Īres valde labi pastrādājusi

Rīgas pilsētas Īres valde sniegusi Mājokļu un vides komitejai pārskatu par gada laikā paveikto. Laba ziņa: namu īpašnieki, kuri liek saviem īrniekiem mocīties aukstos dzīvokļos, atslēdz ūdeni vai neizved atkritumus, pēdējo 12 mēnešu laikā ir kontrolēti un sodīti daudz stingrāk nekā pirms gada.

Rīgas pilsētas Īres valde radīta, lai būtu starpniece starp mājokļu īrniekiem un īpašniekiem, kā arī sniegtu konsultācijas dzīvokļu īpašniekiem problemātiskos mājokļu apsaimniekošanas jautājumos.

– Gada laikā līdz šā gada 1. jūlijam mūsu valde sniegusi 587 tāda veida konsultācijas, – pastāstīja iestādes vadītāja Narine Abagjana, – un tas ir ļoti pozitīvs rādītājs, jo cilvēkiem pastāvīgi vajadzīgs atbalsts un padoms.

Vislielākās problēmas, protams, saistītas ar denacionalizētajiem mājokļiem, kuru īpašnieki nekaunīgi liedz īrniekiem pamatpakalpojumus. Šo māju iemītnieki pastāvīgi sūdzas valdē par ēku inženiertehnisko komunikāciju sliktu stāvokli, neuzkoptu teritoriju, kā arī īpašnieku centieniem patvaļīgi paaugstināt īres maksu.

Valdes speciālisti dodas apsekot problemātiskās mājas, sastāda aktus un aicina konfliktējošās puses uz sarunu. Ideālā gadījumā namīpašniekam un īrniekam izdodas ierēdņu klātbūtnē vienoties par to, kā dzīvot tālāk. Taču bieži vien mājokļu īpašnieki neierodas uz sēdi un nepilda ieteikumus. Tādā gadījumā viņu lieta tiek nodota Administratīvajā tiesā, kura likuma pārkāpējiem piespriež naudas sodus.

– Pēdējā gada laikā izrakstīts trīsreiz vairāk naudas soda kvīšu nekā gadu iepriekš, – stāsta Narine Abagjana. – Administratīvā tiesa izskatījusi 145 mūsu valdes protokolus un 81 gadījumā pieņēmusi lēmumu par soda sankcijām. Naudas sodu kopējā summa pārsniedz 180 tūkstošus latu.

Protams, vainīgie namsaimnieki novilcina laiku, apstrīdot Administratīvās tiesas lēmumus, taču agrāk vai vēlāk viņiem nāksies samaksāt, kā arī savest māju kārtībā un atvadīties no ieraduma darīt pāri īrniekiem.

Taču ne jau visas konflikta situācijas iespējams atrisināt, izrakstot vaininiekam soda kvīti. Diemžēl Rīgā aizvien biežāk dzirdams par īrnieku nelikumīgu izlikšanu no dzīvokļiem saimnieku mājās.

– Īpašnieki zaudē mājas un dzīvokļus parādu dēļ, un nekustamais īpašums nonāk izsolē, – procesu apraksta Narine Abagjana. – Diemžēl reti kuru interesē tas, ka šajos dzīvokļos ar likumīgām tiesībām dzīvo īrnieki. Pēc izsoles tiesu izpildītājs palīdz jaunajam īpašniekam pārņemt īpašumtiesības un bieži vien nepamatoti cenšas izlikt no mājokļa īrnieku.

Tādā veidā mājokļus jau zaudējušas desmitiem rīdzinieku ģimeņu, kuras nepavisam nav vainīgas pie tā, ka viņu mājas bijušais īpašnieks ir bankrotējis. Šie cilvēki ir noslēguši līgumu, kas joprojām ir spēkā, un svešu parādu dēļ viņiem nebūtu jācieš. Bet vai gan ilgi turēsies pretī, ja uz sliekšņa stāv tiesu izpildītājs ar nolīgtiem apsargiem un sāk izlikšanu?

– Mēs pieprasījām, lai Zvērinātu tiesu izpildītāju padome, Tieslietu ministrija un Iekšlietu ministrija izvērtē šādu rīcību. Beigu beigās tika lemts, ka jāpilnveido likumi un jāsadarbojas ar Zvērinātu tiesu izpildītāju padomi, lai nepieļautu tiesību normu pārkāpumus, – skaidro Abagjana.

Šobrīd, kā stāsta pašvaldībā, tiesu izpildītāji esot nedaudz mazinājuši cīņas sparu un, palīdzot dzīvokļu vai māju pircējiem pārņemt īpašumtiesības, tomēr apspriežoties ar Īres valdi.

Iesniegt sūdzību par namīpašnieka patvaļu, saņemt valdes speciālistu konsultāciju mājokļu īpašnieki un īrnieki var Rīgā, Raiņa bulvārī 23, korpuss 2, piesakoties pa tālruni 67012096.