Būs jauni pakalpojumi – tarifs pieaugs

Kādēļ piecu Rīgas mikrorajonu iedzīvotāji piedzīvos pārsteigumu, saņemot rēķinu par atkritumu izvešanu?

Jau oktobra dzīvokļu rēķinos uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks klienti pamanīs lielāku maksu par atkritumu izvešanu. Tam par iemeslu ir pārvaldnieka noslēgtais līgums ar jaunu atkritumu apsaimniekošanas operatoru, kas pakalpojumu sniegs galvaspilsētas teritorijas lielākajā daļā. Jau pašlaik – septembrī – rīdziniekiem šo pakalpojumu nodrošina uzņēmums CREB.

Seni paziņas

Uzņēmumā Rīgas namu pārvaldnieks skaidro, ka līgums par atkritumu apsaimniekošanu ar pašreizējiem pakalpojuma sniedzējiem ir beidzies, tādēļ bijis jāorganizē jauns konkurss. Tajā uzvarēja uzņēmums CREB (kurā, starp citu, apvienojušās rīdziniekiem labi zināmās firmas Clean R un Eco Baltia vide).

Svarīgākais iedzīvotājiem ir tas, ka jaunais operators sevi piesaka ar jauniem tarifiem:

■ Rīgas Austrumu izpilddirekcijā dzīvojošie (aptver Centra rajona un Latgales priekšpilsētas teritorijas) turpmāk par atkritumu apsaimniekošanu maksās 10,80 eiro par vienu kubikmetru bez PVN;

■ Pārdaugavas izpilddirekcijā dzīvojošie (aptver Kurzemes un Zemgales priekšpilsētas teritorijas) turpmāk par atkritumu apsaimniekošanu maksās 11,00 eiro par vienu kubikmetru bez PVN;

■ Rīgas Ziemeļu izpilddirekcijā dzīvojošie (aptver Ziemeļu un Vidzemes priekšpilsētas teritorijas) turpmāk par atkritumu apsaimniekošanu maksās 11,90 eiro par vienu kubikmetru bez PVN;

■ Atkritumu izvešana pēc bezkonteineru sistēmas, kādu izmanto Vecrīgā dzīvojošie, tiks realizēta par 10,90 eiro par vienu kubikmetru bez PVN.

Konteinerus mazgās

Uzņēmumā Rīgas namu pārvaldnieks ir pārliecināti, ka aptuveni 80% klientu maksas paaugstināšanās būs nenozīmīga – nepārsniegs 4–6%, taču ir mājas, kuru iedzīvotāji līdz šim maksāja 40–50% mazāk par citiem. Viņi piedzīvos ievērojamu pakalpojuma izmaksu kāpumu, jo jaunā sistēma maksu atšķirības izlīdzinās. Ar izmaksu kāpumu jārēķinās iedzīvotājiem Pļavniekos (Rīgas namu pārvaldnieka iecirknis Austrumi), Sarkandaugavā, Čiekurkalnā un Mangaļos (Rīgas namu pārvaldnieka iecirknis Ziemeļi) un Viesturdārzā (Rīgas namu pārvaldnieka iecirknis Centrs).

Kādus pakalpojumus iedzīvotājiem sola jaunizveidotā apvienība CREB?

Uzņēmumā Rīgas namu pārvaldnieks stāsta, ka jaunais atkritumu apsaimniekošanas operators apņemas divas reizes gadā nodrošināt atkritumu konteineru mazgāšanu un dezinfekciju, kā arī bez maksas aizvest jaungada eglītes. Atkritumi vairs netiks izvesti agri no rīta, lai netraucētu pilsētas iedzīvotāju miegu. Turpmāk atkritumu izvedēju mašīnas zem mūsu logiem dārdēs tikai dienas laikā, tas būs pat iekļauts pakalpojuma līguma nosacījumos.

Cik kas maksā?

Uzņēmumā Rīgas namu pārvaldnieks ir veikti aprēķini par to, cik maksās rīdzinieki jaunajai kompānijai par atkritumu izvešanu. Kā nosacīts piemērs tika izvēlēta daudzdzīvokļu māja Kurzemes priekšpilsētā. Ja līdz 1. septembrim iedzīvotāji par 1 m³ atkritumu maksāja 10,39 eiro bez PVN, tad patlaban maksa palielinājusies līdz 11 eiro. Pieņemsim, ka pie mājas stāv viens konteiners ar tilpumu 5 m³, kuru iztukšo divas reizes nedēļā. Sanāk, ka māja mēneša laikā uz izgāztuvi nogādā 40 m³ atkritumu, par ko saņem rēķinu par 440 eiro bez PVN. Uz iedzīvotājiem šis rēķins tiek sadalīts atbilstoši dzīvoklī deklarēto personu skaitam. Ja mājā ir deklarēti 200 iedzīvotāji, katram par atkritumu izvešanu jāmaksā 2,20 eiro. Ja dzīvoklī deklarēti 3 cilvēki, maksājamā summa rēķinā būs 6,60 eiro.

Maksājuma apjoms ir atkarīgs no trim parametriem – konteinera lieluma, izvešanas reižu daudzuma un dzīvoklī deklarēto personu skaita. Pēc maksas paaugstināšanas māju aktīvistiem ieteicams sekot, vai konteineri netiek izvesti pustukši. Ja ir novērojama šāda tendence, tas nozīmē, ka grafiks izveidots aplam un iedzīvotāji spiesti piemaksāt par „gaisa” pārvadāšanu. Šādā gadījumā ikvienam dzīvokļa īpašniekam – uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks klientam – ir tiesības un pat pienākums vērsties pie apsaimniekotāja ar iesniegumu, kurā tiek prasīts pārskatīt konteineru izvešanas biežumu.