Kā cīnīties pret ūdens zudumiem?

Pirms diviem gadiem Rīgā sāka darboties jauna ūdens zudumu uzskaites sistēma. Uzņēmums Rīgas ūdens vairs nevēlējās ņemt vērā, ko rāda dzīvokļu skaitītāji, kurus savulaik mums uzspieda Rīgas dome. Tagad norēķini ar mājām tiek veikti tikai un vienīgi pēc mājas kopējā ūdens mērītāja rādījumiem, kuri vairākumā gadījumu nesakrīt ar mūsu individuālo skaitītāju rādījumiem. Tā dēvētie ūdens zudumi dažos namos ir 50% un pat visu 100% apmērā no reālā patēriņa. Vai ilgi turpināsies šāda nejēdzība?

Likumā teikts, ka apsaimniekotājam jāpalīdz iedzīvotājiem likvidēt ūdens zudumus. Ja ūdens korekcija pārsniedz 20% mēnesī, pārvaldnieka pienākums ir atrast un novērst šīs parādības cēloņus. Bet viena lieta likums, pavisam cita – dzīves īstenība. Nav jau tā, ka namu pārvaldnieki nemaz neinteresējas par iedzīvotāju sūdzībām, šai gadījumā viņi vienkārši nav spējīgi palīdzēt. Kā pavēlēsiet meklēt zudumus, ja cilvēki tevi pār slieksni nelaiž, nemaz nerunājot par vannas istabu, kur uzstādīts skaitītājs? Dzīvokļos var iekļūt tikai policijas pavadībā, bet pa to laiku ūdens zaglis paspēs skaitītājam noņemt magnētus.

Tomēr izeja ir. Dažu Salaspils daudzstāvu namu iedzīvotāji, piemēram, pieņēma lēmumu: tiklīdz kāds no kaimiņiem tiks pieķerts zādzībā vai laikus nenodos skaitītāja rādījumus, uz viņa rēķina tiks norakstīta visa ūdens patēriņa starpība par mēnesi! Ūdens zudumi mājās, kuras pirmās sāka kontrolēt šo jautājumu, ir krasi samazinājušies.

Labu rezultātu var sasniegt, visos dzīvokļos uzstādot vienas klases skaitītājus, uz kuriem nevar iedarboties ar magnētu. Ja rādījumu starpība tomēr nemazinās, iedzīvotāji var pieņemt lēmumu par zudumu sadali nevis pēc katra dzīvokļa patērētā kubikmetru daudzuma, bet gan pēc iemītnieku skaita vai dzīvokļa platības kvadrātmetriem. Tā būtu taisnīgāk, jo zagļiem nāktos par zudumiem maksāt gluži tāpat kā godīgajiem cilvēkiem.

Kādas ūdens patēriņa uzskaites problēmas vēl nodarbina rīdziniekus? Kādu pieredzi viņi uzkrājuši cīņā pret šo parādību? Ko aktīvākajiem dzīvokļu īpašniekiem iesaka Rīgas domes Komunālais departaments un namu pārvaldes? To visu jūs uzzināsit 21. aprīlī seminārā par ūdens zudumiem. Tiksimies pulksten 18.00 Vidzemes priekšpilsētas izpilddirekcijas lielajā zālē.