Cik maksā ūdens uzsildīšana?

„Labdien! Lasu rakstus jūsu lieliskajā avīzē un šoreiz vēlos pati gūt atbildi uz jautājumu, kas satrauc ne tikai mani, bet arī visus pārējos Madonas ielas 23. nama iedzīvotājus. Pagājušajā gadā mēs par viena kubikmetra ūdens uzsildīšanu maksājām 5–7 latus, bet kopš 2008. gada decembra mums maksa bez jebkāda brīdinājuma pacelta līdz 11,69 latiem par kubikmetru. Tā ir vienkārši nereāla cena! Mēs salīdzinājām savus rēķinus ar kaimiņu mājām, kuras arī apkalpo mūsu namu pārvalde, un konstatējām, ka tur joprojām par ūdens uzsildīšanu maksā aptuveni 5 latus. Paskaidrojiet, kāpēc tā.”

Viennozīmīgi atbildēt uz jūsu jautājumu ir grūti, jo jūs neesat uzrakstījusi datus, pēc kuriem mēs varētu veikt alternatīvus aprēķinus. Bet noskaidrot, no kā ir atkarīga maksa par ūdens uzsildīšanu, būtu derīgi visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Karstā ūdens cena ir atkarīga no tā, līdz kādai temperatūrai jūsu mājā tas tiek uzsildīts. Norma ir 55 grādi, bet pēc vienošanās ar nama iemītniekiem siltummezglu var noregulēt tā, lai ūdens temperatūra būtu, piemēram, 52 grādi. Tas mājas iedzīvotājiem ļautu nedaudz ietaupīt uz karstā ūdens rēķina. Tālāk: kubikmetra cena ir atkarīga arī no tā, vai visi jūsu mājas iedzīvotāji ir uzstādījuši karstā ūdens skaitītājus, vai varbūt daži ar namu pārvaldi norēķinās pēc Ministru Kabineta noteiktajām normām. Svarīgi arī, cik daudz cilvēku mājo dzīvokļos, kur nav skaitītāju, un vai viņi visi ir oficiāli deklarējušies pēc šīs adreses. Ja visi nav deklarējušies, tad nav izslēgts, ka ūdens patēriņa starpību apmaksājat tieši jūs, kaimiņi.

Uzzināt, kā tiek aprēķināta maksa par karsto ūdeni jūsu mājā, vajadzētu būt pavisam vienkārši. Pērnā gada decembrī pieņemtajos Ministru Kabineta noteikumos Nr. 1013 teikts, ka namu pārvaldes pienākums ir sniegt iedzīvotājiem šādu informāciju. Jūsu gadījumā vajadzētu pieprasīt izziņu par pēdējiem trim četriem mēnešiem, lai saprastu, kas izraisījis tik krasu karstā ūdens cenas lēcienu.

Ja patstāvīgi orientēties dokumentos šķiet pārāk sarežģīti, jūs varat konsultēties vai nu Īres valdē (Rīga, Jāņa sēta 5), vai pie aprēķina metodikas autores Rīgas enerģētikas aģentūras direktores Maijas Rubīnas (Brīvības iela 49/53, 511. kab.).