Salaspilī atkal salst

Salaspilī atkal sācies apkures karš. Vietējais uzņēmums Salaspils siltums draud atstāt bez apkures piecas mājas, kurām ir lieli parādi. Iedzīvotāji iebilst: parādi ir manāmi uzpūsti un attiecas uz iepriekšējo apsaimniekotāju.

Sēdēt bez siltuma oktobra vidū ir liels pārbaudījums. Taču iedzīvotāji joprojām cer uz taisnīgu risinājumu. Vjačeslavs Troškovs, kurš pārstāv māju Enerģētiķu ielā 7, šādi apraksta notiekošo:

– Situācija ir vienkārša un atrisināma. Nesaprotu, kāpēc Salaspils siltums visu tā sarežģī! Mūsu iepriekšējais apsaimniekotājs uzņēmums Enerģētiķis-33 sniedza mums pakalpojumus no 2006. gada līdz 2011. gada decembrim. Pēc tam saņēmām no siltuma piegādātāja informāciju, ka mājai ir milzīgs parāds – 32 tūkstoši latu. Arī pagājušajā ziemā mūs solīja atstāt bez apkures, bet māja atrada jaunu apsaimniekotāju un enerģiski sāka darboties.

Māja, SIA Salaspils siltums un jaunais apsaimniekotājs noslēdza trīspusēju līgumu. Iedzīvotāji apņēmās veikt rēķinu auditu un noskaidrot, cik daudz viņi patiesībā ir parādā par siltumu. Vjačeslavam Troškovam un citiem sekciju vecākajiem izdevās savākt 83% iepriekšējā apsaimniekotāja izrakstīto rēķinu.

– Pēc mūsu aprēķiniem mājas reālais parāds ir 12200 latu, – stāsta Troškovs. – Kur radušies vēl 20 tūkstoši, mums nav skaidrs!

Pēc iedzīvotāju domām, par siltumu samaksāto naudu Enerģētiķis-33 izlietojis citiem mērķiem, tāpēc arī visu mājas komunālo parādu summu (tai skaitā par atkritumu izvešanu, ūdeni, liftu, elektrību) savā pēdējā pārskatā norādījis kā tīro parādu par apkuri.

Kopumā deviņām mājām, ko Enerģētiķis-33 apsaimniekoja līdz 2012. gada sākumam, parāds pārsniedz 150 tūkstošus latu. Nav nekāds brīnums, ka siltumapgādes uzņēmums draud nepieslēgt apkuri.

– Mēs atzīstam, ka iedzīvotājiem ir reāls parāds par siltumu, bet tas ir daudzkārt mazāks par oficiālo, – saka Troškovs. – Tā kā iepriekšējais apsaimniekotājs nenodeva mums nekādus finanšu dokumentus, mēs savu taisnību diemžēl nevaram pierādīt.

Tostarp Salaspils siltums ir piedāvājis mājām noslēgt līgumu par parāda samaksu un sastādīt grafiku 36 mēnešiem, citādi nebūs ne apkures, ne karstā ūdens. Ultimāts tika izvirzīts īsi pirms aukstā laika iestāšanās.

– Tā ir mūsu vienīgā iespēja ietekmēt nemaksātājus, – skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Ina Bērziņa-Veita. – Nenoliegšu: tās piecas mājas, kuras pagaidām nav piekritušas mūsu nosacījumiem, visu gadu akurāti maksāja kārtējos rēķinus. Bet jautājums par veco parādu palicis atklāts.

Kā rīkoties?

Kā izvairīties no līdzīgas situācijas jūsu mājā? Izraugieties no mājas iemītnieku vidus cilvēku, kurš katru mēnesi pieprasīs no namu pārvaldes informāciju par kopējā siltumenerģijas skaitītāja rādījumiem un no siltumapgādes uzņēmuma ziņas par to, cik daudz naudas pārskaitīts par konkrēti patērētajām megavatstundām.

Pēc SIA Salaspils siltums vadītājas teiktā, arī uzņēmums pārbaudījis 70% veco rēķinu un pie viena dabūjis no apsaimniekotāja Enerģētiķis-33 parādnieku sarakstu. Pagaidām rēķini un apsaimniekotāja sniegtās ziņas pilnībā sakrīt. Tas nozīmē, ka māja Enerģētiķu ielā 7 siltumapgādes uzņēmuma vadības skatījumā patiešām ir parādā 32 tūkstošus latu.

– Taču mēs labi saprotam iedzīvotāju stāvokli un piekrītam, ka apsaimniekošanas uzņēmuma dati var būt neprecīzi, jo izmantota primitīva grāmatvedības programma, kas atsevišķi nenodala rēķinus par siltumu. Tāpēc tagad vēršos pie visiem iedzīvotājiem, kuri joprojām gaida apkuri un karsto ūdeni: lūdzu, nāciet pie mums aprunāties!

SIA Salaspils siltums aicina iedzīvotājus paziņot, kāds ir māju reālais parāds (pēc māju komiteju aprēķiniem). Ar viņiem tiks slēgta vienošanās par parāda samaksu 36 mēnešu laikā, bet dzīvokļos parādīsies siltums. Parāda nepierādītā daļa varēšot pagaidīt. Saskaņā ar vienošanos mājām tiks doti trīs mēneši, lai sagatavotu dokumentus, kas viestu skaidrību par patieso parādu par siltumenerģiju.

SIA Salaspils siltums izskata arī citu iespēju: pēc tam, kad mājas būs nokārtojušas kaut daļu parāda un iesniegušas uzņēmumam nepieciešamos dokumentus, tas varēs vērsties tiesā ar prasību pret Enerģētiķi-33. Pašreizējā neapskaužamajā situācijā cilvēki taču ir nonākuši tieši iepriekšējā apsaimniekotāja neizdarības dēļ.