmums vienmēr reaģē uz tādām sūdzībām? Nē. Tāpēc ka mājai, var gadīties, uzkrājumu fonda vietā ir vieni vienīgi parādi. Taču arī tādā gadījumā pārvaldnieks mājas iedzīvotāju likstas nedrīkst atstāt bez ievērības, viņam jāieplāno remonts jaunajā sezonā, iekļaujot darbu izmaksas nākamā gada tāmē.

– Mūsu nostāja ir tāda, ka cīņa ar pelējuma rašanās cēloņiem ir viens no apsaimniekošanas uzņēmumam vispirmām kārtām veicamajiem darbiem, – uzsver Rīgas Apsaimniekotāju asociācijas vadītājs Igors Trubko. – Ja jāizvēlas, ko darīt vispirms – apsekot un izremontēt mājas ārsienas vai, piemēram, nomainīt ārdurvis, apsaimniekotāja pienākums ir priekšroku dot pirmajam, jo ārējo apstākļu ietekmē dzīvokļos saradušās pelējuma sēnītes vistiešākajā veidā apdraud vecāku cilvēku un bērnu veselību. Tātad sūdzēties par melniem kaktiem var un vajag. Turklāt, kā mūs informēja speciālisti, šī problēma ir ātri un vienkārši atrisināma.

– Vispirms vajag noskaidrot, kāpēc pelējums radies, – pastāstīja būvuzņēmuma A&A vadītājs Aleksandrs Buņins. – Iespējams, ka ziemā starppaneļu šuve ir izsalusi un paneļos radušās plaisas, bet varbūt pati siena nav pienācīgi izolēta.

Vērīgs cilvēks pats var atklāt nelaimes cēloņus. Ja siena vairāk kļūst mitra un nomelnē ziemā, vajag nosiltināt starppaneļu šuves, bet vēl labāk – visu sienu. Ja tas nelīdz, dzīvokļa īpašniekam pašam nāksies no iekšpuses atsegt problemātisko stūri un pārliecināties, vai celtnieki nav aizmirsuši starp paneļiem ievietot siltumizolācijas slāni (diemžēl arī tā gadās).

Ja siena kļūst mitra pēc lietus, dzīvokļa problēmu atrisinās elementāra starppaneļu šuvju hermetizācija. Tiesa, šuve var izrādīties vesela, bet plaisa radusies augšējā panelī. Tad mitrums iekļūst konstrukcijā, pa paneļa iekšējo kārtu aizsūcas līdz šuvei un no turienes iekļūst dzīvoklī. Abos gadījumos recepte ir vienkārša: bojātās vietas jāapstrādā ar speciāliem hermetizējošiem līdzekļiem.

– Mēs esam konstatējuši, ka padomju laikā celtnieki nereti izmantoja brāķa paneļus, it īpaši augšējos stāvos, – saka Aleksandrs Buņins. – Piedevām vēl augšā ir bargāki laika apstākļi, tāpēc augšstāvu dzīvokļi biežāk cieš no pelējuma.

Padomju laikā celtnieki šuves vienkārši aizpildīja ar cementu bez papildu hidroizolācijas. Visus turpmākos darbus ir veikušas namu pārvaldes. Tagad kailu cementa šuvju tikpat kā vairs nav. Ja šuve tomēr nav nosegta, tā noteikti iesūc ūdeni. Pat ja mitrums neaizkļūst līdz dzīvoklim, tas paliek panelī un bojā mājas konstrukcijas. No tā izriet, ka šuvēm pastāvīgi ir vajadzīga profilaktiskā kopšana.

– Ierodoties pēc izsaukuma, firmas A&A brigāde vispirms pārbauda šuvi, – stāsta Aleksandrs Buņins. – Tas, ka siena kļūst mitra, nepavisam nenozīmē, ka šuve ir sairusi. Varbūt tā vienkārši uzsūc ūdeni. Tādā gadījumā nav īpašas vajadzības šuvi atvērt, tā tikai jānoklāj ar hermetizējošu līdzekli. Ar tādiem pašiem līdzekļiem glābjam bojātas plāksnes. Vairākumā gadījumu ar to pietiek.

Uzņēmums A&A starppaneļu šuvju remontu veic jebkurā augstumā. Patlaban ir pēdējais laiks veikt profilakses un atjaunošanas darbus – tie parasti jāpabeidz līdz pirmajām salnām. Neatliekams šuvju remonts iespējams arī ziemā, tad tas tiek veikts, izmantojot īpašus, ziemas apstākļiem piemērotus hermetizācijas līdzekļus.

– Ar mitrām un melnām sienām nevajag samierināties, – iesaka Aleksandrs Buņins, – jo bieži vien problēma ir vienkārši un lēti atrisināma.

Pasūtīt starppaneļu šuvju un paneļu pārbaudi, profilaksi un remontu uzņēmumā A&A var pa tālruņiem 67805083, 29209399.