Ceresit sistēmas – ceļš pie siltas un skaistas mājas

Normunds VAGULIS,
CERESIT tehn. konsultants, 29288440, www.ceresit.lv

Augstāku temperatūru telpās, kā arī daudz mazākas apkures izmaksas var panākt, pārklājot ēkas ārējās sienas ar termoizolācijas materiālu, kam ir ļoti zema siltumvadītspēja. Sienu termiskās izolācijas paaugstināšana – tas ir CERESIT siltināšana sistēmu darbības pamatnosacījums. Tas apvieno sevī siltuma zudumu novēršanu un daudzveidīgu estētisku apdari, tādejādi uzlabojot ēkas izskatu.

Siltināšanas sistēma CERESIT paredzēta gan jaunām gan restaurējamām ēkām.

Siltināšanas sistēmas pamatprincips ir termoizolācijas plākšņu nostiprināšanu ar īpašu javu, tad virsmas špaktelēšanu ar javu, kas armēta ar stikla šķiedras sietu un tā visa pārklāšanu ar plānkārtas dekoratīvo apmetumu.

Kāpēc tieši šo siltināšanas sistēmu?

■ Sienas tiek termoizolētas, līdz ar to liela kurināmā un naudas ekonomija.

■ Ar siltināmo materiālu un vēlāk ar dekorativo apmetumu tiek nosegtas plaisas un citi defekti. Mājai tiek piedots glīts estētiskais izskats.

■ Tiek novērsta termisko tiltu veidošanās konstrukcijās.

■ Sienas netiek pakļautas dažādiem stresiem, samirkšana rudenī tad mitrās sienas salšana, vasarā pārlieku liela sakaršana.

■ Izolējošais materiāls ir viegls līdz ar to nenodara sienai nekādu papildus slodzi.

■ Kvalitātei pilnīgi atbilstošas izmaksas.

Kāpēc mums ir auksti?

Daudz cilvēku aizvien vēl dzīvo celtnēs, kuras ir uzceltas tajos laikos, kad siltuma saimniecībai vēl tika pievērsts maz uzmanības. Neviens speciāli nepētīja, cik noderīgās enerģijas izplūst caur sienām, logiem, jumtu, pagraba sienām un ventilācijas kanāliem. Maz kas pievērsa uzmanību tam, ka slikta sienu izolācija rada lielus siltuma zudumus pat tad, kad logi ir cieši aizvērti. Uz sienām ātri vairojas veselībai kaitīgie pelējumi, ātrāk bojājas celtnes konstrukcijas elementi. Celtne iet bojā, bet rēķini par apsildi aizvien pieaug...

Aizvien populārāki Latvijā kļūst centieni uzlabot celtņu siltumizolāciju. Galvenais šo centienu elements – sienu siltināšana. Visbiežāk izmanto bezšuvju siltināšanas sistēmu BSS, ko vairāk sauc par viegli mitro metodi. Ar šo metodi izmantojamais izolācijas materiāls ir divu veidu: minerālvate vai polistirols.

Ar ko siltināt ar vati vai polistirolu...

Termoizolācijas materiāli blakus līdzīgām īpašībām – zemai siltuma vadītspējai, lielam porainumam un izturībai pret atmosfēras iedarbību, ir savās īpašībās arī ļoti atšķirīgi. Vate ir izturīga pret augstu temperatūru, tātad ugunsdroša. Tāpat tā ir ļoti izturīga pret vairumu ķīmisko vielu. Nodrošina siltināto sienu "elpošanu", respektīvi tvaiku caurlaidību tādejādi samazinot telpu mitrumu. Vates šķiedru struktūra nodrošina labu akustisko izolāciju. Siltināšanas sistēmu Ceresit WM ar minerālvati ieteicams izmantot objektos, kuros ir liels mitrums, kā arī sbiedriskās un dzīvojamās telpās kur ugunsdrošībai ir liela nozīme.

Polistirols neuzsūc ūdeni un mitruma iedarbībā tā termiskās izolācijas īpašības nemainās. Tas labāk aizsargā sienas pret mitruma iedarbību no ārpuses. Polistirols ir ievērojami vieglāks un mehāniski izturīgāks, nekā vate. Taču tam nav tādu akustisko izolācijas īpašību, kādas piemīt vatei. Augsta temperatūra, tāpat kā dažādi organiskie šķīdinātāji, destruktīvi iedarbojas uz polistirolu. Ārējo sienu siltināšanai jāizmanto polistirols, kas neļauj izplatīties ugunij, t.i., pašdziestošs polistirols, ar lielāku mehānisko noturību.

Polistirola plāksnes tiek stiprinātas ar Ceresit CT 83 vai arī Ceresit CT 85 javu. Stikla šķiedras aizsargsiets jāpārklāj ar javu Ceresit CT 85. Darbus var veikt temperatūrā no +5°C līdz +25°C. Ziemas apstākļos, kamēr temperatūra svārstās ap 0°C, plākšņu līmēšanai un apmetuma slāņa ar aizsargsietu pārklāšanai izmanto ziemas javas versiju Ceresit CT 85 zima (pēc 8 stundām pildvielas materiāls būs izturīgs pret temperatūru līdz –5°C). Bet minerālvates līmēšanai iesakām javu Ceresit CT 180 bet armēšanai javu Ceresit CT 190.

