Kas atbild par mūsu māju?

„Mūsu mājā visi dzīvokļi ir privatizēti. Kas tādā gadījumā atbild par mājas uzturēšanu likumā noteiktajā sanitārtehniskajā stāvoklī? Lai ar kādu sūdzību mēs ietu uz namu pārvaldi, atbilde ir viena: „Vēlaties labāku kārtību, palieliniet apsaimniekošanas maksu. Jūs esat dzīvokļu īpašnieki, un tagad viss maksā naudu!” Māju taču vajag saglabāt, bet mums pat ārdurvis lāgā neturas ciet!”

Pēc dzīvokļu privatizācijas tiesības un pienākumus attiecībā uz mājas uzturēšanu regulē likums „Par dzīvokļa īpašumu”. Likuma 12. pantā teikts, ka dzīvokļa īpašnieks sedz nepieciešamos izdevumus, kas saistīti ar dzīvojamās mājas, tās komunikāciju un iekārtu uzturēšanu, ekspluatāciju un remontu, kā arī ar zemes gabala uzturēšanu proporcionāli sava dzīvokļa īpašuma lielumam neatkarīgi no tā, vai dzīvokļa īpašnieks ir mājas kopīpašumā esošās daļas pārvaldīšanai un apsaimniekošanai izveidotās dzīvokļu īpašnieku sabiedrības dalībnieks un vai viņš ir vai nav noslēdzis attiecīgu līgumu.

No tā izriet, ka tad, ja mājā ir izveidota dzīvokļu īpašnieku sabiedrība, par mājas uzturēšanu atbildīga ir sabiedrības valde. Tā var pārņemt māju savā pārvaldībā vai noslēgt līgumu ar jebkuru apsaimniekošanas uzņēmumu. Tas tiek darīts atbilstoši sabiedrības pieņemtajiem statūtiem.

Ja sabiedrība nav izveidota un iedzīvotāji ir noslēguši individuālus apsaimniekošanas līgumus, tad par mājas uzturēšanu atbildīgs ir līguma subjekts – namu pārvalde. Pārvaldnieks sastāda gada plānu un aprēķina, cik lielai jābūt maksai par apsaimniekošanu, lai naudas pietiktu vismaz pašiem steidzamākajiem darbiem. Pēc tam viņš iekasē no jums mājas uzturēšanai paredzēto naudu. Pārvaldnieka pienākums ir šo naudu izmantot apsaimniekošanas tāmē paredzētiem konkrētiem remonta un labiekārtošanas darbiem, nevis patvaļīgi pārdalīt jūsu maksājumus sava budžeta caurumu lāpīšanai.

Jums rūpīgi jāizstudē visi ar pārvaldnieku parakstītā līguma nosacījumi un jāaizstāv savas tiesības.

Atbildes sagatavoja Sv. LISIVŅENKO