Pret „gaismas zagļiem” var un vajag cīnīties!

Kopš paaugstināts elektroenerģijas tarifs, cilvēki sākuši uzmanīgāk vērot skaitītāju rādījumus. Ja gada laikā no 1. aprīļa līdz 31. martam ģimene patērē mazāk par 1200 kWh, maksa tiek aprēķināta pēc starta tarifa (8,25 santīmi par kWh). Par elektrību, kas patērēta virs šā daudzuma, jāmaksā dārgāk (10,74 santīmi par kWh). Taupīt elektrību kļuvis izdevīgi. Diemžēl atrodas negodīgi cilvēki, kas tā vietā nelikumīgi pieslēdzas svešai elektrībai. Kā ar viņiem cīnīties un ko darīt, ja jūs pret paša gribu esat kļuvis par gaismas zagli?

10 latu par kopējo elektrību

„Mēs šomēnes piedzīvojām īstu šoku,” raksta rīdzinieki, kāda Rūpniecības ielas nama iedzīvotāji. „Pārvaldnieks pavēstīja, ka katram mūsu nelielās mājas dzīvoklim par elektrību koplietošanas vajadzībām jāmaksā 10 latu, turklāt vēl ar uzviju! Bet mums nav ne lifta, ne nakts laternu pie ieejas durvīm. Spuldzītes kāpņu telpās aprīkotas ar laika releju. Skaidrojums var būt tikai viens: gaismu kāds zog, turklāt lielā daudzumā. Bet pārvaldnieks mūsu lūgumiem tikai atmet ar roku, sak’, skaidrojieties paši. Kas mums var palīdzēt?”

– Par elektroenerģijas uzskaiti Latvijā atbild akciju sabiedrība Sadales tīkls (ST), – stāsta ST Energoizlietošanas uzraudzības departamenta vadītājs Gatis Jukāms. – Bet jūsu lasītājiem būtu svarīgi saprast, kā iedalās atbildības zonas par elektrotīkliem.

– Tas tiešām nav saprotams.

– Viss, kas notiek līdz skaitītājam – kopējam vai individuālajam – jākontrolē mums. Pret nelikumīgu pieslēgšanos komunālajai elektrībai aiz kopējā skaitītāja jācīnās nama pārvaldniekam, savukārt pieslēgšanās individuālajam elektrotīklam aiz dzīvokļa skaitītāja jau ir paša mājokļa īpašnieka problēma.

Detektīvs par piecām spuldzītēm

Jau pieminētajā Rūpniecības ielas namā runa ir par komunālo elektrību – zagļi pieslēgušies mājas elektrotīklam. Viņi tērē elektrību, bet par to solidāri, atbilstoši kopējā skaitītāja rādījumiem jāmaksā visiem mājas iedzīvotājiem. Tā kā viena mēneša laikā nozagts samērā daudz, kādam ir izdevies „ietaupīt” simtiem latu.

No vienas puses, pārvaldnieka pienākums ir nolasīt kopējā skaitītāja rādījumus un maksu par komunālo elektrību sadalīt vienlīdzīgi visiem dzīvokļiem. Formāli viņa darbs ar to beidzas. Bet, no otras puses, nama pārvaldniekam vajadzētu saprast, ka piecas spuldzītes kāpņu telpā nespēj notērēt tādu naudu. Ļoti labi, ja viņš tādā situācijā bez iedzīvotāju pamudinājuma sāk meklēt nelikumīgās pieslēgšanās vietu.

„Mums ir līdzīga nelaime, katru mēnesi maksājam prāvu naudu par kopējo elektrību. Mājā ir 60 dzīvokļu, katra dzīvokļa īpašnieks pārvaldniekam maksā trīs četrus latus mēnesī,” stāsta Irina no Imantas. „Bet gaisma kāpņu telpās taču nevar maksāt 200 latu mēnesī! Vērsāmies savā kooperatīvā ar lūgumu noskaidrot, kas par lietu. Pārvaldniece sacīja: „Mēs pārbaudījām instalāciju, bet neko neatradām. Detalizētas ekspertīzes veikšanai mums nav ierīču”. Ar to arī lieta beidzās”.

Gatis Jukāms uzskata, ka labs namu pārvaldnieks nevar iztikt bez elektriķa un attiecīgām ierīcēm. Ja namu pārvalde taupa naudu uz elementāru lietu rēķina, iedzīvotāji vienmēr var izvēlēties citu pārvaldnieku.

– Lielākajā daļā namu pārvalžu strādā profesionāli elektriķi. Mēs ar viņiem kontaktējamies, iesakām, kā risināt problēmas un modernizēt māju iekšējos elektrotīklus, lai novērstu nelikumīgas pieslēgšanās gadījumus.

– Vai ir reāli iespējams pasargāt māju no elektrības zagļiem?

– Grūts jautājums. Rīgā, piemēram, nereti pazūd kopējie skaitītāji. Krieviem ir laba paruna: „pret lauzni nav paņēmienu”. Tas nozīmē: ja huligāni gribēs kaut ko salauzt, sasist vai nozagt, mēs nespēsim viņus aizkavēt. Bet minimizēt nelikumīgas pieslēgšanās varbūtību ir iespējams.