Siltuma un ārējā izskata nozīme

Ēkas siltināšana nav nepieciešama tikai tādēļ, lai telpās būtu siltāks un būtu nepieciešams mazāk maksāt par apkuri. Ne mazāk svarīgas ir arī rūpes par labāku ēkas ārējo izskatu pēc siltināšanas. Visvairāk estētisko izskatu nosaka ēkas sienu virsējais segums jeb apmetums. Jau sen plānā slāņa apmetumus iedala 2 veidos: minerālajos (cementa bāze) un sintētiskajos (polimeru bāze). Izplatīti ir arī silikāta un silikona apmetumi, kam piemīt ļoti labi minerālo un sintētisko apmetumu parametrus apvienojošas īpašības.

Minerālie apmetumi

Tie ir dekoratīvi plānas kārtas apmetumi, kas izmantojami darbam ēku iekšpusē un ārpusē. Ceresit sistēmās šie apmetumi nosaukti Ceresit CT 35 (ķirmja struktūra), Ceresit CT 137 (sīku akmentiņu struktūra) . Ar šiem minerālajiem apmetumiem var pārklāt betona pārsegumus, tradicionālos apmetumus, kā arī lietojami siltināšanas sistēmā. Šie apmetumi it sevišķi labai izvada mitrumu, tāpēc rekomendējami objektos, kur ir liels mitrums. Izturīgi pret augstām temperatūrām, tāpēc piemēroti daudzstāvu mājām, kurām tiek piemērotas paaugstinātas prasības izturībai pret uguni. Minerālapmetumu ieteicams pārklāt ar silikātu krāsu Ceresit CT 54, silikona krāsu CT 48 vai akrila krāsu CT 42 / CT 44.

Krāsaini akrila, silikāta vai silikona apmetumi

Šie apmetumi veidoti uz sintētisko polimēru bāze. Ir izdalāmi šādu veidu apmetumi: silikāta, silikona un akrila.

Akrila apmetumiem Ceresit CT 60 (sīku akmentiņu struktūra), CT 63 un CT 64 (ķirmja struktūra) raksturīgs liels elastīgums, ļoti maza mitruma uzsūkšanās, noturība pret netīrumiem un noturība pret mehāniskiem bojājumiem. Salīdzinot ar minerālajiem apmetumiem, akrila apmetumu ūdens tvaiku vadītspēja ir ievērojami mazāka. Apmetuma struktūra ir noslēgta, bet tas lieliski aizsargā no atmosfēras iedarbības. Ar akrila apmetumu pārsegtas ēkas var mazgāt ar neliela spiediena smidzinošiem mazgātājiem.

Vissvarīgākā silikāta apmetuma (Ceresit CT 72 un CT 73) iezīme ir ļoti laba ūdens tvaiku vadītspēja un liela izturība pret sārmainām reakcijām. Tāpēc šis apmetums ir ļoti noturīgs pret mikroorganismu iedarbību. Ieteicams to izmantot telpās kurās svarīgi uzturēt veselīgu mikroklimatu.

Silikona apmetumi Ceresit CT 74 un CT 75 ļoti labi izlaiž ūdens tvaikus un ir ļoti hidrofobiski, t.i., uzsūc ievērojami mazāk ūdens. Tas nodrošina to ka mitrums no ārpuses neiekļūst sienā tādejādi arī mazāk uzņemot dažādus netīrumus.

Akrila, silikāta un silikona apmetumi tiek piegādāti jau kā sagatavota masa un tie ir lietojami CERESIT siltināšnas sistēmā.

Pirms pārklāt dekoratīvo apmetumu, pamatni nepieciešams gruntēt ar speciālu gruntēšanas krāsu Ceresit CT 16, bet pirms pārklāšanas ar silikāta apmetumu – ar Ceresit CT 15.

Faktūras piešķiršana apmetumam

Apmešanas materiālu izvēli nosaka arī prasības, kādas ir izvirzītas virsmas izskatam. Vairāk vai mazāk graudaina apmetuma virsmas faktūra izskatās izteiksmīgāka vai maigāka.

Pēc faktūras tipa apmetumus dala divās grupās.

Pirmo grupu veido tā sauktie ķirmjveida apmetumi – Ceresit CT 35, CT 63, CT 64, CT 73 un CT 75. To sastāvā ir akmentiņi, kuri fakturēšnas laikā apmetuma masā izveido koksnes faktūrai līdzīgus rakstus – apaļus, vertikālus, horizontālus – atkarībā no apmetuma apstrādes virziena.

Otrajā grupa ir akmentiņu struktūras apmetumi Ceresit CT 60, CT 137, CT 72 un CT 74. Tajos esošie akmentiņi kalpo arī kā rakstu veidotāji.

Kāpēc tieši CERESIT?

Tāpēc ka CERESIT materiālu ražotājiem jau ir vairāk kā 35 gadu pieredze siltināšanas sistēmu ražošanā.

Tāpēc ka tūkstošiem objektu Eiropā un Latvijā jau ir veiksmīgi nosiltināti ar šo sistēmu.

Tāpēc ka CERESIT nepiedāvā atsevišķus produktus, bet Eiropā setificētu siltināšanas sistēmu ETAG (enerģijas taupīšanas prasībām, ugunsdrošība prasības, higēnas parsības, trokšņa aizsardzība, darba drošības prasības utt.) kura ir tikai retajam silt. sist. ražotājam.

 Sistēma kurā katrs nākošais materiāls ir saderīgs ar iepriekšējo.

Tāpēc ka visi sistēmas materiāli ir kvalitatīvi ar augstiem darba un kalpošanas parametriem.

Tāpēc ka CERESIT krāsas un dekoratīvie apmetumi ir arhitektoniski pievilcīgi un daudzus gadus priecēs mājas iedzīvotājus ar savu izskatu.

Tāpēc ka vienmēr ir iespēja saņemt profesionālu konsultāciju, gan projektu un tāmju veidošanas laikā, gan apmācīt strādājošos un uzraudzīt celtniecības gaitu.