Pilsēta palīdzēs siltināt mājas

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dinēvičs nesen žurnālistiem pastāstīja par pašvaldības prioritātēm 2009. gadā. Pēc politiķa teiktā, Rīgas domes galvenais uzdevums ir atbalstīt maznodrošinātos iedzīvotājus. Šoruden kļuvis skaidrs, ka ievērojami palielinājies to rīdzinieku skaits, kuriem nepieciešami pašvaldības pabalsti. Visbiežāk iedzīvotāji vēršas pēc dzīvokļa pabalsta, ko pilsēta piešķir, lai palīdzētu samaksāt augošos komunālo pakalpojumu rēķinus. Ja tarifi turpinās kāpt, vai Rīgai pietiks naudas, lai palīdzētu visiem, kam tas nepieciešams?

Pagaidām naudas pietiek

Jau šoruden Rīgas dome ārpus kārtas ir piešķīrusi Labklājības departamentam papildu naudu dažādu pabalstu izmaksai rīdziniekiem.

– Uz gada beigām sociālajos dienestos ir vērsušies aptuveni par 47 procentiem vairāk iedzīvotāju nekā iepriekšējā sezonā, – pastāstīja vicemērs. – Visbiežāk viņi lūdz palīdzību komunālo maksājumu kārtošanā. Šim nolūkam budžetā paredzētā nauda tika iztērēta ātrāk, nekā bija plānots, un departamentam varēja rasties problēmas. Dome atsaucās un papildus piešķīra 3,2 miljonus latu.

Deputāti izrādījuši sociālajiem dienestiem pretimnākšanu ne tikai šādos ikdienišķos jautājumos. 1,3 miljoni latu piešķirti arī tradicionālajiem Ziemassvētku pabalstiem maznodrošinātiem rīdziniekiem.

– Nebūtu godīgi liegt šiem cilvēkiem Ziemassvētku dāvanu, – šo lēmumu komentē Jānis Dinēvičs. – Visneaizsargātākie rīdzinieki uz svētkiem no domes saņems pa 100 latiem, citi mazturīgie – pa 60.

Labklājību neatstās novārtā

Kas sagaida Rīgas domes sociālās programmas nākamajā gadā? Droši vēl neko nevar pateikt, jo pilsētas budžetu pieņems tikai pēc tam, kad būs apstiprināts valsts budžets. Bet Jānis Dinēvičs solīja, ka dome neaizmirsīs par rīdzinieku vajadzībām.

– 2009. gada budžets stipri atšķirsies no visiem iepriekšējiem, – sacīja vicemērs. – Agrāk Rīgas budžets pieauga aptuveni par 20 procentiem katru gadu, šoreiz pilsētas ienākumi un izdevumi labākajā gadījumā paliks 2008. gada līmenī. Bet Labklājības departamenta programmu finansējumam noteikti jāpalielinās. Pieliekot naudu sociālo pabalstu izmaksāšanai, mums šie līdzekļi jāietaupa no citu domes struktūru budžeta. Tā ir liela traģēdija. Bet koalīcija ir gatava šādam notikumu pavērsienam. Tā uzskata, ka sociālajai sfērai arī 2009. gadā jābūt pašvaldības prioritātei, tāpēc pabalstu izmaksai rīdziniekiem papildus tiks piešķirti 5,3 miljoni latu.

Vai vajag dotēt „Rīgas siltumu”?

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks atzina, ka Labklājības departamentam nākas risināt tās iedzīvotāju problēmas, kuru cēloņi meklējami komunālajā saimniecībā. Lielāko triecienu rīdzinieku labklājībai devusi siltuma tarifu paaugstināšana. Aizvien mazāk cilvēku spēj norēķināties par apkuri bez domes atbalsta.

– Manuprāt, Rīgai būtu izdevīgāk dotēt pašu „Rīgas siltumu” un tādā veidā noturēt tarifus agrākajā līmenī. Šai jautājumā vērsos pie koalīcijas partneriem, bet pagaidām atbalstu neesmu guvis, – sacīja Jānis Dinēvičs.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc dotāciju sistēma Rīgai būtu izdevīgāka nekā dzīvokļu pabalstu maksāšana, vicemērs paskaidroja, ka tarifu noturēšana labvēlīgi ietekmētu ne tikai maznodrošinātos rīdziniekus, bet arī tos, kas sevi pieskaita vidusšķirai. Tādā veidā pašvaldība palīdzētu lielākam cilvēku daudzumam.

– Bet tas vienalga būtu energoresursu sadārdzināšanās problēmas pagaidu risinājums, – atzina vicemērs. – Perspektīvā sadzīvot ar tarifu kāpumu palīdzēs tikai namu siltināšana, un šis darbs jāsāk jau visdrīzākajā laikā.

Jauns renovācijas projekts

Veco mājokļu renovācija ir svarīgs uzdevums visās Eiropas valstīs. Pieredze liecina, ka siltināšana palīdz iemītniekiem ietaupīt līdz 40% saņemtā siltuma. Tādas mājas iedzīvotājiem arī „Rīgas siltuma” rēķini būtu gandrīz uz pusi mazāki.

– Dome plāno 2009. gadā aktīvi piedalīties daudzstāvu namu renovācijā, – pastāstīja Jānis Dinēvičs. – Pilotprojektam mēs izraudzīsimies četras piecas mājas, kurās jau izveidotas dzīvokļu īpašnieku biedrības. Mēs esam gatavi šīm mājām samaksāt pusi no energoaudita cenas un līdz 30% renovācijas vērtības, kā arī palīdzēt mazturīgajiem, kas piedalīsies projektā. Pārējo naudu iedzīvotājiem vajadzēs maksāt pašiem, noformējot kredītu bankā.

Rīgas dome ir apņēmusies pilnībā segt renovācijas izdevumus mazturīgajiem iedzīvotājiem. Paredzēts laika gaitā ar pašvaldības atbalstu siltināt lielāko daļu galvaspilsētas namu.