Advokāts pa līdzēs... bez maksas

„Dzīvoju saimnieka mājā ar daļējām ērtībām. Mums ir krāsns apkure, iedzīvotāji malku vienmēr ir glabājuši šķūnīšos, ko aptuveni pirms 30 gadiem uzbūvēja namu pārvalde. Bet nesen mājai uzradās jauns saimnieks. Viņš nojauca šķūnīšus un tai vietā ierīkoja maksas stāvlaukumu 30 automašīnām. Zinu, ka pēc likuma saimniekam nav tiesību liegt iedzīvotājiem vietu malkas turēšanai. Esmu vientuļš pensionārs, man nav tik daudz naudas, lai varētu nolīgt advokātu un risinā šo jautājumu tiesā. Esmu dzirdējis, ka maznodrošinātajiem pienākas bezmaksas juridiskā palīdzība. Ja tā ir taisnība, kur man to meklēt?”

Tiešām, saskaņā ar Ministru kabineta 2005. gada 31. maija noteikumiem Nr. 326 Latvijā izveidota Juridiskās palīdzības administrācija, kurā maznodrošinātie iedzīvotāji var vērsties, ja viņiem vajadzīga advokāta palīdzība bez maksas.

Administrācija atrodas Rīgā, Brīvības ielā 214. Saņemt pirmo bezmaksas konsultāciju un precizēt savas tiesības uz advokāta pakalpojumiem var pa tālruni 80001801. Ņemiet vērā, ka valsts apmaksātu juridisko palīdzību var saņemt tikai Latvijā legāli dzīvojošas personas, kam ir maznodrošinātas personas statuss vai kas atrodas citā īpašā situācijā.

Lai saņemtu palīdzību, jāuzraksta iesniegums administrācijai. Jūsu lūgums jāizskata mēneša laikā, pēc tam saņemsiet atbildi, vai juridiskā palīdzība tiks sniegta bez maksas, par daļēju samaksu vai pilnu maksu.

Taču vispirms iesakām iedzīvotājiem, kam radušās līdzīgas problēmas, vērsties Rīgas pilsētas Īres valdē Jāņa sētā 5. Šīs municipālās organizācijas darbinieki var dot oficiālu novērtējumu strīdam starp iedzīvotājiem un nama saimnieku vai apsaimniekotāju. Reizēm ar to pietiek, lai sasniegtu pozitīvu rezultātu. Jebkurā gadījumā, ja būs Īres valdes slēdziens, jums un citiem mājas iemītniekiem būs vieglāk panākt pozitīvu tiesas lēmumu.