Kā glābt 300 latu?

„Tā iegadījies, ka privatizētā trīsistabu dzīvoklī tagad dzīvoju viens pats. Esmu pensijā, nestrādāju. Skaidrs, ka nespēju samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem, jo rēķini ir astronomiski!

Noslēdzu līgumu ar mākleri, viņa apsolīja sameklēt man mazāku dzīvokli. Solīja apmaiņu ar piemaksu. Bet līgumā ir punkts, ka man jāiemaksā drošības nauda – 300 latu. Ja atteikšos no mākleres pakalpojumiem, drošības nauda ies zudumā.

Savukārt, ja atteiksies māklere, drošības naudu saņemšu atpakaļ divkāršā apmērā. Vēlreiz izlasīju savu līgumu un sāku šaubīties. Var taču gadīties, ka māklere piedāvās man nepiemērotus variantus un vilks garumā apmaiņu, un tad man nāksies atteikties no viņas pakalpojumiem. Vai tas ir likumīgi, ka māklere tādā gadījumā piesavināsies manis iemaksāto palielo drošības naudu?”

Šķiet, ka jūsu līgumā ar mākleri paredzēta nevis drošības nauda, bet gan rokasnauda, tas ir, slēdzot līgumu jūs samaksājat noteiktu summu, kas nepieciešama tā izpildes nodrošināšanai. Iemaksājot rokasnaudu, līgums skaitās noslēgts! Katra puse var stingri prasīt tā izpildi.

Bet pievērsiet uzmanību tam, ka pēc līguma izpildes rokasnauda vai nu atgriežas pie īpašnieka, vai tiek ieskaitīta kā maksa par līguma izpildi. Ja jūs ar mākleri labprātīgi vienosities atcelt līgumu vai to kādu iemeslu dēļ nebūs iespējams izpildīt, tad atbilstoši Civilkodeksa 1730. panta prasībām rokasnauda jums jāatdod atpakaļ.

Gadījumā, ja līgums netiks izpildīts māklera vainas dēļ, viņam tiešām tā būs jāatmaksā divkāršā apmērā, ja neizpildīšanā būsit vainīgs jūs, tad jūs zaudēsit tiesības prasīt naudu atpakaļ, turklāt vēl jums būs jāatlīdzina māklerim visi zaudējumi. Šis noteikums piemērojams, ja līdzēji norunājuši, ka, neizpildot vienam no viņiem savu saistību noteiktā termiņā, otrs atsvabinās no savas saistības.

Bet tagad tīri cilvēcisks padoms: aizejiet ar savu līgumu pie laba jurista. Lieki nebūs.