Energoaudits: tiesības un pienākumi

Turpinot tēmu par ēku siltināšanas un renovācijas projektiem vēlamies informēt par biežāk uzdotajiem jautājumiem, kas saistīti ar obligātās sākotnējās dokumentācijas sagatavošanu, kas sevī ietver energoaudita, renovācijas projekta un tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanu, kam šobrīd vel joprojām ir pieejams valsts finansējums. Lasītājiem atbild SIA Energo Consult speciālisti.

■ „Mūsu mājā tika organizēta dzīvokļu īpašnieku kopsapulce un tiek vākti paraksti par energoaudita, renovācijas projekta un tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanu. Vai tas automātiski nozīmē, ka mūsu māja piekrīt arī tālāko renovācijas un siltināšanas darbu veikšanai, kā arī aizdevuma ņemšanai priekš šiem darbiem?”

– Viennozīmīgi nē! – uzskata kompānijas Energo Consult pieredzējušie eksperti. – Kopsapulces protokolā ir konkrēti ierakstīts, ka dzīvokļu īpašnieki lemj tikai par konkrētās dokumentācijas sagatavošanu, tādejādi uz šī protokola pamata var tikt pasūtīta tikai un vienīgi minētās dokumentācijas sagatavošana.

Lai lemtu par tālāku ēkas siltināšanu un aizdevuma ņemšanu būs nepieciešama papildus speciāli sasaukta īpašnieku kopsapulce, kur šie jautājumi tiktu skatīti un veikts balsojums.

■ „Vai mājas dzīvokļu īpašniekiem, ja tie piekrīt energoaudita, renovācijas projekta un tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanai, ir jāuzņemas kāda veida saistības par ēkas tālāku renovāciju?”

– Nē! Dzīvokļu īpašnieki neuzņemas nekāda veida saistības. Pēc minētās dokumentācijas sagatavošanas iedzīvotājiem ir iespēja uzzināt kādi siltumenerģijas ietaupījumi ir iespējami viņu mājai, kādi ir ieteicamie risinājumi un kādas ir paredzamās izmaksas, ja šie darbi tiktu veikti. Sagatavotajai dokumentācijai ir tikai un vienīgi informatīvs raksturs un tā neuzliek nekāda veida pienākumus.

■ „Mūsu mājā jau agrāk esam runājuši par renovācijas iespējām, situācija ir tāda, ka tuvākajā laikā iedzīvotāji tam nepiekrīt, vai mums ir jēga pasūtīt energoaudita, renovācijas projekta un tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanu?”

– Ja, jo minētā dokumentācija sniegs pilnīgāku priekšstatu par ēkas kopējo stāvokli un iespējām samazināt apkures izdevumus. Kā arī jāņem vērā fakts, ka energoaudits ēkām ar laiku būs obligāts dokuments un valsts piešķirtais finansējums nebūs mūžīgs, tādejādi atliekot lēmuma pieņemšanu, jau tuvākajā laikā var rasties situācija, ka par energoaudita sagatavošanu būs pilnībā jāmaksā ēkas iedzīvotājiem, tāpēc ir ļoti ieteicams izmantot labvēlīgo situāciju un neatlikt lēmuma pieņemšanu.

■ „Kādā veidā var pasūtīt augstāk minēto dokumentāciju un saņemt konsultācijas par nepieciešamo dokumentu un procedūru sarakstu, lai tiktu saņemts valsts finansējums šo darbu veikšanai?”

– Šo jautājumu risināšanā palīdzēs Rīgas apsaimniekotāju asociācijā (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., zvanot pa tālruni 27091117 vai iepriekš telefoniski piesakoties uz apmeklējumu – Nometņu iela 9–7, Rīga).