Jugla strādā pēc noteikumiem

Juglas un Teikas dzīvojamo namu rajonos galvaspilsētā namu pārvalde cenšas vārds vārdā izpildīt Ministru kabineta noteikumus Nr. 1014. Atgādināsim: šie noteikumi uzliek pārvaldniekam par pienākumu saskaņot ar iedzīvotājiem apsaimniekošanas tāmi nākamajam gadam. Eksperiments no uzņēmuma Juglas nami prasa ne mazums pūļu.

– Pagājušajā rudenī darījām tāpat kā citas namu pārvaldes – vienkārši informējām iedzīvotājus par 2010. gadā plānotajiem remonta darbiem un ar to saistīto apsaimniekošanas maksas celšanos, – stāsta uzņēmuma Juglas nami valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Pavlovskis. – Mēs bijām gatavi uzklausīt iebildumus, ar katru māju apspriest tāmes projektu! Bet toreiz iedzīvotāji mūsu vēstulēm nepievērsa nekādu uzmanību.

Iebildumi namu pārvaldē sāka pienākt tikai jaunā gada sākumā, kad iedzīvotāji saņēma pēc jaunajiem tarifiem izrakstītos rēķinus. Lai gan saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 1014 namu pārvalde varēja palikt pie sava (iedzīvotāji protestus nebija iesnieguši laikus – līdz 15. novembrim), Pavlovskis izrādīja iedzīvotājiem pretimnākšanu. Dažām mājām maksa tika pārrēķināta pat divas reizes: vispirms cilvēki taupības nolūkā atteicās no remonta, bet pēc dažiem mēnešiem attapās un bija ar mieru.

– Šogad mēs nevaram pieļaut tādu situāciju, – uzskata Pavlovskis. – Tā kā Rīgā izveidota vienota namu pārvalde Rīgas namu apsaimniekotājs, aprēķini jāpabeidz līdz jaunajam gadam.

Pagaidām nav skaidrs, pēc kādiem principiem darbā Rīgas namu apsaimniekotājs vadīsies jaunajā sezonā. Iespējams, ka vienotā namu pārvalde stingri ievēros likuma burtu. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja iedzīvotāji laikus nesaskaņos ar apsaimniekotāju tāmes projektu 2011. gadam, viņiem nāksies samierināties ar piedāvāto variantu.

Ko tad dara Juglā, lai pasargātu klientus no satricinājumiem un apsaimniekošanas maksas negaidīta kāpuma? Katram dzīvokļa īpašniekam ir nosūtīts 2011. gada tāmes projekts, atgādinot, ka tas jāapspriež īpašnieku kopsapulcē. Tikai kopsapulcei ir tiesības lemt, no kādiem ieplānotajiem darbiem atteikties, kādus pieņemt un attiecīgi apmaksāt.

– Esam klientiem piedāvājuši nākamajā sezonā remonta darbus 604 tūkstošu latu vērtībā, – pastāstīja namu pārvaldes ekonomiste Nora Birkena. – Salīdzinājumam: šā gada desmit mēnešos Juglas nami paveica darbus 570 tūkstošu latu vērtībā.

Namu pārvaldes ekonomisti un tāmētāji ir gatavi ar tāmju projektiem strādāt līdz Jaunajam gadam, lai tik paši iedzīvotāji izrāda interesi par gaidāmo apsaimniekošanas maksu.

– Cilvēki ir kļuvuši aktīvāki, – atzīst Aleksandrs Pavlovskis. – Ne jau velti mēs centāmies panākt, lai katrai mājai būtu savs pilnvarotais pārstāvis, kurš vienmēr būtu informēts par mūsu kopējiem darbiem. Šim cilvēkam jāorganizē tāmes apspriešana, jāapziņo kaimiņi un jāpalīdz viņiem rast kopīgu viedokli.

Kopīgs viedoklis ir normāla darba pamatu pamats. Namu pārvalde nevar izpildīt katra atsevišķa lūdzēja vēlmes, jo tās bieži vien ir pretrunīgas. Bet tad, ja lielākā daļa mājas iemītnieku vienojas, ka nākamajā gadā mājai vajadzīgs, piemēram, jauns jumts, apsaimniekotājs neko nevar iebilst.

Juglas nami piedāvā iedzīvotājiem nākamajā gadā trīs remonta darbu finansēšanas variantus. Darbu samaksai var izmantot esošos uzkrājumus vai līdzekļus no kārtējā gada fonda, vai arī maksāšanu vilkt garumā vairākus gadus (tādā gadījumā remonts tiks veikts tikai pēc reālu uzkrājumu radīšanas). Iedzīvotāji var kombinēt šos paņēmienus pēc saviem ieskatiem. Uz visiem jautājumiem atbildi viņiem sniegs namu pārvaldes ekonomisti.

Citas Latvijas namu pārvaldes ar klientiem strādā līdzīgi, bet visas nav tik uzstājīgas. Tātad, ja jūs vēl neesat saņēmuši no pārvaldnieka 2011. gada plānu, neesiet kūtri un painteresējieties paši. Laiks vēl ir.