– Piemēram, kā? Pārvaldnieki gaidīt gaida jūsu padomus.

– Viņi paši rāda apbrīnojamu atjautību nelikumīgo pieslēgumu meklējumos. Piemēram, zinu māju, kur nav elektrības pagrabā. Nav vadu – nav iespējas pieslēgties, apejot noteikumus. Piemēram, kāds pārvaldnieks izdomāja sekojošo: „Kāds ir komunālā tīkla uzdevums? Apgādāt ar elektrību dažas spuldzītes kāpņu telpā. Vai tur vajadzīga spoža gaisma? Nē, nepavisam ne”. Viņš ņēma un pieslēdza transformatoru, pazeminot spriegumu tīklā līdz 24 voltiem. Spuldzes kāpnēs dega normāli, bet iedzīvotāji 24 voltu līniju nevarēja izmantot cita veida pieslēgumiem. Viena otra neliela māja vispār likvidē komunālo apgaismojumu. Gaiteņu apgaismojums ir pieslēgts individuālajiem skaitītājiem, katrs dzīvoklis atbild par vienu spuldzīti.

Katrs pārkāpums atstāj pēdas

„Labdien!” raksta Marija Rudzukalna no Daugavpils. „Nesen, kad kopā ar kaimiņienēm sēdēju pie mājas, pienāca nepazīstams vīrietis, stādījās priekšā kā elektriķis un jautāja, vai nevajag kaut ko salabot. Tā kā man dzirksteļoja viena kontaktligzda, riskēju svešinieku ieaicināt dzīvoklī un lūdzu palīdzēt. Nevaru sūdzēties, kontaktligzdu viņš salaboja, bet pēc tam divu gados vecāku kaimiņieņu klātbūtnē sāka piedāvāt „sagrozīt” skaitītāju: „Ticiet man, kundzītes, par elektrību būs mazāk jāmaksā!” Nekad mūžā neko neesmu nozagusi, tāpēc uzreiz atteicos! Varbūt vajadzēja izsaukt policiju?”

– Blēdīgi elektriķi sola cilvēkiem brīnumu lietas, – saka Gatis Jukāms, – taču visas nelikumīgas pieslēgšanās un skaitītāju bojāšanas metodes atstāj pēdas. Vienu otru zagšanas paņēmienu ir grūtāk atklāt, bet mēs nosakām gan plombu viltojumus, gan skaitītāju ļaunprātīgas bojāšanas gadījumus.

– ST uzraudzībā ir miljons un simt tūkstoši skaitītāju. Vai gan iespējams visus pārbaudīt?

– Jā, agrāk vai vēlāk. Pateicoties šai kontrolei, mēs jau esam atguvuši uzņēmumam sešciparu summas.

– Tātad tie cilvēki, kas ļāvušies pagrīdes elektriķu provokācijām, nevar gulēt mierīgi?

– Neprofesionāli elektriķi vispār spēj sagādāt kaudzēm problēmu. Dažkārt viņi ierīko nelikumīgu pieslēgumu ne jau aiz ļaunprātības, bet tāpēc, ka... pietrūka kompetences. Tāpēc būtu pārsteidzīgi uzticēties nezināmam meistaram. Mēs visi labi zinām, pie kura pārdevēja tirgū ir vērts ņemt kartupeļus un no kura labāk turēties pa gabalu. Tā arī ar elektriķiem – jāizvēlas tāds meistars, kuram nav bail uzticēties 

Jaunie skaitītāji „ēd” mazāk nekā vecie

„Dodiet padomu, ko darīt! Nesen braucām komandējumā, atslēdzām visus elektroaparātus, arī ledusskapi. Atgriezušies redzam, ka skaitītājs griežas pilnā sparā. Tagad skaidrs, kāpēc katru mēnesi saņemam tik lielu rēķinu par elektrību. Mūsu skaitītājam pieslēdzies kāds no kaimiņiem. Kā atrast ļaundari?”

– Mūsu praksē reti gadās sūdzības par nelikumīgu pieslēgšanos dzīvokļu tīkliem. Katrs iedzīvotājs taču pats sargā savu mantu. Bet iegaumējiet: ja jums radušās aizdomas, ka kaimiņš pieslēdzies jūsu skaitītājam, par elektriķa apciemojumu pašiem nāksies maksāt.

– Kāpēc?

– Atkārtošu: mūsu speciālisti izseko pieslēgumus tikai ST tīkliem un veic pārbaudes līdz skaitītājiem.

– Redakcijas pastā ir vēstules no cilvēkiem, kas nopirkuši dzīvokli un iecerējuši remontu. Drošinātāji esot izskrūvēti, bet daļa vadu palikusi zem sprieguma. „Iznāk, ka mēs zogam elektrību. Gribētu izsaukt meistaru pieslēguma pārbaudei, bet baidāmies, vai mūs nesodīs par zādzību...”

