Ak, tu briesmīgā spirāle!

Ļoti drīz rīdzinieki, ieskatījušies dzīvokļu rēķinos, pamanīs nepatīkamas pārmaiņas. Par to jāpateicas Rīgas domes Komunālo un dzīvokļu jautājumu komitejai. Pagājušajā nedēļā deputāti akceptēja jaunu maksas aprēķināšanas kārtību par karstā ūdens cirkulāciju.

Cirkulācija ir visai dīvains pakalpojums, ko mums piedāvā uzņēmums Rīgas siltums. Pati šīs pozīcijas atrašanās mūsu rēķinos izraisa daudz strīdu. Taču Rīgā strīdas jau daudzus gadus, bet cirkulācija joprojām ir dzīvāka par dzīvu. Turklāt šopavasar tā kļūs dārgāka.

RD Komunālais departaments izstrādāja jaunu noteikumu projektu par patērētās siltumenerģijas sadali un maksas aprēķināšanu pašvaldības mājās. Savukārt attiecīgā komiteja projektu akceptēja. Pēdējo vārdu teiks Rīgas domes deputāti kopējā sēdē. Visdrīzāk jau viņi neies iedziļināties detaļās un nobalsos par jauno maksāšanas kārtību. Kas mūs pēc tam sagaida? Viss piegādātās siltumenerģijas daudzums joprojām tiks sadalīts pa patēriņa veidiem: daļa apkurei, daļa ūdens uzsildīšanai un daļa ūdens cirkulācijas nodrošināšanai. Mainīsies maksājumu proporcijas.

Lai saprastu, kas tā cirkulācija tāda ir, ieejiet vannas istabā. Redzat pie sienas spirālveida cauruli? Tā ir daļa no cirkulācijas sistēmas, kura nodrošina mums tādu ērtību kā karsts ūdens krānā jebkurā diennakts laikā. Bet, lai panāktu tādu efektu, ūdeni cirkulācijas sistēmā vajag pastāvīgi sildīt. Māja tam tērē daļu piegādātās siltumenerģijas, kuru pēc tam kaut kādā veidā vajag sadalīt „uz galviņām”. Līdz šim namu pārvaldes rīkojās vienkārši: katram dzīvoklim bija noteikta fiksēta maksa – 1,70 latu par stāvvadu.

Bet pēc tam ierēdņiem prātā iezagās briesmīga doma. Viņi atcerējās, ka apkures cena pēdējos mēnešos ievērojami cēlusies. Tātad agrākais tarifs – 1,70 latu uz dzīvokli – varētu būt novecojis! Tagad ieteikts siltumenerģijas patēriņu rēķināt megavatstundās. Kā noskaidrojām, jaunā metodika uzreiz liks sevi manīt: par ūdens cirkulāciju rīdziniekiem nāksies maksāt daudz dārgāk – līdz četriem latiem ar santīmiem. Toties lētāk maksāšot karstais ūdens, mierina deputāti. Tomēr daļu rīdzinieku šīs pārmaiņas neiepriecinās. Daudzi vasarā pārceļas uz vasarnīcām un karsto ūdeni nelieto, tāpēc tā cena viņus neuztrauc. Toties par cirkulāciju būs jāmaksā, vienalga, vai dzīvokļa saimnieks uzturas mājās vai ir izbraucis atvaļinājumā.

Tātad gatavojieties, ka vasarā dzīvokļu rēķini atkal augs.