Viss kas jāzin par savu māju!

Darīsim KOPĀ!

Uzdevums – atvieglot mājokļa iegādi

Freepik.com

Subsīdiju saņēmušas jau 1000 daudzbērnu ģimenes

Subsīdiju „Balsts” mājokļa iegādei attīstības finanšu in­stitūcijā Altum saņēmušas jau 1000 daudzbērnu ģimenes. Līdz 31. janvārim piešķirto subsīdiju kopējā summa ir 8,3 miljoni eiro, savukārt bankas šīm daudzbērnu ģimenēm aizdevumos piešķīrušas 83 miljonus eiro.

Tūkstošā subsīdija mājokļa iegādei Jelgavā piešķirta ģimenei, kurā ir trīs bērni. Izvēlētā mājokļa vērtība ir 60 800 eiro, no tiem 8 tūkstošus eiro sedza subsīdija „Balsts”.

„Lielām ģimenēm šis atbalsts ir tiešām svarīgs, jo bērnu skaits prasa gan lielāku mājokļa platību, gan lielākus finansiālos līdzekļus tā iegādei. Saņemot subsīdiju „Balsts”, samazinājās ikmēneša kredīta maksājums, tādējādi katru mēnesi būs vairāk līdzekļu, lai ne tikai aprūpētu bērnus, bet arī ieplānotu ar viņiem kopīgus izbraucienus vai izklaides. Kā arī, saņemot subsīdiju, savus iekrājumus varu novirzīt mājokļa iekārtošanai, kam tāpat nepieciešams daudz līdzekļu,” stāsta „Balsts” subsīdijas tūkstošais saņēmējs, kas hipotekāro aizdevumu saņēmis Swedbank.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: „Man ir prieks par katru ģimeni, kurai mēs kā valsts esam atvieglojuši mājokļa iegādes procesu. Arī šī gada valsts budžetā  Ekonomikas ministrija ir paredzējusi 3 miljonus eiro mājokļu garantiju atbalsta programmas un atbalsta programmas „Balsts” turpināšanai.”

Subsīdijas ir saņēmušas daudzbērnu ģimenes no visas Latvijas. Visvairāk (87%) ir ģimenes ar trim bērniem, savukārt 13% ir ģimenes ar 4 un vairāk bērniem (no tām 11% – ar 4 bērniem). No kopējā subsīdiju skaita 68% subsīdiju piešķirtas Rīgā un Pierīgas reģionā, Zemgalē – 10%, Vidzemē – 9%, Kurzemē – 9%, bet Latgalē – 4%.

Lielākā daļa (88%) subsīdiju saņēmēju tās ir ieguvuši mājokļa iegādei, un vidējā darījumu summa ir 99 tūkstoši eiro, savukārt 12% – mājokļa būvniecībai ar vidējo darījuma summu – 150 tūkstoši eiro.

Subsīdiju programma daudzbērnu ģimenēm tiek īstenota kopš 2020. gada rudens, un subsīdija ir vienreizējs dāvinājums, kuras apjoms ir atkarīgs no bērnu skaita: 8000 eiro, ja ģimenē ir trīs bērni (vai divi un tiek gaidīts trešais), 10 000 eiro, ja ģimenē ir četri bērni vai vairāk (vai trīs un tiek gaidīts ceturtais).

Subsīdiju palielina par 2000 eiro, ja iecerētais mājoklis ir gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēka. Subsīdija tiek piešķirta tikai kopā ar bankas hipotekāro aizdevumu mājokļa iegādei vai būvniecībai, un tā pilnībā vai daļēji aizstāj pirmo iemaksu.

Uz subsīdiju var pretendēt viens no bērnu vecākiem. Ministru kabineta noteikumi noteic, ka subsīdiju var saņemt, ja izvēlētā nekustamā īpašuma vērtība nav lielāka par 250 tūkstošiem eiro un ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir līdz 17 000 eiro gadā (pirms nodokļu nomaksas). Tāpat saņēmējam vismaz pēdējos 12 mēnešus jābūt Latvijas nodokļu rezidentam, kura īpašumā nav cita mājokļa. Subsīdija nevar būt lielāka nekā 50% no kopējā darījuma vai būvprojekta apjoma.

Numuru arhīvs: spied un lasi!