– Varu dot tikai šādu padomu: ja rodas aizdomas, ka nopirktajā dzīvoklī ir problēmas ar pieslēgumu, vajag izsaukt meistaru no Latvenergo, – saka Gatis Jukāms. – Uzņēmuma klientu servisa tālrunis ir 80200400. Tikai izsaukumam jābūt pamatotam, citādi par meistara vizīti nāksies maksāt.

– Bet ko tad, ja pārkāpums atklājas daudzus gadus pēc dzīvokļa iegādes?

– Vienalga labāk par to ziņot pašiem, negaidot mūsu pārbaudi. Mēs, protams, tādai ģimenei veiksim pārrēķinu nelikumīgi patērētās elektroenerģijas vērtības kompensācijai, bet noteikti ņemsim vērā, ka cilvēki paši atzinuši savu vainu.

– Vēl viens āķīgs jautājums. Kādas mājas iemītnieki stāsta, ka viņiem pēc jauno elektronisko skaitītāju uzstādīšanas par elektrību jāmaksā krietni vairāk. Kāds tam iemesls? Vai jaunie aparāti paši netērē vairāk enerģijas?

– Tā nemēdz būt! Padomju laika skaitītāji tērē vairāk elektrības nekā tagadējie. Piedevām pats skaitītājs ir pieslēgts ST tīkliem, tāpēc par tā darbību iedzīvotāji neko nemaksā. Kādēļ pēc nomaiņas pieaudzis patēriņš? Atbilde ļoti vienkārša: vecie aparāti ir kalpojuši ilgus gadus un sākuši pieļaut kļūdas patērētāju labā.

– Vai pie jauniem skaitītājiem tiks visi Latvijas iedzīvotāji?

– Mēs tikpat kā esam pabeiguši nomaiņu. Nu mūs gaida modernizācijas nākamais posms – kad beigsies tagadējo mēraparātu kalpošanas laiks, sāksim uzstādīt „gudrus” skaitītājus ar rādījumu attālinātas nolasīšanas sistēmu. Tad kontrolēt elektroenerģijas patēriņu un pat atslēgt nelikumīgos elektroenerģijas lietotājus varēsim tieši no kabineta.

Par elektrības zagšanu var tikt aiz restēm

– Sakiet, vai Latvijā elektrības zagšana ir liela problēma?

– Tā ir regulāra parādība. Tiklīdz mājā ir iemitinājies negodīgs cilvēks, cieš visi iedzīvotāji. Parasti tāds cilvēks sāk ar nelegālu pieslēgšanos ST tīkliem, bet mēs viņu pieķeram. Tad veiklais patērētājs pieslēdzas komunālajai elektrībai, bet ar laiku viņu atkal atklāj. Viņš cenšas atrast jaunu „taupīšanas” veidu, piemēram, pieslēdzas kaimiņiem. Riņķa deja turpinās, kamēr vien cilvēks nesaņem bargu sodu.

– Kas soda negodīgos?

– Mēs sarēķinām zaudējumus un informāciju par nelikumīgo pieslēgšanos nododam policijai, kura tad arī izvērtē situāciju. Tāpat rīkojas pārvaldnieks, ja pieslēgšanās notikusi viņa atbildības zonā. Par pārkāpumu var ierosināt vai nu administratīvo lietu, vai arī krimināllietu. Ir gadījies, ka par elektrības nelikumīgu lietošanu cilvēki sodīti ar nosacītu brīvības atņemšanu vai labošanas darbiem. Bet liela kaitējuma nodarīšanas gadījumā viss var beigties ar reālu brīvības atņemšanu. Šobrīd policija izmeklē vairāk nekā desmit vērienīgu krimināllietu.

– Cik daudz elektroenerģijas Latvenergo zaudē nelikumīgu pieslēgumu dēļ?

– 2007. gadā mēs savos tīklos atklājām aptuveni 700 nelikumīgas pieslēgšanās gadījumu, bet 2010. gadā – jau 1600. Viens patērētājs nelikumīgi izlieto elektrību par dažiem simtiem latu, cits – par desmitiem tūkstošu. Satrauc pārkāpumu skaita pieaugums. Varam to skaidrot ar ekonomisko krīzi un tarifu kāpumu, bet šogad tendence saglabājusies. Deviņos mēnešos atklājām 1000 nelikumīgu pieslēgumu.

– Vai lielāko daļu zagļu izdodas notvert?

– Būdams amatpersona, nevaru šos cilvēkus saukt par zagļiem, kamēr nav izskanējis tiesas spriedums. Bet, ja jāatbild pēc būtības, ieskatīsimies mūsu uzņēmuma zaudējumos. Ar katru gadu tie samazinās. Tas nozīmē, ka mēs atklājam daudzus nelikumīgus pieslēgumus. Vai visus? Domāju, ka ne. Bet ņemiet vērā, ka ne jau visi pārkāpumi tiek atklāti nedēļas vai mēneša laikā. Mēs varam lietu atklāt pat pēc vairākiem gadiem, jo jebkurš elektroenerģijas nelikumīgas izmantošanas gadījums atstāj pēdas. Pārkāpējiem tas ir pašiem zināms.